خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  احمد شهید خواستار اجازه سفر به ایران شد

احمد شهید خواستار اجازه سفر به ایران شد

خبرگزاری هرانا – احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت ایران خواست به او اجازه دهد تا برای بررسی وضعیت حقوق بشر به این کشور سفر کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمد شهید امروز، روز چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه، در ژنو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بطور کتبی خود را به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده و بر خواست خود جهت سفر به ایران تاکید کرده است.

وی که در مقر سازمان ملل در ژنو با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، ابراز امیدواری کرد که مقام‌های ایرانی در مسیر “عمل به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر” گام بردارند. ماموریت آقای شهید برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از روز دوشنبه ۱۰ مرداد آغاز شده است.

احمد شهید، وزیر خارجه سابق مالدیو ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران انتخاب شد. او نخستین گزارش خود را در پایان تابستان امسال به شورای حقوق بشر و کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد داد.

دولت جمهوری اسلامی ایران اما اعلام کرده که احمد شهید ر نخواهد پذیرفت. محمد جواد لاریجانی، که دبیر حقوق بشر قوه قضاییه ایران است، گفته است، “در کارنامه‌ی حقوق بشری جمهوری اسلامی، هیچ تنش و نکته‌ای وجود ندارد و تنش‌های موجود فقط تهاجم سیاسی و تبلیغاتی مخرب غرب علیه کشور است.”

لاریجانی ادعا کرده، تعیین گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران «پروژه‌ی رسوای مضمحل حقوق بشر غربی» است که باید آن را کنار گذاشت.

هم‌اکنون دهها نفر در زندان‌های جمهوری اسلامی بسر می‌برند که تا چند سال پیش جزو مقام‌های ارشد در جمهوری اسلامی بودند. میرحسین موسوی ۸ سال نخست‌وزیر و مهدی کروبی ۸ سال رئیس مجلس در نظام جمهوری اسلامی بودند. این هر دو بدون طی هیچگونه مراحل قانونی دادرسی قضایی در کنار دهها مقام سیاسی یا روزنامه‌نگار و شهروند عادی دیگر در زندان بسر می‌برند.

ماه گذشته ده‌ها تن از روشنفکران ایرانی، از جمله استادان دانشگاه‌، نویسندگان، حقوق‌دانان، هنرمندان و فعالان حقوق بشر در خارج از کشور، در نامه‌ی سرگشاده‌ای به دکتر احمد شهید نوشتند: “قصد جمهوری اسلامی از نپذیرفتن انتصاب جنابعالی به این سمت و ممانعت از سفر شما به ایران آن است که از بازبینی و بررسی جنایات خود توسط جامعه‌ی جهانی جلوگیری کند.”

این روشنفکران خواستار آن شدند که آقای شهید برای تکمیل اطلاعات خود درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در ایران، با زندانیان سیاسی پیشین و خانواده‌های آنان در خارج نیز تماس بگیرد.

دکتر احمد شهید سومین گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران است. پیش از وی رینالدو گالیندوپل در سال ۱۹۸۹ و موریس کاپیتورن در سال ۱۹۹۶ چنین ماموریتی برعهده گرفتند و موفق شدند یکبار به ایران سفر کنند.

دولت ایران کنوانسیون‌های بین‌المللی در زمینه حقوق مدنی و سیاسی، از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر را امضا کرده و ملزم به اجرای تعهدات خود در این زمینه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید