خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲ تیر ۱۳۹۰, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۴/۰۲ ساعت ۹:۴۷:۵۶

    خانه  > اندیشه و بیان  >  رئیس قوه قضائیه ایران: سیاست‌ ما پذیرش گزارشگر نیست

رئیس قوه قضائیه ایران: سیاست‌ ما پذیرش گزارشگر نیست

خبرگزاری هرانا – آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران اعلام کرد پذیرش گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد از سیاست های کشورش نیست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آیت الله لاریجانی چهارشنبه شب در گفت و گو با تلویزیون ایران گفت این کشور با سازمان ملل متحد در رابطه با حقوق بشر تعامل خواهد کرد ولی سیاست‌ آن “پذیرش گزارشگر نیست.”

پیش از این علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران گفته بود که این کشور خود خواستار تعیین “گزارشگر موضوعی” بوده است و این فرد به تهران سفر خواهد کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته گذشته احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو را به عنوان گزارشگر ویژه برای ایران معرفی کرد.

آقای لاریجانی که با شبکه دو سیما صحبت می کرد، در سخنان خود از آمادگی ایران برای تعامل با سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر خبر داد اما تاکید این همکاری در “چارچوب های منطقی و نه به عنوان ابزاری علیه” این کشور خواهد بود.

آقای لاریجانی همچنین با متهم کردن آمریکا به نقض حقوق بشر گفت: ” هنوز زندان های گوانتانامو و ابوغریب را فراموش نکرده ایم.”

او گفت ایران “از اولین کشورهایی است که ادعای حقوق بشر” دارد و تاکید کرد نباید مبانی برخواسته از یک فرهنگ خاص (اعلامیه جهانی حقوق بشر) به صورت یک قاعده کلی پذیرفته شود.

انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران با واکنش های متفاوتی روبرو شده است.

گروه های مدافع حقوق بشر از این اقدام حمایت کرده اند و بعضی از نمایندگان مجلس ایران گفته اند این فرد اجازه ورود به این کشور را نخواهد داشت.

علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت این کشور خود خواهان تعیین “گزارشگر موضوعی” بوده است.

به گزارش بی بی سی به نقا از خبرگزاری مهر، آقای صالحی گفت: “ما قبل از آن خودمان تقاضا داده بودیم که گزارشگر موضوعی به کشورمان بیاید که ان شاء الله در آینده نزدیک خواهد آمد.”

او گفت: “وقتی خود ایران ابتدا به ساکن از شورای حقوق بشر درخواست کرده است که گزارشگران موضوعی را به کشور ما بفرستد دیگر چه ضرورتی داشت که قطعنامه ای برعلیه ما صادر و گزارشگر ویژه تعیین کنند.”

آقای صالحی گفت ایران در چارچوب مقررات بین المللی تعهدات خود را انجام می دهد و از این بابت نگرانی ندارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید