خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۰, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۳/۱۹ ساعت ۷:۴۶:۲۵

    خانه  > کارگران  >  استعفای رئیس اتحادیه نانوایان تهران در اعتراض به بدقولی‌های دولت

استعفای رئیس اتحادیه نانوایان تهران در اعتراض به بدقولی‌های دولت

خبرگزاری هرانا – در حالی که نابسامانی در وضعیت نان شهر تهران منجر به استعفای رییس اتحادیه نانوایان تهران شده است، برخی مسئولان همچنان نسبت به تحقق وعده های داده شده بی اعتنایند.

به گزارش آینده، با وجود گذشت حدود شش ماه از آغاز اجرای طرح حذف یارانه‌ها که منجر به افزایش قیمت نان در دو مرحله شد، قیمت آرد گندم به حدود ۵۰ برابر قیمت اولیه و قیمت نان به دو تا سه یا حتی چهار برابر قیمت اولیه افزایش یافت.

با این وجود تاکنون دولت به برخی وعده های داده شده برای جبران افزایش قیمت گاز و برق که مصرف عمده نانوایی هاست، عمل نکرده و این منجر به استعفای حسین نظری، رئیس اتحادیه نانوایی های تهران شده است.

از سوی دیگر کیفیت نازل بخشی از آرد تحویل شده به نانوایی های تهران، باعث شده است تا مردم از خرید نانهای پخت شده با این آرد خودداری کرده و نانوایی ها نیز برای ایجاد مشتری از سهمیه آرد شهرستانها استفاده کنند، به نحوی که هم اکنون آرد با قیمت رسمی در تهران کیسه ای ۱۶۷۰۰ تومان به فروش می رسد، اما آردهای مرغوبتری که از شهرستان به تهران می آید، با قیمت کیسه ای بیش از ۲۰ هزار تومان توسط برخی نانوایی ها خریداری می شود.

از سوی دیگر عملکرد واحد نظارت بر نانوایی ها نیز که زیر نظر فرمانداریها فعالیت می کند، با مشکلات قانونی همراه شده است و دیوان عدالت اداری حکم به انتقال آن به مجموعه سازمان تعزیرات حکومتی داده است؛ اما استانداری‌ها از اجرای حکم استنکاف می کنند.

در این حال عدم حل مشکل کیفیت نان که به تصور دولت با افزایش قیمت آرد و نان به راحتی قرار بود حل شود، معضلات جدی برای نانوایان و مردم به وجود آورده است؛ به نحوی که برخی از صاحبان کارخانه های آرد برای تامین آرد باکیفیت اقدام به واردات گندم از استرالیا کرده اند.

این در حالی است که کارشناسان از ابتدا با وجود تاکید بر ضرورت اصلاح قیمتی نان بر راهکارهای جانبی نظیر تحول در سیستم خریداری و انبار و آسیاب کردن گندم و همچنین رتبه بندی قیمت نان براساس کیفیت تاکید داشتند. اما با مخالفت و اصرار دولت به اجرای سیستم تک نرخی هم اکنون بسیاری از نانوایی ها با مشکل زیان دهی، بخشی با معضل عدم وجود مشتری کافی و بخش دیگری با مشکل کیفیت آرد مواجهند و یا از راه حل های به ظاهر غیرقانونی نظیر استفاده از کنجد برای دونرخی کردن نان استفاده می کنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید