خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۹ تیر ۱۳۹۰, 17th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۴/۰۹ ساعت ۴:۱۹:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  بررسی خطرات کار کودکان در کشاورزی/ مهدی آمیزش

بررسی خطرات کار کودکان در کشاورزی/ مهدی آمیزش

سالیان سال است که انسان برای تأمین مایحتاج خود از طبیعت استفاده میکند. استفاده از زمین های قابل کشت و پرورش گیاهان مختلف جهت مصارف روزمره از جمله کارها به کشاورزی شهرت یافته. اما از آن زمان تا کنون و با افزایش نیاز بشر به غذا اهمیت کشاورزی و نقش آن در حیات بشریت بسیاربا اهمیت گشته است.
کشاورزی امروزی با ابزار و ماشین آلات جدید، انواع کودها و سموم به جای استفاده از گاوآهن و حیوانات همراه است که به سمت تولید انبوه مواد خوراکی در حرکت است. در این میان کشورهای درحال توسعه چون کشورهای آسیایی از جمله ایران، همچنان به جای کشاورزی صنعتی و استفاده از متخصصین، به صورت سنتی و خانوادگی و از روی تجربه اداره می شود.
این امر به وجود درصد بالای کودکان و زنان در مزارع و باغات به سان کارگران منجر می شود که نتیجه آن وجود خطرات کوتاه و بلندمدتی است که هر لحظه جانشان را تهدید می کند. در ایران ما کار در مزارع بر طبق سنت برای کودکان امری عادی و حتی قابل تقدیر و ستایش تلقی می گردد.

این در حالیست که با توجه و با درک وجود  خطرات مختلف در صنعت کشاورزی چندی قبل از سوی سازمان های غیردولتی فعال در زمینه حقوق کودک به سال ممنوعیت کار کودکان در کشاورزی رفته .هرچند هنوز کودکانی هستند که چه مستقیم ویا غیر مستقیم در مزارع مشغول به کار هستند.

به همین جهت آنچه در پی آورده می شود فقط خطرات ناشی از استفاده از سموم را به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر، معلولیت و نیز مسمویت در بین کشاورزان نشان می دهد که با توجه به استفاده بی رویه و بدون آگاهی مناسب و آموزش دربین کارگران مزرعه است که از درجه اهمیت فراوانی برخوردار است.
خطرات ناشی از استفاده ناآگاهانه از دستگاه های مورد استفاده، بی دقتی در کار با ماشین آلاتی نظیر تراکتورها، خطرات وجود سیلوها، بیماری های موجود بین انسان و دام و طیور (به عنوان نمونه آنفولانزای مرغی)، بیماری های ناشی از تماس مداوم با خاک، قرارگیری در معرض مداوم آفتاب، وجود کارهای سخت و طاقت فرسا که به آسیب های جسمانی زیادی منجر گشته و در نهایت مساله بی سوادی و دوری و محروم ماندن از تحصیل (با توجه به اینکه بیش از ۸۰% کشاورزان ایرانی کم سواد و یا بی سواد هستند و به همین سبب نگاه مناسبی به تحصیل کودکان خود را تا مقاطع بالای تحصیلی حتی مقاطع متوسطه بالاخص برای دختران را ندارند) و … هر کدام به تنهایی می تواند موضوع مقالات متعددی در مراقبت و تأمل بیشتر نسبت به کار کودکان در کشاورزی گردد.
در این قسمت به مساله ی خطرات سموم اشاره می کنیم تا شاید آنچه را که در صنایع کشاورزی کودکان را تهدید می کند بیشتر بشناسیم.
در طی پنجاه سال گذشته، آفتکش ها جزء ضروری دنیای کشاورزی بوده اند. گرچه تقاضا برای تولید و توزیع آفتکش که باعث افزایش بهبود کیفیت و کارایی کشاورزی می شود محرز است، ولی احتمال بکارگیری نابجا و غیر معقول، بسیار زیاد می باشد. یکی از مهمترین نکات سازمان بهداشت جهانی، مسئله آفتکش ها می باشد.
افزایش جمعیت و بدنبال آن افزایش مصرف مواد غذایی، بویژه محصولات کشاورزی، کشاورزان را بر آن داشته است که میزان محصولات خود را افزایش دهند. افزایش کشت محصولات متعاقبا افزایش سموم آفتکش را به همراه داشته است. به دلیل بی توجهی کشاورزان در مصرف سموم، ریزشهای جوی و چندین عامل دیگر سموم کشاورزی وارد آب رودخانه ها و دریاها می شوند. در این خصوص افزایش آگاهی متخصصین و به طور کلی عموم مردم از خطرات ناشی از تماس کوتاه مدت و دراز مدت، شامل سرطانزایی، بیماریهای سیستم عصبی ، تنفسی و زادآوری و … توجه ها را به را به خود جلب نموده است.
*سالانه ۸۰۰۰ کودک زیر ۱۵ سال به تومور مغزی و سرطان خون مبتلا می شوند و کودکانی که والدینشان در محیطی کار می کنند که با سموم سر و کار دارند احتمال بروز سرطان خون و سرطان NHL بیشتر است.
کشاورزانی که در محیط کارشان از سموم آلاکلر استفاده می کنند ۵۰ درصد بیشتر از سایر افراد احتمال بروز سرطان روده را دارند و این سابقه کاربرد اگر ۵ سال و یا بیشتر باشد احتمال بروز سرطان روده ۵ برابر بیشتر از سایر افراد است. تومورهای سیستم عصبی مرکزی از جمله سرطانهایی است که اخیرا شیوع آن ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. تحقیقات نشان داده است که احتمال بروز این نوع سرطان در کشاورزان نسبت به سایر مشاغل در بالاترین نقطه وجود دارد.
*کودکانی که در هنگام رشد مغزی در معرض غلظت خیلی کم سموم قرار دارند صدمات ثابت و پایداری در اعمال و و ساختار مغز آن ها اِیجاد می شود. بررسی های به عمل آمده در مکزیک روی کودکانی که در معرض سموم بودند نشان داد که انواعی از تاخیرات و کاستی ها در نمو مغز این کودکان در مقایسه با سایر هم نوعان خود وجود دارد. همچنین ضعف هایی
در نیروی فیزیکی ، تطابق طبیعی دست و چشم و حافظه کوتاه مدت در این کودکان قابل مشاهده بود.
تحقیقات انجام شده در کالیفرنیا و مینسوتا نشان داد در کودکانی که والدینشان کار کشاورزی دارند ۶۰ درصد احتمال بروز ناقص الخلقگی بیشتر است و برای کودکانی که در مزارع زندگی می کنند ۴/۲ برابر سایر افراد است.
* کودکان زیر ۶ سال به دلیل زیر بیشتر از افراد بزرگسال در معرض خطر مسمومیت حاد و مزمن سموم دفع آفات قرار دارند:
۱- سطح بدن آنها در مقایسه با کل بدن بیشتر است و در نتیجه بیشتر در معرض تماس با سموم هستند
۲- در مقایسه با بزرگسالان میزان غذای بیشتری به بدن آن ها وارد می شود و لذا سم بیشتری نیز به بدن وارد می گردد
۳- تا قبل از ۶ سالگی نوعی آنزیم خاص که باعث تجزیه سموم می شود در بدن کودکان وجود ندارد.
به هرحال و با توجه به اینکه در ایران آمار مشخصی از اینگونه آسیب ها وجود  ندارد و تآمل در موارد ذکر شده در بالا بایسته است کارشناسان و مسئولین امر به طور جدی نسبت به کارِ کودکانِ کشاورز بررسی لازم را به عمل آورده و هرچه زودتر اقدام به لغو کار کودکان بالاخص کارکودکان در کشاورزی حرکتی صورت دهید.
بدیهی است این گونه آسیب ها را باید هرچه سریعتر به کشاورزان و خانواده هایشان اطلاع رسانی کرده و آموزش داد تا در بکارگیری کودکان خود در فعالیت های کشاورزی دشوار تجدیدنظر نموده و آنان را بیشتر به سوادآموزی ترغیب نمایند.

مهدی آمیزش
اشتراک

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید