خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  آلمان خواستار پایان یافتن حصر موسوی و کروبی شد

آلمان خواستار پایان یافتن حصر موسوی و کروبی شد

خبرگزاری هرانا – با گذشت حدود پنج‌ماه از حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه همسرانشان، آلمان روز پنجشنبه از جمهوری اسلامی خواست تا آقایان موسوی و کروبی و همچنین تمامی زندانیان سیاسی در ایران را آزاد کند.

به گزارش آسوشیتد پرس، مارکوس لونینگ، بالا‌ترین مقام امور حقوق بشر در دولت آلمان روز پنجشنبه با تأکید بر این‌که مهدی کروبی و میرحسین موسوی «بدون هرگونه پایه و اساس قانونی، در مکان نامعلومی» نگهداری می‌شوند و هیچ ارتباطی با دنیای بیرون ندارند، تأکید کرد که این دو نفر باید به همراه تمامی زندانیان سیاسی در ایران، آزاد شوند.

این درخواست در حالی از سوی آلمان اعلام شده که در حال حاضر و به دنبال بی‌خبری از وضعیت میر حسین موسوی، مهدی کروبی و همسرانشان، پرونده‌ای در این خصوص در سازمان ملل به ثبت رسیده و وضعیت این افراد به عنوان «ناپدیدشدگان قهری» در این سازمان در دست پیگیری است.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشری می‌گوید که بر اساس آیین دادرسی «کمیته حمایت از ناپدید شدگان قهری سازمان ملل متحد»، این شکایت‌نامه پس از بررسی در گام بعدی به دولت جمهوری اسلامی ابلاغ می‌شود و کمیته مزبور در انتظار پاسخ می‌ماند.

از آنجایی که رسیدگی به شکایات در این کمیته علنی نیست مشخص نیست که آیا شکایت‌نامه مزبور که از سوی فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشری تنظیم و به این کمیته ارسال شده، به دولت جمهوری اسلامی ابلاغ شده است یا خیر.

در عین حال با توجه به اینکه ادامه روند این شکایت منوط به دریافت پاسخ از سوی جمهوری اسلامی است، نمی‌توان تخمین زد که بررسی کامل این پرونده تا چه زمانی به طول خواهد انجامید.

با این اوصاف آقای لاهیجی تأکید کرده است در صورتی که جمهوری اسلامی ایران پاسخ قانع‌کننده‌ای در این خصوص ندهد، «کمیته می‌تواند مسئولیت این ناپدید شدن رو متوجه دولت جمهوری اسلامی کند» و پرونده را به مجمع عمومی سازمان ملل ارجاع دهد.

مهدی کروبی، میر حسین موسوی و همسران آن‌ها از روز ۲۵ بهمن ماه سال گذشته که تظاهرات گسترده‌ای در پاسخ به فراخوان آن‌ها در ایران برگزار شد در حصر خانگی قرار دارند و تنها فرزندان آن‌ها به صورت محدود توانسته‌اند با آن‌ها دیدار کنند.

گزارش فرزندان این رهبران مخالفان در ایران حاکی است که وضعیت جسمی آن‌ها مناسب نیست و شرایط امنیتی شدیدی در اطراف محل زندگی آن‌ها حاکم است.

منبع : رادیو فردا

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید