خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲ تیر ۱۳۹۰, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۴/۰۲ ساعت ۱۰:۰۱:۴۳

    خانه  > کارگران  >  تعطیلی کوره‌های آجرپزی و بیکاری ۱۰۰۰۰ نفر در رشتخوار

تعطیلی کوره‌های آجرپزی و بیکاری ۱۰۰۰۰ نفر در رشتخوار

خبرگزاری هرانا – افزایش قیمت سوخت، کوره های آجرپزی را در رشتخوار تعطیل کرد و باعث بیکاری ده هزار نفر شد.

به گزارش ایسنا، حکیمی عضو اتحادیه مصالح فروشان و کوره داران رشتخوار گفت: ۴۰ واحد تولید آجرپزی در شهرستان رشتخوار با هدفمندی یارانه ها و گرانی نفت کوره صد در صد تعطیل شدند و بیش از ۱۰ هزار نفر کارگر در این کوره ها اکنون بیکار و سرگردان شده اند و امرار معاش خانواده آنان دچار مشکل شده است.
حکیمی با ذکر اینکه دولت باید هرچه سریعتر کوره داران رشتخوار را از بسته های حمایتی خود برخوردار کند، افزود: اکثر کوره های این شهرستان که دستی و سنتی است و سال هاست در این شهرستان فعال است که متاسفانه بعد از ۴۰ سال کار این حرفه با اجرای هدفمندی یارانه ها در آستانه نابودی قرارگرفته است.

وی افزود: با توجه به گران شدن سوخت، در گذشته قیمت یک تانکر سوخت ۴۵۰ هزار تومان بود اما در حال حاضر این قیمت پس از اجرای هدفمند کردن یارانه ها به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. اگر به این قیمت، دیگر هزینه ها از قبیل حمل و مزد کارگر را اضافه کنیم، هزینه تولید یک تن آجر به ۴۵ هزار تومان می رسد و این سوال پیش می آید که دیگر چه کسی قادر به خرید آجر با این قیمت است.

حکیمی به بحث صنعتی کردن کوره پزی ها و تولید مصالح صنعتی اشاره کرد و بیان داشت: میانگین متراژ زمینی که کوره ها در آن احداث شده در نهایت ۳۰۰۰ متر است در حالی که برای صنعتی کردن به زمینی به متراژ ۱۰۰ هزار متر نیاز است و علاوه بر آن تغییرکاربری نیازمند اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیون تومان است که پرداخت چنین هزینه ای از توان کوره پزان خارج است.

یکی از آجرپزان نیز درباره مشکلات به وجود آمده اظهارداشت: در حال حاضر هیچ یک از کوره های آجرپزی کارگر نگرفته اند و علت آن افزایش قیمت گاز است.

وی درباره کارگران مشغول به کار در این حرفه، گفت: این کارگران کار فنی دیگری یاد ندارند و بیکاری، سبب ایجاد مشکلات دیگری در جامعه خواهد شد.

علی اصغر احمدی، رییس اداره بازرگانی رشتخوار در این خصوص گفت: گرانی نفت کوره موجب تعطیل شدن کار این صنف در رشتخوار شده است. وی افزود: برای تامین سوخت این قشر مکاتباتی انجام شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید