خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۰, 20th of June 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۴/۱۵ ساعت ۱۴:۵۳:۲۵

    خانه  > اقلیت های دینی  >  مولانا عبدالحمید: خواسته های اهل سنت؛ آزادی و برابری مذهبی وسعه صدر مسئولان

مولانا عبدالحمید: خواسته های اهل سنت؛ آزادی و برابری مذهبی وسعه صدر مسئولان

خبرگزاری هرانا –  امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه «آزادی مذهبی، مساوات و برابری، و احترام به مقدسات دینی و مذهبی، از مهم‌ترین انتظارات جامعه اهل سنت ایران می‌باشد»، خاطرنشان کرد «ما این را با افتخار می‌گوئیم که الحمدلله ما تا به حال خود را به دشمنان اسلام و به مخالفان ایران نفروخته‌ایم و- ان شاءالله- نخواهیم فروخت.»
به گزارش سنی آنلاین، مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، طی سخنانی در مراسم بیستمین همایش فارغ التحصیلی طلاب دارالعلوم زاهدان، که با حضور ده‌ها هزار تن در مسجد جامع زاهدان برگزار شد، از فاصله گرفتن مسلمانان امروزی از دین انتقاد کرد و گفت: از روزی که مسلمانان از این نعمت عظیم (دین اسلام) فاصله گرفتند دچار تشتت و اختلاف و سقوط شدند، و بسیار جای تاسف است که مسلمانان امروزی با وجود بهره‌مند بودن از امکانات، باز هم در صحنه‌های بین المللی عقب هستند، در حالی که مسلمانان باید حرف اول را می‌زدند. دلیل این سرخوردگی مسلمانان ترک و یا سهل انگاری در انجام فرایض و احکام الهی و ارتکاب گناه و فحشا است.

مولاناعبدالحمید در ادامه به محبت دنیا در بین مسلمانان اشاره کرد و گفت: محبت دنیا که سرمنشا تمام گناهان است امروز در قلب مسلمانان جای گرفته و محبت خدا و رسول از قلب‌ها رخت بربسته است، در حالی که مسلمانان باید محبت خدا و رسول را در قلب جای داده و تمام دستورات و اوامر الهی را در زندگی خود پیاده کرده و زندگی یک انسان صالح و دین دار و مومن واقعی را اختیار نمایند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: اگر مسلمانان به طور کامل در دین داخل می‌شدند، امروز شاهد مشکلات در فلسطین و افغانستان و عراق نبودند. وی در ادامه به خیزشهای منطقه اشاره کرد و گفت: زمان، زمان بیداری است، هدف زندگی ما، دنیا و مادیات نیست، بلکه هدف ما، دین و ایمان است و اگر به سوی هدف برگردیم، تمام پریشانی‌ها و اضطرابات ما از بین خواهند رفت.

وی تاکید کرد آزادی مذهبی، مساوات و برابری، و احترام به مقدسات دینی و مذهبی، از مهم‌ترین انتظارات جامعه اهل سنت ایران می‌باشد.

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در بخش دیگری از سخنان خود، وجود طوائف، اقوام و فرقه‌های متعدد در ایران را فرصتی مغتنم دانست و خاطرنشان کرد: این تنوع اقوام و مذاهب که در ایران اسلامی به چشم می‌خورد، در کمتر کشوری وجود دارد. این تعدد اقوام و مذاهب به هیچ وجه نباید باعث اختلاف و دودستگی شود، بلکه همه این اقوام و مذاهب یک نقطه مشترک دارند و آن نقطه مشترک «اسلام» است، و همین وجه مشترک، همه این اقوام و مذاهب را دور یکدیگر جمع کرده است، ما حتی با همه انسان‌ها در انسانیت وجه مشترک داریم و لذا از این نظر خیرخواه همه هستیم.

مولانا در ادامه خاطرنشان کرد: بیشتر روی سخن بنده با ملت ایران است، و آن اینکه ما علاوه بر اینکه در دین با یکدیگر مشترک هستیم، در وطن نیز مشترک هستیم، آب و خاک همه ما یکی است و هر نفع و ضرری که متوجه این آب و خاک بشود این نفع و ضرر متوجه همه ما خواهد شد، لذا ما همانطور که به دین خودمان که اسلام است، می‌نازیم، به وطن خود نیز می‌نازیم و اسلام و وطن خود را دوست داریم، و آرزوی ما مجد و شرف اسلام و پیروزی مسلمانان و نیز مجد و شرف و ترقی و پیشرفت ایران اسلامی در تمام زمینه‌ها است.

مولانا عبدالحمید در ادامه تاکید کرد: الحمدلله در ایران و در بین جامعه اهل سنت، که مرزداران ایران اسلامی هستند، و مقام رهبری گاهی اوقات از آن‌ها به عنوان «مرزداران غیور» یاد می‌کنند، تجزیه طلبی نیست. جامعه اهل سنت همواره در طول سه دهه، از انقلاب و از نظام حمایت کرده و در وحدت و امنیت ملی نقش بسزایی داشته است؛ اگر امروز در ایران فضای اتحاد و تفاهم حاکم بوده و مسلمانان با وحدت زندگی می‌کنند، علاوه بر تاثیرگذار بودن حاکمیت و برادران شیعه، اهل سنت نیز نقش بسیار بزرگی در به وجود آوردن این فضا داشته است.
امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه گفت: ما این را با افتخار می‌گوئیم که الحمدلله ما تا به حال خود را به دشمنان اسلام و به مخالفان ایران اسلامی نفروخته‌ایم و- ان شاءالله- نخواهیم فروخت.

وی در ادامه سخنان خود ضمن بیان این نکته که بنده در این جلسه انتقاد نمی‌کنم بلکه برخی از انتظارات اهل سنت را در اینجا مطرح می‌کنم، به گوشه‌ای از انتظارات اهل سنت از نظام جمهوری اسلامی پرداخت که چکیده آن‌ها به شرح ذیل است:

۱ـ آزادی مذهبی؛ آزادی مذهبی برای ما بسیار حیاتی و مهم است که باید حفظ شود؛ ما نباید این دلهره را داشته باشیم که با اعمال سلیقه جلوی فعالیتهای مذهبی و مراسم مذهبی ما که در قانون اساسی آزاد اعلام شده است، گرفته شود و یا اینکه محدودیت ایجاد شود، بلکه باید حوزه‌های علمیه، مساجد و جماعتهای تبلیغ آزادانه فعالیت داشته باشند و نباید مداخله‌ای در آن‌ها صورت گیرد.

۲- برابری در بین شیعه و سنی؛ همانطور که شیعه و سنی برادر هستند، بین آن‌ها برابری و مساوات نیز حفظ شود، همه با یک نگاه و با یک دید، نگاه شوند. اهل سنت در مرزهای مختلف کشور، برای دفاع از وطن و کشور خود قربانی دادند. لذا انتظار اهل سنت این است که عدالت و مساوات اجرا شود و تفاوت و تبعیض نباشد. جامعه اهل سنت انتظار دارد که فرزندان آن‌ها در نیروهای مسلح استخدام شوند تا از وطن و از استقلال میهنی خود دفاع کنند.

۳- آزادی برگزاری نماز جماعت در کلان شهر‌ها؛ انتظار اهل سنت این است که در کلان شهر‌ها برگزاری نماز جماعت آزاد باشد. اعتقاد اهل سنت این است که در هر منطقه و شهر و روستایی که نماز جماعت برگزار نشود، شیطان بر آن منطقه مسلط می‌شود.
لذا ما همواره خواهان وحدت و انسجام هستیم و حفظ این وحدت جزو اعتقاد ماست؛ اهل سنت ایران به هیچ وجه با مخالفان نظام و کسانی که به فکر براندازی نظام هستند، جمع نشدند بلکه بسیاری اوقات دشمنان ایران به سوی ما دست دراز کردند اما ما با شدت تمام دست رد به سینه آنان زدیم، اگر چه ممکن است که در بین اهل سنت افراد افراطی موجود باشد، که اینگونه افراد در بین برادران شیعه هم وجود دارد، اما حساب آن‌ها از عموم مردم جداست.

۴- سعه صدر مسئولین؛ انتظار ما آن بود که در مورد برگزاری این مراسم، مسئولین بیشتر از خودشان سعه صدر نشان می‌دادند، و کمافی السابق مردم از دیگر استان‌ها نیز آزادانه می‌توانستند در این مراسم شرکت کنند، اما برخی از میهمانان مراسم که حتی جزو سخنرانان جلسه هم بودند، نتوانستند در این مراسم حضور یابند. ما انتظار داشتیم که میهمانان خارجی نیز که ما آن‌ها را دعوت نموده‌ایم، می‌توانستند دراین مراسم حضور یابند؛ زیرا این چیز ثابت شده است که کسانی که در این مراسم حضور یافته‌اند، دیدگاه‌شان در مورد نظام عوض شده و با دیدی خوب و مثبت برگشتند و در سرزمینهای خود تبلیغ نموده‌اند. لذا برگزاری این مراسم به نفع جامعه و به نفع نظام و ملت است.

۵- احترام به مقدسات فریقین؛ ما التزام نموده‌ایم که به مقدسات شیعه توهین نکنیم، زیرا بخشی از مقدسات شیعه مانند اهل بیت آنحضرت جزو مقدسات ما نیز بشمار می‌آید، و نسبت به دیگر مقدسات شیعه نیز حرمت قائلیم، و انتظار ما نیز متقابلا آن است که به صحابه آنحضرت و دیگر مقدسات اهل سنت اهانت و بی‌احترامی صورت نگیرد.

مولانا عبدالحمید در پایان سخنان خود، ضمن تاکید مجدد بر این مطلب که باید همه ما از عواملی که باعث ایجاد اختلاف و دودستگی در جامعه می‌شود، پرهیز کنیم و مطالبات خود را از طریق قانونی و منطقی مطرح و پیگیری نماییم، از تمامی علما، دانشگاهیان، فرهیختگان، نمایندگان مجلس و عموم مردم که در این همایش شرکت کردند، و نیز از مسئولین استانی که در برگزاری مراسم همکاری نمودند تشکر و قدردانی کرده و همچنین از اینکه از شرکت برخی از میهمانان خارج و داخل کشور در این همایش ممانعت صورت گرفته گلایه نمود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید