خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  وضعیت بدِ معیشتی باعث داغ‌تر شدنِ بازارِ فروش کلیه شده است

وضعیت بدِ معیشتی باعث داغ‌تر شدنِ بازارِ فروش کلیه شده است

خبرگزاری هرانا – پایین بودن آمار پیوند کلیه از جسد باعث شده اهدای کلیه تبدیل به جولانگاه خرید و فروش شود بطوریکه برخی جوانان از جمله دختران به دلیل بیکاری و عده‌ای به خاطر بدهی و پرداخت دیه و… وارد این بازار غیر رسمی شده و متقاضی فروش این عضو حساس بدن خود هستند.

به گزارش مهر، رشد نگران کننده آمار بیماران دیالیزی در کشور و نیاز به پیوند کلیه باعث شده که موضوع اهدای کلیه از افراد زنده همچنان در اولویت برنامه‌های دستگاههای مربوطه قرار بگیرد. زیرا پیوند از بیمار مرگ مغزی آنطور که باید و شاید نتوانسته سهم زیادی از تعداد زیاد پیوندهای کلیه را به خود اختصاص دهد.

آمار‌ها نشان می‌دهد در سال ۸۹ تعداد دو هزار و ۲۸۵ پیوند کلیه در کشور انجام شده است که هزار و ۶۹۰ مورد آن از افراد داوطلب و ۵۹۵ پیوند هم از بیماران مرگ مغزی بوده است.

دکتر ایرج نجفی، عضو انجمن نفرولوژی با اشاره به ابتلای ۱۰ تا ۱۵ میلیون ایرانی به بیماری کلیوی، عنوان داشته که این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند و این مسئله با توجه به عوارض ناگوار بیماری کلیوی، می‌تواند خطرناک باشد.

رشد بیماران کلیوی در کشور که به گفته رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی، به مرز ۲۰ درصد رسیده است، باعث شده که تعداد بیماران دیالیزی و پیوند کلیه هم افزایش یابد. متاسفانه بیمارانی که دچار تخریب کلیه می‌شوند، بدنشان همیشه به دیالیز جواب نمی‌دهد و می‌بایست پیوند کلیه شوند. در چنین وضعیتی است که تقاضا برای پیوند کلیه بالا می‌رود و از سوی دیگر پیوند از بیمار مرگ مغزی در کشور به اندازه‌ای نیست که بتوان به تمامی درخواست‌ها پاسخ داد.

همین مسئله سبب شده که برخی برای تامین هزینه‌های مادی زندگی نسبت به فروش کلیه خود اقدام کنند. بطوریکه شنیده می‌شود قیمت کلیه در بازار غیررسمی فروش کلیه به مرز ۱۰ میلیون هم می‌رسد.

این در حالی است که گفته می‌شود افرادی هم هستند که حاضرند برای داشتن کلیه سالم، مبالغ بیشتر از ۱۰ میلیون را بدهند. به گفته یکی از مدیران انجمنهای خیریه بیماران کلیوی، برخی از ایرانیان خارج از کشور که دچار نارسایی کلیوی هستند و می‌بایست پیوند شوند، حاضرند به متقاضیان فروش کلیه مبالغی در حد ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون هم بدهند که البته این مبلغ را در قالب خرید خانه برای فروشنده کلیه پرداخت می‌کنند.

اما این تنها یک روی سکه خرید و فروش کلیه است بطوریکه در برخی استان‌ها، به گفته یکی از مدیران انجمنهای خیریه حمایت از بیماران کلیوی، پای دختران جوان به بازار غیررسمی فروش کلیه باز شده و این افراد بنا به دلایل گوناگون که فقط مباحث مالی و اقتصادی است، متقاضی پرو پاقرص فروش کلیه هستند.

حسین بیگلری، مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کرمانشاه در گفتگویی اعلام کرد: “متاسفانه کرمانشاه هنوز به عنوان یک شهر جنگ زده شناخته می‌شود و موقعیتی برای فعالیت اقتصادی جوانان در این استان وجود ندارد. همین مسئله باعث شده که برخی از این افراد برای تامین هزینه‌های زندگی مبادرت به فروش کلیه خود بکنند که البته کار درستی نیست.”

وی با اعلام اینکه بیشترین مبلغی که از راه فروش کلیه به متقاضیان می‌رسد ۶ میلیون تومان است، افزود: “البته ما تلاش می‌کنیم که این افراد از فروش کلیه خود منصرف شوند اما به دلیل نیاز به پیوند، ناچاریم که آن‌ها را در لیست فروش کلیه قرار دهیم.”

مسئول بیماران خاص و صعب العلاج استان کرمانشاه با اشاره به سن جوان متقاضیان فروش کلیه که اغلب بین ۲۰ تا ۳۰ سال هستند، گفت: “در این بین دختران جوانی هم به ما مراجعه می‌کنند و قصد فروش کلیه خود را دارند.”

بیگلری با اشاره به بالا بودن تعداد متقاضیان فروش کلیه در کرمانشاه، افزود: “بعضا از متقاضیان برای پیوند کلیه در استانهای دیگر استفاده می‌شود. به نوعی استان کرمانشاه صادر کننده کلیه به سایر استان‌ها محسوب می‌شود.”

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کرمانشاه با عنوان این مطلب که از نظر اهدا کننده در استان هیچ مشکلی نداریم، ادامه داد: “تقاضای ما از بانک‌ها این است که بودجه و اعتباری در اختیار انجمن قرار دهند تا بتوان با پرداخت وام به متقاضیان، آن‌ها را از فروش کلیه منصرف ساخت.”

بیگلری همچنین از مسافرت متقاضیان فروش کلیه به کلانشهر‌ها به خصوص تهران خبر داد و گفت: “این افراد با سفر به تهران سعی می‌کنند کلیه خود را با قیمت بیشتری بفروشند.”

به گفته وی، هم اکنون ۳۲۸ بیمار دیالیزی در استان کرمانشاه وجود دارد و تاکنون هزار و ۲۵۰ مورد پوند کلیه نیز در این استان انجام شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید