خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای ۵۴ متهم

صدور حکم اعدام برای ۵۴ متهم

خبرگزاری هرانا – سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم اعدام برای ۵۴ مجرم جرایم خشن طی چهار ماه گذشته خبر داد و گفت: پرونده‌های خمینی شهر، کاشمر و قتل مرحوم روح الله داداشی به دادگاه ارسال شده و به زودی حکم آن‌ها صادر می‌شود.

به گزارش فرارو، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در شانزدهمین نشست خبری خود اظهار داشت: قوه قضائیه مصمم است با جرایم خشن و خاص همانند تجاوز، آدم ربایی و تجاوز به عنف که امنیت جامعه را مختل می‌کند به صورت جدی برخورد کند. رئیس قوه نیز به همه روسای دادگستری استان‌ها تاکید کرده است که این موضوعات را به دقت پیگیری کنند. همچنین وی از دادستانی درخواست کرده شرایط پیگیری پرونده از دادسرا تا اجرا فراهم شود.
وی ادامه داد: دیوان عالی کشور نیز موظف شد شعبات ویژه‌ای را برای رسیدگی خارج از نوبت این پرونده‌ها تعیین کند.

ارسال پرونده حادثه خمینی شهر به دادگاه

سخنگوی قوه قضائیه از ارسال پرونده حادثه خمینی شهر به دادگاه کیفری خبر داد و گفت: هم اکنون این پرونده به همراه پرونده کاشمر، دو مورد در تهران و پرونده قتل مرحوم داداشی به دادگاه ارسال شده است و به زودی حکم صادر می‌شود. طی چهار ماه نخست امسال ۵۴ نفر در خصوص جرایم خاص به اشد مجازات محکوم شدند که ۴۵ نفر از آن‌ها به دار مجازات در ملاء عام و در زندان آویخته شدند.

رسیدگی ویژه به قتل قوی‌ترین مرد ایران

وی در خصوص آخرین اقدامات در خصوص پرونده قتل روح الله داداشی گفت: خوشبختانه با تلاش خوب نیروی انتظامی مته‌مان این حادثه در کمترین زمان دستگیر و پرونده با تلاش دادسرا و صدور کیفر خواست به دادگاه ارسال شده است. اگر چه این پرونده ضرورتا به نظر پزشکی قانونی نیازدارد اما با تلاش مسئولان در اسرع وقت کیفر خواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال شد.

نمی‌توان ۴۸ ساعته محاکمه و حکم صادر کرد

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به انتظار مردم برای اجرای سریع حکم جرایم خشن تشریح کرد: نمی‌توان ظرف ۴۸ ساعت متهمی را محاکمه کرد چرا که محدودیت‌های قانونی از نظر زمانی وجود دارد. آئین دادرسی، حقوقی را برای متهم تعریف کرده است و قاضی ملزم به رعایت مسائلی در این زمینه است. اگر چه نوع جرم خشن است و مجازات آن اعدام است اما داشتن وکیل الزامی است.

به گزارش مهر، سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در صورتی که متهم وکیل تعیینی نداشت باید برای وی وکیل تسخیری گرفت همچنین بعد از صدور حکم بدوی متهم ۲۰ روز فرصت دارد به حکم اعتراض کند. این گونه پرونده‌ها از زمانی که دادسرا تشکیل می‌شود تا صدور حکم قطعی یک ماه به طول می‌انجامد این در حالی است که توقع مردم در اجرای سریع حکم این مجرمان به حق بوده اما در شرایط کنونی این پروسه قانون است.

وی تصریح کرد: مجلس می‌تواند نسبت به کوتاه کردن فرایند دادرسی در پرونده‌های خاص اقدام و در این زمینه به قوه قضائیه کمک کند.

پیشگیری امری فراقوه‌ای است

حجت الاسلام محسنی اژه ایبا تاکید بر اینکه برخورد انتظامی و قضایی تنها راهکار حل مشکلات نیست تاکید کرد: باید زمینه‌های بروز این گونه جرایم را کاهش دهیم. حکومت، رسانه و مردم می‌توانند در این زمینه کارساز باشند. اگر چه یکی از وظایف قوه قضائیه پیشگیری است اما این امر فراقوه‌ای است و باید همگی تلاش کنیم تا بسترهای بروز جرم را از بین ببریم.

پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا مهر با قید وثیقه آزاد می‌شوند

سخنگوی قوه قضائیه خبر دستگیری پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا مهر را تایید کرد و افزود: نباید رسانه‌ها عنوان کنند که دو هنرمند دستگیر شده‌اند زیرا ما عنوان شخص را دستگیر نمی‌کنیم بلکه خود شخص را بر اساس جرمی که انجام داده است دستگیر می‌کنیم. این دو نفر هم بر اساس گزارشات رسمی مراجع امنیتی دستگیر شده‌اند و پرونده در تحقیقات مقدماتی است و امروز تحقیقات مقدماتی تکمیل شده و فعلا با تامین قرار آزاد می‌شوند.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در مورد خبر بازداشت آقای «ع – م» به جرم اخلال در بازار ارز، گفت: فعلا این شخص با همین اتهام دستگیر شده که اگر اتهامش ثابت شود بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد اخلالگران در نظام اقتصادی کشور با وی برخورد می‌شود.

تکذیب خبر تبرئه شدن سعید مرتضوی

وی در پاسخ به این پرسش برخی از قضات متهم در پرونده کهریزک عنوان کرده‌اند که در این پرونده تبرئه شده‌اند گفت: در روزنامه‌ها چنین نوشته شده ولی ماجرا از این قرار است که قبلا شکایتی نسبت به قضات پرونده کهریزک به دادسرا وصول شده بود که دادسرا قرار منع تعقیب صادر کرد. به قرار منع تعقیب اعتراض شد و دادگاه پرونده را با اعلام نقص دوباره به دادسرا ارجاع داد. یکی از نقص‌ها این بود باید یک مرجع قانونی در مورد یک اتهام استعلامی را به دادگاه ارائه کند و چون جواب این استعلام نیامده است پرونده این قاضی (سعید مرتضوی) همچنان مفتوح است.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید