خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۶ تیر ۱۳۹۰, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۴/۰۶ ساعت ۰:۲۶:۵۰

    خانه  > فرهنگی  >  وزارت ارشاد یک فصل کامل از کتاب امیرخانی را حذف کرد

وزارت ارشاد یک فصل کامل از کتاب امیرخانی را حذف کرد

خبرگزاری هرانا – کتاب “نفحات نفت” نوشته رضا امیرخانی که به سختی مجوز نشر گرفت؛ بدون یک فصل منتشر شده است.

به گزارش وبسایت ۲۴ آنلاین، نفحات نفت که مجموعه مقالاتی از رضا امیرخانی در باب فرهنگ نفتی و وابستگی های کشورمان به نفت است؛ در ابتدای کار دولت دهم به سختی مجوز گرفت اما هیچکسی متوجه نشده بود که این کتاب بدون یک فصل اصلی، روانه بازار نشر شده است.

گفته می شود یکی از اصلی ترین فصول این کتاب انتقادی، با عنوان “روحانیت نفتی” بوده که به طور کامل از کتاب حذف شده است و نویسنده نیز در این خصوص به رسانه ها حرفی نزد.

شنیده‌ها در خصوص صدور مجوز این کتاب حاکی است که اداره کتاب وزارت ارشاد مجوز کتاب را به شکل کامل صادر می کند اما یک مقام مسئول در این وزارتخانه، شخصا این فصل را “غیرقابل چاپ” اعلام می‌کند.

امیرخانی که به تازگی کتاب “جانستان کابلستان” اش روانه بازار نشر شده، درباره نفحات نفت پیش‌تر به رسانه ها گفته بود: “همه تلاشم این بوده که ببینم از دورانی که ما به نفت اتکا پیدا کردیم، چه اتفاقی برای فرهنگمان رخ داده‌است. ضمن اینکه این کتاب درباره فرهنگ نفت است و این نکته که از وقتی تمام  تلاش و وجه همت همه ما این شده است که شیر نفتی پیدا و از آن ارتزاق کنیم، چه به سر فرهنگمان آمده‌است؟
سعی کردم فرهنگ را خارج از فضای سیاسی یا به عبارتی بالاتر از فضای سیاسی کشور ببینم و بررسی کنم. بنابراین خیلی اتفاقات سیاسی بخصوص اتفاقات اخیر خیلی بر این کتاب تاثیر چشمگیری نداشته است.”

به نظر می رسد بخش حذف شده کتاب نفحات نفت، نقدهای موثری در فضای فرهنگی کشور را متوجه برخی مسئولان کرده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید