خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  فریدون سحابی: ضرب و شتم مردم در کمال بی رحمی و نامردی بود

فریدون سحابی: ضرب و شتم مردم در کمال بی رحمی و نامردی بود

خبرگزاری هرانا – فریدون سحابی برادر مهندس عزت الله سحابی و عموی هاله در گفتگوی با جرس حوادث مراسم تشییع و تدفین و چگونگی به شهادت رسیدن هاله سحابی را تشریح می کند. او صراحتا تاکید میکند که علت فوت خانم سحابی ضرب و شتم نیروهای امنیتی و ایجاد تشنج در مراسم خاکسپاری مرحوم سحابی بوده است که به ایست قلبی و درگذشت خانم هاله سحابی منجر شده است. فریدون سحابی خود از نزدیک شاهد هجوم تعداد زیاد نیروهای لباس شخصی و امنیتی به سوی مردم عزادار بوده او می گوید نیروی انتظامی خود از عواملی بود که مردم را کتک می زد.

فریدون سحابی از بازداشت بیش از سی نفر مشایعت کنندگان پیکر مرحوم سحابی خبر داد. گفتگوی جرس با فریدون سحابی را بخوانید:
خبر دقیق درباره علت فوت هاله سحابی چه بوده است؟

علت فوت ضربه ای است که به شکم و سینه ایشان زده اند و ایست قلبی.

سایت های حکومتی مدعی شدند که ضرب و شتمی صورت نگرفته است شما  در مراسم چه دیدید؟
ضرب و شتم در منتهای درجه صورت گرفت و در منتهای درجه سخت گیری ، بی رحمی، بی معرفتی و نامردی صورت گرفت. و بعد او را به بیمارستان منتقل کردند.

چه کسانی ایشان را بیمارستان بردند؟

دکتر پیمان با هاله خانم بود که گویا بازداشت شده اند. اما من اطلاع دقیقی الان ندارم.
چطور این اتفاق افتاد؟

شما نمی دانید آنجا چه خبر بود. شاید حدود سی نفر را دستگیر کردند و نیروهای انتظامی، لباس شخصی ها و اطلاعاتی ها مردم را ضرب و شتم شدید می کردند. آن وقتی که برخورد صورت گرفت با آن افسری که ایشان را زده بود ،هاله خانم بر زمین افتاد.
افسرنیروی انتظامی  ایشان را زد یا لباس شخصی ها بودند؟

یک نفر از نیرو های امنیتی که کاملا شناخته شده است. هاله خانم را زده و در عکس هایی که مردم گرفتند نشان داده شده است .

مردم عکس گرفتند؟

مردم از این صحنه عکس گرفتند و یکی از اطلاعاتی ها ایشان را به شدت کتک زد و به گونه ای که وقتی افتادند دیگر بلند نشدند. البته چند نفر دیگر هم همراه  هاله خانم بودند که آن خانمها را هم ضرب و شتم شدند الان این خانمها در خانه افتاده اند.
چند نفر بازداشت شدند؟

حدود سی نفر بازداشت شدند. همه هم با ضرب و شتم شدید بازداشت شدند.
آقای سحابی علت برخورد نیرو های امنیتی چه بود ، مراسم که طبق خواست امنیتی ها یک ساعت زودتر شروع شد. دلیل این حمله چه بود؟

من خجالت می کشم جواب شما را بدهم . هاله طفلک عکسی از پدرش را بر سینه گرفته بود . مامور امنیتی این عکس را گرفته و پاره کرد و بعد با مشت و لگد بر سینه و پهلوی هاله زد و بعد  هاله افتاد و  اصلا بلند نشد.

ماموران امنیتی خواسته بودند که مراسم ساعت هفت صبح برگزار شود؟

اصلا خودشان آنجا بودند ما مشغول غسل بودیم که خودشان با ما آمدند ، ساعت هفت و نیم کارمان تمام شد و بیرون آمدیم و هنوز ساعت هشت نشده بود. که آمدیم بیرون.
بعد از درگیری  ماموران امنیتی با پیکر مرحوم سحابی چه کردند؟

بسیار وضع موهنی بود. در مقابل چشم حیرت زده مردم و خانواده پیکر مرحوم سحابی را پرتاب کردند در وانت، این طوری با پیکر مرحوم سحابی برخورد کردند و ما نمی دانیم بعدا و در غیبت ما چه برخوردی کردند . نگذاشتند نماز بخوانیم اصلا نماز خوانده نشد. اصلا ما را به قبرستان راه ندادند. آقای منتظری قرار بود نماز را بخوانند ولی اجازه ندادند. اجازه به چه چیز  می دادند که به نماز بدهند. با همه حاضران با خشونت و وحشیانه رفتار می کردند. مثلا یک خانمی گریه شدید می کرد، خواهر خود من ، ایشان را چنان زدند که بین بوته های کنار کوچه پرت شد. چنان با مشت و لگد مردم را می زدند آن هم نه یک نفر ، ده نفر می افتادند به یک نفر و مردم را مضروب میکردند
با این وضعی که می زدند جان سالم به راحتی کسی به در نمی برد اما این اتفاقات چنان سریع افتاد که همه بهت زده بودیم.

از وسایل خاصی هم مثل پنجه بوکس یا چوب استفاده می کردند؟

وقتی ده نفر بریزند سر یک نفر نیازی به پنجه بوکس نیست هر کدام یک اشاره کنند کارش تمام است . تعداد آقایان اطلاعاتی و امنیتی  از تعداد آدمهایی که برای تشییع آمده بودند بیشتر بود. هر یک نفر عزادار  سه نفرامنیتی مواظبش بود. 

نیروی انتظامی برای آرام کردن شرایط دخالتی نمی کرد ؟

نیروهای امنیتی و انتظامی و لباس شخصی ها همه از حمله کنندگان به مردم  بودند، نیروی انتظامی هم از عواملی بود که مردم را می زدند.
جمعیت حاضر تقریبا چند نفر بودند؟

تشییع شلوغی بود با اینکه جلوی مردم را گرفته بودند، یک عده می خواستند بروند در داخل قبرستان که در را می بستند و مواظب بودند کسی وارد نشود و مردم را می زدند.
شعار هایی هم در مراسم داده شد؟
نه فقط صلوات می فرستادند و لااله الا الله می گفتند خدا گواه است، یک کلام شعار کسی نداد. انشالله مردمی که ناظر بودند این قضیه را کاملا روشن می کنند.
سایت تابناک و رجا نیوز گفته اند که نیرو های مشکوکی بوده اند و هاله خانم ایست قلبی کرده است؟
نیروی انتظامی در ضرب و شتم مردم به شدت دخالت داشت، آنهایی که دیدند هاله را چه طور زدند می گفتند که یک افسر نیروی انتظامی بوده و عده ای هم می گفتند اطلاعاتی بوده است. من پنجاه سال دارم اما تاکنون چنین زدو خوردهای خونینی را ندیده بودم. من نه سیاسی بودم و نه مثل اخوی (مهندس عزت الله سحابی) در میانه میدان نبودم ولی چه زمان ساواک و چه الان بوده ام اما  هرگز چنین چیزی ندیدیم . چنین ضرب و شتمی و برخوردی با مردم ندیده بودم.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید