خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۰, 25th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۳/۲۶ ساعت ۱۱:۳۰:۵۸

    خانه  > سایر گروهها  >  اجرای حکم شلاق معترضین به خشک شدن دریاچه ارومیه

اجرای حکم شلاق معترضین به خشک شدن دریاچه ارومیه

خبرگزاری هرانا – حکم بیست ضربه شلاق و پرداخت ۳۰۰ هزار تومان جریمه نقدی دادگاه تبریز برای سه تن از فعالین بازداشت شده در میتینگ اعتراض به خشک شدن دریاچه اورمیه روز ۲۵ خرداد اجرا شده است.

نیروهای امنیتی در ۱۳ فروردین حدود ۷۰ نفر از معترضان به خشک شدن دریاچه ارومیه را در جریان میتینگی که ترتیب داده شده بود، دستگیر کردند و برای  پنج تن از بازداشت شدگان حبیب پورولی، جلیل علمدار میلانی، حجت مختارزاده، علی سلیمی ، سعید سیامی به اتهام «تبانی و اجتماع برای ارتکاب جرائم علیه امنیت» و «اخلال در نظم عمومی» پرونده قضایی تشکیل شد.

موسی برزین خلیفه لو وکیل این پنج فعال مدنی در گفتگو با رادیو فردا با تایید اجرای حکم شلاق و جریمه نقدی جلیل علمدار میلانی، علی سلیمی و سعید سیامی بعد از سه ماه بازداشت و آزاد شدن این فعالین می گوید که هنوز پورولی و مختارزاده در بازداشت به سر می برند.

بگفته آقای برزین، در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز، هر پنج فعال نامبرده به اتهام «تبانی و اجتماع» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. اتهام دیگر آنها اخلال در نظم و امنیت عمومی بود که این اتهام هم در دادگاه عمومی بررسی شد. اتهام اول که در دادگاه انقلاب بررسی شد، به دادگاه تجدید نظر اعتراض نوشتیم و در دادگاه تجدید نظر آقایان سیامی، سلیمی و میلانی تبرئه شدند، اما حکم شش ماه حبس پورولی و مختارزاده تایید شد و به قوت خود باقی ماند.»

آقای برزین در ادامه می گوید که به اتهام «اخلال در نظم عمومی» موکلینش که در شعبه ۱۱۶ دادگاه عمومی جزایی تبریز رسیده شد، هر پنج نفر به پرداخت ۳۰۰ هزار تومان جزای نقدی و تحمل ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند. «سه نفری که در دادگاه انقلاب در رابطه با اتهام تبانی و اجتماع برای ارتکاب جرائم علیه امنیت تبرئه شده بودند، با اجرای حکم دادگاه عمومی یعنی تحمل شلاق و جریمه نقدی آزاد شدن.»

وی می گوید که بر اساس حکم حبس ۶ ماهه، پور ولی و حجت زاده در زندان تبریز هستند و البته آنها به حکم شلاق و جریمه نقدی خودشان هم اعتراض دارند و منتظر هستیم تا دادگاه تجدید نظر چه تصمیمی بگیرد.

آقای برزین در مورد پورولی و حجت زاده می گوید که تابحال به این دو نفر برای استفاده از مزایای زندانیان اجازه داده نشده است و از روز اول بازداشت، همچنان در زندان هستند و برای آنها مرخصی داده نشده است.

وکیل مدافع این دو فعال زندانی می گوید: «در آیین نامه مربوط به زندان و زندانیان یک سری مزایی پیش بینی شده، منجمله مرخصی، آزادی مشروط، رای باز و اینگونه مزایا.

این مزایا در مورد کسانی که اتهام امنیتی دارند، چندی است که اعمال نمی شود. برای نمونه زندانی ای که جرمش برای مثال آدم ربایی و حمل مواد مخدر است، از این مزایا استفاده می کند، اما بارها برای زندانیانی مانند رسول بدلی، حسین نصیری و محمدرضا هادی (فعالین سیاسی و مدنی آذربایجان که هم اکنون در حبس هستند) درخواست مرخصی و رای باز داده ایم و درخواست ما رد شده است».

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید