خبرگزاری هرانا

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  صدور احکام انضباطی جدید برای دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

صدور احکام انضباطی جدید برای دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

خبرگزاری هرانا – در آستانه ۲۲ خرداد، سالروز انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری ایران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل شاهد افزایش فشار‌ها بر دانشجویان و صدور احکام قضایی و انضباطی بوده است.

به گزارش دانشجونیوز، پس از اینکه «سینا مهدی نیا» دانشجوی این دانشگاه در حکم اولیه صادر شده توسط دادگاه انقلاب بابل به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی عاشورای ۸۸ در بابل به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم گشت، کمیته انضباطی این دانشگاه نیز احکام تعلیق از تحصیل را به صورت غیرقانونی برای دانشجویان این دانشگاه صادر نمود.

بر اساس این گزارش، احکام صادر شده بدین شرح است:

حسام الدین باقری (دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی): یک ترم تعلیق با احتساب سنوات

محمد علمی (دبیر اجرایی سابق انجمن اسلامی): یک ترم تعلیق با احتساب سنوات

محمد عسگری (عضو سابق شورای عمومی انجمن اسلامی): توبیخ کتبی با درج در پرونده که با توجه به این حکم، حکم یک ترم تعلیق با احتساب سنوات این دانشجو که از سال گذشته معلق شده بود اجرا شد.

سید مصطفی ارمغان (عضو سابق شورای عمومی انجمن اسلامی): یک ترم تعلیق با احتساب سنوات که این حکم تا پایان فارغ التحصیلی معلق می‌شود.

مجتبی تقوایی (دبیر سابق کانون کتاب و اندیشه): یک ترم تعلیق با احتساب سنوات که این حکم تا پایان فارغ التحصیلی معلق می‌شود.

حسام باقری و محمد علمی دانشجویان ورودی ۸۶، پیش از این نیز توسط کمیته انضباطی دانشگاه به دو ترم تعلیق محکوم گشته بودند همچنین محمد عسگری در آستانه فارغ التحصیلی بود که با توجه به حکم صادر شده فارغ التحصیلی این دانشجو به تعویق می‌افتد.

این گزارش می‌افزاید، اتهامات این دانشجویان موارد مختلف و بعضا مضحکی نظیر «شرکت در مراسم تولد ضیاء نبوی در رستوران»، «شرکت در تجمع اعتراضی ۲۵ بهمن»، «شعارنویسی در دانشگاه»، «جمع آوری امضاء برای ضیاء نبوی» و «نامه به رئیس قوه قضائیه»!، «شرکت در تجمعات غیرقانونی در دانشگاه طی سالیان اخیر!»، «جلسه در چمن دانشگاه!»، «ارتباط با دانشجویان جدیدالورود!» و… بوده است.

درحالیکه احضار و احکام اولیه دانشجویان در اسفند ۸۹ و پس از تجمعات با شکوه دانشجویان و مردم بابل در روزهای ۲۵ بهمن و اول اسفند ۸۹ صادر شده است اما کمیته انضباطی به دلیل ترس از اعتراضات احتمالی دانشجویان، احکام نهایی را در زمان تعطیلات دانشگاه و چند روز مانده به سالروز انتخابات صادر کرده است.

این در حالی است که کمیته انضباطی در صدور احکام ذکر شده موارد متعددی از آیین نامه و شیوه نامه انضباطی را نقض کرده است که برخی از این موارد عبارتند از: – درحالیکه کمیته انضباطی تجدیدنظر حداکثر یک ماه پس از دریافت اعتراض دانشجویان می‌تواند حکم صادر کند؛ کمیته تجدیدنظر دانشگاه نوشیروانی ۴۵ روز تا دو ماه پس از دریافت اعتراض تشکیل جلسه داد و حکم صادر کرد. – دانشجویان عضو کمیته انضباطی باید حداقل در مقطع کار‌شناسی ارشد و متاهل باشند درحالیکه دانشجویان بسیجی عضو کمیته انضباطی دانشگاه نوشیروانی فاقد این ویژگی‌ها بودند. – کمیته انضباطی دانشگاه در رسیدگی به تخلفات خارج از دانشگاه تنها برای موارد معدود و خاصی مانند ضرب و شتم و… صلاحیت رسیدگی دارد که هیچکدام از این موارد در صدور احکام انضباطی توسط کمیته انضباطی رعایت نشده است.

گفتنی است در حاشیه تجمعات اعتراضی ۲۵ بهمن و اول اسفند ۸۹ در بابل پنج دانشجوی دانشگاه نوشیروانی به نامهای محسن برزگر، حسین ضامن ضرابی، ایمان صدیقی، علی یزدان پناه و سارا باقری بازداشت شدند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید