خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۰, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۳/۱۴ ساعت ۲۰:۲۳:۵۵

    خانه  > اندیشه و بیان  >  برقراری جو امنیتی و پادگانی در اطراف حسینیه ارشاد و بازداشت ده نفر

برقراری جو امنیتی و پادگانی در اطراف حسینیه ارشاد و بازداشت ده نفر

خبرگزاری هرانا – جوانان اصلاح طلب طی فراخوانی خواستار آن شده بودند که سوگواران و علاقمندان مرحوم هاله سحابی، عصر شنبه ۱۴ خرداد از ساعت ۶ بعد از ظهر با در دست داشتن شمع و برای پاسداشت سومین شب شهادت هاله سحابی مقابل حسینیه ارساد حاظر شوند.

به گزارش کانون حمایت از زندانیان، از حوالی بعد از ظهر، حضور پررنگ نیرو های امنیتی و انتظامی در حوالی حسینیه ارشاد از ابتدای خیابان میرداماد آغاز تا اتوبان همت امتداد یافت و در تمام کوچه های منتهی به خیابان شریعتی در حوالی حسینیه ارشاد موتور سواران لباس شخصی در حال تردد بودند.

همچنین برخوردهای پراکنده ای میان مردم و نیرو های لباس شخصی واقع گردید که منجر به پراکنده گردیدن مردم شد همچنین ده تا پانزده نفر نیز تا کنون بازداشت گردیده اند .

این گزارش و همچنین شاهدان عینی خاطرنشان کردند که فیلمبرداران حکومتی و ماموران امنیتی، در تمام مسیر و منطقه، در حال فیلم برداری از وقایع و افراد حاضر بوده و جو رعب و وحشت خاصی در منطقه حکمفرا شده است.

این گزارش افزود “به دنبال تشدید فضای امنیتی در تهران و حضور گسترده نیروهای لباس شخصی در محل حسینیه ارشاد حکومت اقدام به دستگیری مردم نموده است بنا بر خبرهای دریافتی از جوانان درصحنه نزدیک به ده الی پانزده تن از بانوانی که قصد حضور در مراسم را داشتند، و اکثر آنها بین چهل تا شصت سال سن داشته اند تا این لحظه دستگیر شده اند.”

یکی از شاهدان عینی گفته است که از ساعت پنج، پلیس ضد شورش و صد ها تن از افراد لباس شخصی بتدریج از ابتدای پل سیدخندان تا اول خیابان دولت واقع در خیابان دکتر علی شریعتی مستقر شده اند.

وی افزود تقریبا اطراف حسینه ارشاد کاملا به تسخیر پلیس و لباس شخصی ها در آمده، بطوری که رفت و آمد از این منطقه بطور پیاده مشکل می باشد.

همچنین صدها دستگاه موتور سوار در نزدیکی میدان مادر مستقر شده اند و نکته قابل توجه اینکه دهها دستگاه اتوبوس و مینی بوس بدون سرنشین در خیابان قبا و ناطق نوری توقف کرده اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی گزارش می دهد نیروهای امنیتی، روز شنبه، برای متفرق کردن تجمع صدها نفر در اعتراض به مرگ هاله سحابی، در نزدیکی حسینیه ارشاد در تهران، دست به تیراندازی هوایی زده و ۱۵ نفر را دستگیر کردند.

به گفته این شاهدان، نیروهای امنیتی با استفاده از باتوم و تیراندازی هوایی معترضان را متفرق کردند. معترضان سعی کردند تا در سکوت مقابل حسینیه ارشاد تجمع کنند.

شاهدان عینی می گویند نیروهای امنیتی ۱۵ نفر را دستگیر کردند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری فرانسه ، خبرنگاران خارجی در ایران اجازه پوشش خبری تظاهرات مخالفان دولت را ندارند و این خبرگزاری قادر به تائید اظهارات شاهدان عینی نیست.

هاله سحابی، دختر عزت الله سحابی، صبح روز چهارشنبه در مراسم تشییع جنازه پدرش که تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی در جریان بود، بر اثر حمله این نیروها سکته کرد و جان باخت.

آمریکا روز چهارشنبه از دولت جمهوری اسلامی خواست تا درباره چگونگی مرگ هاله سحابی، فعال سیاسی و مدنی و دختر عزت الله سحابی، تحقیق کند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت: «ما از مقامات ایران می خواهیم که در خصوص چگونگی مرگ (هاله سحابی) تحقیق کنند.»

مارک تونر اضافه کرده است: «اگر خبرها در مورد  مرگ (هاله سحابی) در اثر اقدامات نیروهای امنیتی صحت داشته باشد، این امر بیانگر بی‌اعتنایی  و بی‌احترامی مقام های ایرانی به شان و مقام انسان ها است.»

گزارش‌گران بدون مرز نیز با انتشار بیانیه ای در روز چهارشنبه مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی را به قتل هاله سحابی متهم کرده است.

در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است: «سید علی خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد، دو دشمن آزادی بیان و مطبوعات که حکومت ایران را در دست دارند، عاملان قتل این زن شجاع هستند.»

هاله سحابی، پنجاه و چهار ساله، دختر عزت الله سحابی، بنیانگذار «شورای فعالان ملی-مذهبی»، از فعالان حقوق زنان و عضو گروه مادران صلح ایران بود که در مردادماه سال ۱۳۸۸ در تجمعی در میدان بهارستان تهران از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت شده بود.

خانم سحابی در همان سال از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق «حضور مکرر در تجمعات غیر قانونی و اخلال در نظم عمومی» در مجموع به دو سال حبس و پرداخت مبلغ سیصد هزار تومان جزای نقدی بدل از شلاق محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید