خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  تأخیر سه ماهه در پرداخت مطالبات چایکاران

تأخیر سه ماهه در پرداخت مطالبات چایکاران

خبرگزاری هرانا – دولت در حالی مطالبات ۲۵ میلیارد تومانی چین اول برگ سبز چایکاران را پرداخت نکرده است که چین دوم تا چند روز آینده به پایان می‌رسد.

با وجود آنکه چین دوم برگ سبز چای هم به روزهای پایانی نزدیک می‌شود اما کشاورزان هنوز مطالبات ۲۵ میلیارد تومانی چین اول برگ سبز چای را دریافت نکرده‌اند و رقم مطالبات آن‌ها به حدود ۳۰ میلیارد تومان رسیده است، و از آنجایی که تنها منبع درآمد چایکاران کشاورزی و برگ‌های سبزچای است، آن‌ها هر ساله با مشکلات زیادی تا دریافت مطالبات خود روبه‌رو می‌شوند.

چایکاران از ابتدای اردیبهشت ماه تا پایان مهرماه به برداشت مشغول هستند و مابقی ماه‌های سال را با وجود انجام عملیات نگهداری از باغ، درآمدی ندارند، بنابراین با شروع فصل برداشت اغلب با مشکلات مالی روبه‌رو هستند که همین امر موجب شده است که در سال‌های اخیر اغلب زنان و کودکان یک خانواده تنها کارگران باغ‌های چای باشند.

براساس این گزارش، نبود بازار مناسب برای عرضه چای ایرانی موجب شده که میزان تولید چای خشک از ۷۰ هزار تن در سال ۱۳۷۰ به ۲۵ هزار تن در سال گذشته برسد و همینطور کیفیت برداشت برگ سبز چای که الان فقط محدود به باغات کوچک است کاهش زیادی پیدا کند.

از سویی دولت در سال گذشته به وعده افزایش ۷ درصدی قیمت خرید برگ سبز چای عمل نکرد و قیمت تضمینی هرکیلوگرم برگ سبز چای درجه یک را ۶ هزار ریال و هر کیلوگرم برگ سبز درجه دو را ۳ هزار ریال به تصویب رساند که این موضوع اعتراض چایکاران را به دنبال داشت.

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی چایکاران کشور با بیان اینکه تا ۲ روز دیگر، چین دوم برگ سبز چای تمام می‌شود، بیان کرد: تاکنون نه تنها پول چین اول چایکاران پرداخت نشده است بلکه نزدیک به پایان چین دوم هم کشاورزان مبلغی را دریافت نکرده‌اند.

ایرج هوسمی تصریح کرد: بی‌توجهی دولت به افزایش قیمت برگ سبز چای و بی‌کفایتی مدیریت امور چای موجب شده است که باغات چای به حال خود‌‌ رها شوند و باغات چای بزرگ بلااستفاده بمانند.

وی با اشاره به حضور مافیای چای در کشور، گفت: بی‌توجهی دولت موجب شده است که مافیای چای قدرت بگیرد و چای‌های قاچاق بطور وسیع در کشور توزیع شوند که برای سلامت مصرف کننده هم مضر است.

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی چایکاران کشور، افزود: الان در باغات کوچک چای، زنان و کودکان و خانواده‌ها مشغول بکار هستند زیرا توان مالی کشاورزان به اندازه‌ای نیست که از کارگر برای برداشت استفاده کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید