خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۰, 9th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۵/۱۰ ساعت ۷:۱۸:۳۳

    خانه  > سایر گروهها  >  لزوم خویشتنداری و توقف خشونت ها در مناطق غرب کشور/ اطلاعیه مطبوعاتی

لزوم خویشتنداری و توقف خشونت ها در مناطق غرب کشور/ اطلاعیه مطبوعاتی

خبرگزاری هرانا – مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز جاری مورخ ۱۰ مردادماه، با صدور بیانیه‌ای نسبت به تداوم خشونت‌ها در مناطق کردنشین غرب کشور واکنش نشان داد. تشکل حقوقی مذکور در این بیانیه نسبت به آسیب به غیرنظامیان، مناطق مسکونی، زراعی و محیط زیست معترض شده و تداوم خشونت‌ها را عاملی بر تضعیف جامعه مدنی در مناطق کردنشین کشور دانسته است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران همچنین ضمن فراخواندن دو طرف منازعه به خویشتن داری و پرهیز از خشونت خواستار تحویل اجساد کشته شدگان به بازماندگان یا نمایندگان صلیب سرخ شده است.

متن کامل این بیانیه عیناْ در پی می‌آید.

اطلاعیه مطبوعاتی
در طی هفته‌های اخیر نیروهای سپاه پاسداران در مقابله با نیروهای حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) در مناطق مرزی غرب و شمال غربی کشور و با هدف پاکسازی این مناطق عملیات گسترده‌ای را علیه حزب مذکور آغاز کرده‌اند که همچنان ادامه دارد. این درگیری‌ها که از ۲۲ تیرماه آغاز و به شکل خشونت باری تاکنون ادامه یافته است، چهرهٔ مناطق مورد اشاره را به نحوی میلیتاریزه کرده است که پس از سرکوب‌های تابستان ۱۳۵۸ و جنگ ایران و عراق نمونهٔ آن را در سال‌های اخیر در مناطق کردنشین شاهد نبوده‌ایم. تداوم هجوم نیروهای سپاه پاسداران به مواضع نیروهای پژاک در مناطق مرزی، سبب شده که درگیر‌ها به مناطق مختلف دیگر غرب کشور نیز کشیده شود، به طوریکه در شهرهای روانسر، سروآباد، بانه، سقز، جاده سردشت- مهاباد و اطراف کرمانشاه نیز شاهد درگیرهای نیروهای سپاه پاسداران با چریک‌های کرد هستیم.

علاوه بر خشونت جاری و کشته و زخمی شدن نفرات زیادی از هر دو طرف مخاصمه آنچه در این بین به عنوان یک مورد خاص توجه فعالان حقوق بشر را به خود جلب کرده است نادیده گرفتن حقوق غیرنظامیان ساکن در این مناطق و آسیب به ایشان به خصوص به وسیلهٔ توپباران است. هر چند دولت ایران که از سلاح‌های سنگین و توپخانه در این درگیری‌ها استفاده می‌کند آسیب به غیرنظامیان را تکذیب کرده اما گزارشات متعددی خلاف این ادعا دریافت شده است، تنها به عنوان نمونه می‌توان به کشته شدن یک کودک ۱۲ ساله در جریان گلوله‌باران مناطق مرزی کردستان عراق توسط نیروهای دولتی ایران اشاره کرد که عبدالواحد گوانی، فرماندار شهرستان چومان اقلیم کردستان عراق نیز این مهم را تایید کرده است.

همینطور خیل عظیمی از خانواده‌های مرزنشین آواره شده‌اند تا جایی که به گفته مقامات کردستان عراق تاکنون بیش از ۷۰۰ خانواده مجبور به ترک محل اقامت خود شده‌اند. این در حالی است که به دلیل عدم امکان گزارشگری از نواحی مرزی متعلق به ایران از آسیب به غیرنظامیان اطلاعات مستندی در دست نیست. این آسیب‌ها در شرایطی ست که جدای از احترام به اصل انسانی، طبق بند ۲ ماده ۱۳ دومین پروتکل الحاقی به کنوانسیون‌های معروف ژنو که ایران نیز به آن ملحق شده است، جمعیت غیرنظامی و افراد عادی نبایست هدف حملات قرار گیرند، ماده ۵۱ پروتکل اول همین کنوانسیون نیز به روشنی به این مهم اشاره دارد که در جریان یک مخاصمهٔ مسلحانه، بمباران یک هدف نظامی نزدیک به مناطق مسکونی که منجر به ارعاب و وحشت غیر نظامیان می‌شود ممنوع است و یک عمل مجرمانه قلمداد می‌شود.

همچنین نیروهای نظامی حکومت ایران چندی پیش اولتیماتومی ۳ روزه به ساکنین محلی کوهستان قندیل برای تخلیه مناطق مسکونی دادند. این نیرو‌ها علاوه بر بی‌توجهی به قوانین بین المللی و ورود زمینی به خاک کردستان عراق مرزهای هوایی را نیز مورد تجاوز قرار دادند. این در حالیست که بر اساس بند‌های «ج» و «د» مادهٔ ۳ منشور ملل متحد، هیچ یک از هواپیماهای دولتی اعم از نظامی و غیر نظامی کشورهای متعهد، مجاز به پرواز بر فراز سرزمین یکدیگر نیستند. مسلم است تجاوز به خاک کشورهای دیگر نه تنها اقدامی مغایر با حقوق بین الملل است بلکه زمینه ساز خشونت گسترده تری خواهد بود.

از دیگر تبعات تداوم خشونت‌های گسترده اخیر می‌توان به آسیب دیدن محیط زیست و زمین‌های کشاورزی و باغات در مناطق غربی کشور از طریق آتش سوزی و بمباران اشاره کرد، قوانین بین المللی و به طور خاص ماده ۵۵ پروتکل اول، حفاظت از محیط زیست در برابر آسیب‌های گسترده در جنگ ‌ها را ضروری و بر آن تاکید کرده است، هم چنین ماده ۵۲ همین پروتکل نیز صریحاْ عنوان می‌دارد اموال غیر نظامیان نباید هدف حمله یا اقدام تلافی جویانه قرار گیرد؛ با این حال همانگونه که اشاره شد گزارش‌های متععدی از آسیب به مناطق غیرنظامی و زمین‌های کشاورزی روستاییان، صدمه به محیط زیست و اعمال محدودیت در رفت و آمد شهروندان مرزنشین توسط این مجموعه دریافت شده است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با نگرانی وضعیت مناطق درگیر در این جنگ را دنبال می‌کند و همچنین سخنان فرماندهان نظامی ایران را که این جنگ را تا زمان لازم ادامه خواهند داد دلیل دیگری بر لزوم توجه خاص به خشونت‌های اخیر ارزیابی می‌کند، این تشکل حقوقی، عملیاتهای قهرآمیز نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی غرب کشور را بر اساس تعاریف موجود در حقوق بین الملل «هدف تحمیل ارادهٔ مهاجم» می‌داند که در ‌‌نهایت به بسته‌تر شدن فضای مدنی در مناطق کردنشین منجر خواهد شد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد را به بررسی خشونت‌های جاری در مناطق مرزی غرب کشور فرا می‌خواند و همینطور از حکومت ایران می‌خواهد برای پایان دادن به فضای فعالیت مسلحانه احزاب مخالف راه گفتگو و دیالوگ مبتنی بر آزادیهای اساسی را به هدف مشارکت دادن احزاب سیاسی مخالف در فضای سیاسی بعنوان جزوی از دموکراسی پیش گیرد. بدیهی است ادامه خشونت تنها فضای خشونت جاری را تشدید خواهد کرد، بنابراین این تشکل حسب رسالت خود دو طرف منازعه را به خویشتنداری و پرهیز از تشدید خشونت‌ها و همچنین مورد توجه قرار دادن اصول و مبانی حقوق بشر فرا می‌خواند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران همچنین از دو طرف منازعه می‌خواهد در راستای قوانین بین الملل و پاسداشت کرامت انسانی اجساد کشته شدگان طرفین را که در اختیار دیگری است به خانواده‌های آنان و یا نمایندگان سازمان صلیب سرخ جهانی تحویل دهند تا خانواده‌های آنان بتوانند حسب سنت‌ها و آیین‌های خود جنازه بستگان خویش را به خاک بسپارند.

دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران
۱۰ مرداد ۱۳۹۰ برابر با اول آگوست ۲۰۱۱

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید