خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۰, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۳/۱۶ ساعت ۱۰:۰۱:۱۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محکومیت دو تن از طلاب قم در دادگاه ویژه روحانیت

محکومیت دو تن از طلاب قم در دادگاه ویژه روحانیت

خبرگزاری هرانا – سید محمد حسین صالحی و حسین گودرزی از اعضای ستاد روحانیون میرحسین موسوی در قم، به اتهام ساخت و تدوین مجموعۀ افشاگرانۀ “به اسم کهریزک” در دادگاه ویژۀ روحانیت محاکمه و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و نشر اکاذیب هر یک به سه سال حبس محکوم شده اند.

به گزارش جرس، سید محمد حسین صالحی از طلاب سبز قم و از جمله مترجمان آثار دکتر سید حسین نصر و جریان موسوم به “سنت گرایی” می باشد، و حسین گودرزی نیز از پژوهشگران سابق موسسۀ دارالحدیث قم و مدیر کل روابط عمومی ستاد روحانیون مستقل حامی مهندس موسوی در زمان انتخابات بود.

بر اساس گزارش ها، این دو طلبه اسفندماه گذشته به همراه تعدادی زیادی سی دی دستگیر و پس از حدود دو هفته بازداشت با قید وثیقۀ پنجاه میلیونی آزاد شدند.

همچنین آمده است سید محمد صالحی از بستگان وزیر اطلاعات است و در سال ٨٨ نیز به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی تهران، به ادارۀ اطلاعات قم احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته بود. پیش از این دو ترجمه به نامهای “اسلام سنتی در دنیای مدرن” و “تفرّج در باغ حکمت” از او به چاپ رسیده بود.

حسین گودرزی نیز که چند سال در زمینۀ تصحیح و تحقیق متون حدیثی و حوزوی با موسسۀ دارالحدیث و برخی ناشران دیگر همکاری می کرد، پس از انتخابات سال ٨٨، در ارتباط با تکثیر و توزیع سی دی “نود سیاسی” دستگیر شده بود و مدتی را در ادارۀ اطلاعات قم در بازداشت به سر می برد. از جمله کتاب های تحقیق شده توسط او تصحیحی جدید از «منتهی الآمال» شیخ عباس قمی و نیز کتاب «جامع المقدمات» از متون درسی قدیمی حوزه های علمیه است.

چند روز پیش تعدادی از سایتها به نقل از روزنامۀ جوان که وابستۀ به سپاه پاسداران است، مدعی شده بودند که “یک گروه زیرزمینی وابسته به جریان فتنه، یک فیلم با محوریت حوادث بازداشتگاه کهریزک ساخته اند که آمیخته به مطالب درست و نادرست است و در سراسر کشور توزیع شده است.”

گفتنی است فیلم مذکور که مستندی تاثیرگذار در مورد وضعیت زندانها و بازداشتگاههای کشور و شیوه های بازجویی و اعتراف گیری است، اسفند ماه گذشته از طرف سایت جرس در دسترس عموم قرار گرفته بود.

گزارش های رسیده از قم حاکی است صدور این حکم برای این دو طلبۀ نواندیش بازتاب منفی زیادی در محافل حوزوی و دانشگاهی قم داشته است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید