خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ گزارش تکمیلی از اعتصاب و فضای امنیتی در مناطق غربی کشور

هرانا؛ گزارش تکمیلی از اعتصاب و فضای امنیتی در مناطق غربی کشور

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه مصادف با بیست و دومین سالگرد ترور دکتر عبدالرحمان قاسملو دبیرکل وقت حزب دموکرات کردستان ایران در هنگام مذاکره با نماینده گان جمهوری اسلامی در شهر وین برخی از مناطق کردنشین شاهد حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در سطح برخی از شهر‌ها بود.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم حضور نیروهای امنیتی در برخی از شهرهای غربی کشور و فشار اداره اطلاعات بر بازاریان و کسبه جهت عدم تعطیلی مغازه و محل کسب کارشان، گزارشات از برگزاری اعتصابات پراکنده در برخی از شهر‌ها حکایت دارد.

در شهر سقز علیرغم حضور نیروهای انتظامی و امنیتی در برخی از میادین اصلی شهر در اوایل امروز و تهدید بازاریان برای باز کردن مغازه‌هایشان، تعداد کثیری از اصناف و بازاریان مغازه و محل کسب خویش را باز نکردند. همچنین برخی از کسبه محل به گزارشگر هرانا گفتند: “ستاد خبری وزارت اطلاعات به صورت تلفنی جهت بازگشایی محل کسبشان ایشان را تهدید کرده است”. همینطور بر اساس گزارش شاهدان عینی تعدادی از نیروهای لباس شخصی اقدام به فیلمبرداری از برخی مغازه‌های تعطیل شده شهر کردند.

بنا به گزارش دریافتی از شهر مهاباد نیروهای امنیتی و انتظامی در میادین شهرداری، آردی و چهار راه آزادی این شهرستان مستقر شده بودند، همچنین فرمانداری مهاباد روز گذشته به بعضی از اصناف و بازاریان این شهر اعلام کرده است که در صورت بسته بودن محل کسبشان نیروهای انتظامی اجازه برخورد و شکستن قفل این مغازه‌ها را دارند.

شاهدان عینی به هرانا گفتند نیروهای لباس شخصی اقدام به علامت گذاری بر روی مغازه‌های تعطیل شده در سطح این شهر کردند، همینطور گفته می‌شود پیش‌تر اتحادیه اصناف و بازاریان شهر مهاباد تعدادی از بازاریان و اصناف سر‌شناس این شهر را به صرف نهار دعوت نموده و در این نشست نسبت به تعطیلی مغازه‌ها و محل کسب به آن‌ها هشدار و تذکر داده است.

گزارشات دریافتی دیگر حاکی از فضای امنیتی در شهرهای اشنویه، کامیاران و بوکان و حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در مراکز اصلی این شهر‌ها بوده است، هر چند با وجود جو امنیتی از اعتصاب عمومی در شهرهای مهمی چون پیرانشهر، قروه و سنندج تاکنون مستند یا گزارشی دریافت نشده است.

در انتها لازم به اشاره است، در اکثر شهر‌ها از روز گذشته دسترسی شهروندان به شبکه‌های ماهواری کردی زبان نیز به دلیل تشدید ارسال پارازیت بسیار مشکل بوده است و امروز نیز در برخی از مناطق یاد شده در سرویس تلفن‌های همراه، اینترنت و سرویس ارسال پیام کوتاه برای ساعاتی اختلال ایجاد شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید