خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۴/۲۹ ساعت ۹:۱۶:۴۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  احضار مجدد احمد قابل به دادگاه انقلاب مشهد

احضار مجدد احمد قابل به دادگاه انقلاب مشهد

خبرگزاری هرانا – چند روز پس از آنکه احمد قابل، نویسنده و فعال نواندیش دینی، که بازداشت شده است، سخنان اخیر فرمانده سپاه و خط و نشان کشیدن این مقام نظامی برای اصلاح طلبان را “مدرک کودتای نظامیان در انتخابات” ارزیابی کرد، منابع خبری گزارش داده اند که دادگاه انقلاب مشهد، این فعالِ حامی جنبش سبز را احضار کرده است.

گزارش های رسیده به جرس حاکی از آن است که مسئولین دادگاه انقلاب، طی یک تماس تلفنی، این نویسنده، پژوهشگر و فعالِ حامی جنبش سبز را، برای هفته اول مرداد ماه (هفته آینده) به آن نهاد حکومتی فرا خوانده‌اند.

این اسلام شناس و پژوهشگرِ نواندیشِ دینی، چهارم دی ماه گذشته، پس از تحمل نزدیک به ۱۷۰ روز زندان، با قرار وثیقه‌ای ۵۰۰ میلیون ریالی، و با حکم قاضی کاووسی رییس شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد آزاد شده بود.

اولین جلسه دادگاه قابل، روز ۲۹ اردیبهشت سال گذشته برگزار شد که طی آن تمامی موارد اتهامی مطرح و وی و وکلایش با رد اتهامات، دفاع خود را مطرح کردند و گرچه زمان جلسات بعدی دادگاه هنوز مشخص نگردید، اما دادگاه با درخواست وکلا مبنی بر تغییر قرار بازداشت، موافقت کرد و قرار تامین وثیقه صادر شد.

احمد قابل ۲۹ آذر ۸۸، بعد از درگذشت مرحوم آیت الله العظمی منتظری، جهت شرکت در مراسم تشییع آن مرحوم از مشهد به قم سفر می‌کرد، که در بین راه نیشابور بازداشت شد.

این اسلام شناس و پژوهشگر، بهار سال گذشته موقتا آزاد شده بود، اما با افشاگری های متعدد پیرامونِ اعدام های صورت گرفته از زندانیانِ ناشناس و گمنامِ زندان وکیل آباد مشهد، مجددا بازداشت و تا دی ماه در حبس ماند.

این شاگرد مرحوم منتظری، چندی پیش طی مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند، خاطرنشان کرد “حاکمیت جمهوری اسلامی نسبت به افکار عمومی مردم ایران، هیچ پروایی از متهم شدن به رفتارهای ضد حقوق بشری ندارد. به همین دلیل تلاش کرده است تا «اعلامیه یجهانی حقوق بشر» را ضد اسلامی معرفی کند.”

وی در جریان دوران بازداشت خود خطاب به مقامات گفته بود “اگر می خواهید محکمه ی تفتیش عقاید را برپا کنید، اقدام کنید ولی بدانید که اکنون دورانی نیست که من مثل گالیله از حرفم برگردم، بلکه مطمئن باشید که عقایدم را آشکارا در بیدادگاه و خارج آن می گویم.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید