خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  وضعیت وکلای دستگیر شده در گفتگو با عبدالکریم لاهیجی

وضعیت وکلای دستگیر شده در گفتگو با عبدالکریم لاهیجی

سازمان عفو بین الملل و کمیسیون بین المللی حقوق دانان با صدور بیانیه‌ای مفصل ضمن محکوم کردن کارزار جمهوری اسلامی ایران در سرکوب و ارعاب حقوق دانان و کلا در این کشور خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط خانم نسرین ستوده و آقای محمد سیف‌زاده و آقای قاسم شعله سعدی و دیگر وکلای شدند که یا بازداشت هستند و یا تحت تعقیب.

از آقای دکتر عبدالکریم لاهیجی رئیس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و نائب رئیس فدراسیون بین المللی و جامعه‌های دفاع از حقوق بشر می‌پرسیم:

به غیر از خانم ستوده و آقایان سیف‌زاده و شعله سعدی چه شمار دیگری از وکلا و حقوق دانان ایران در بازداشت به سر می‌برند و یا تحت تعقیب قوه قضائیه ایران هستند؟

متاسفانه اخباری که از ایران می‌رسه اخبار دقیقی نیست ما نمی‌توانیم بگوئیم که چه تعدادی از وکلای دادگستری در زندان هستند ولی اصولا باید گفت که حمله‌ای که نسبت به وکلا دادگستری شروع شده بیشتر به خاطر ارعاب سایر وکلای دادگستری است به خاطر اینکه زندانیان سیاسی را از دفاع از اون‌ها محروم بکنند.

وکلای دادگستری که در این گونه پرونده وارد می‌شوند با توجه به اینکه به صورت افتخاری وکالت را قبول می‌کنند متاسفانه تعدادشان زیاد نیست و طی دو سال گذشته ما دیدم که از هر طرف این سیاست اعمال می‌شه برای اینکه همین تعداد از وکلا هم این کار‌ها را قبول نکنند و اینجاست که سازمان‌های حقوق بشری مقامات بین المللی را در جریان این سیاستی که جمهوری اسلامی در پیش گرفته؛ قرار داده و امیدواریم که گزارشگر ویژه سازمان ملل که قرار است از طرف شورای حقوق بشر تعیین بشه اگر بتواند به ایران بیاید نسبت به این موضوع تحقیقات جامعی را انجام دهد.

آقای لاهیجی به باور شما این وکلای که در بازداشت به سر می‌برند مثل خانم ستوده و یا آقای شعله سعدی دست کم از حقوقی که دیگر زندانیان دارند برخوردار می‌شوند یا خیر؟

جمهوری اسلامی نمی‌خواهد بپذیرد که آن‌ها تنها در ارتباط با فعالیت حرفه‌ایشان محکوم شدند بنابراین وضعیت آن‌ها نیز به مانند سایر زندانیان سیاسی است و‌‌ همان محدودیت‌های که باقی زندانیان دارند آن‌ها نیز دارند. به همین جهت همکارمان خانم نسرین ستوده مدت‌ها در اعتصاب غذا بود و الان هم تا جایی که اطلاع دارم ایشان به اضافه ۲۳ یا ۲۴ خانم دیگر که همگی زندانی سیاسی هستند در بند متداون که به اصطلاح قرنطینه اوین هست زندانی هستند یا آقای هوتن کیان وکیل سکینه محمدی تنها و تنها در ارتباط با حرفه وکالتش با توجه به اینکه دو خبرنگار آلمانی در دفتر وکالتش مشغول مصاحبه با او بودند او هم الان مدت‌ها است دستگیر شده و در دو هفته پیش محکوم به زندان شد و یا خانم مریم کیان ارثی از وکلای دادگستری زن هست که وقتی که از سفر خارج از کشور بر می‌گشت در فرودگاه مهر آباد دستگیر و همچنان در زندان هست.

از نظر شما بی‌اعتنایی جمهوری اسلامی ایران به انتقادهایی که از طرف سازمان‌های حقوق بشری می‌شه چه پشتوانه‌ای دارد؟

ببینید جمهوری اسلامی نمی‌خواهد سعی کند یک مقداری این وضعیت را بهتر کند و یک چهره بهتری از حکومت جمهوری اسلامی را در عرصه بین امللی عرضه بکند، فکر می‌کنند که با این سیاست بی‌اعتنایی و بعضی اوقات حتی با طنز و بزله گویی مسخره کردن می‌توانند مجامع بین المللی را یک مقدار باهاشون به یک چالشی بر بیایند.

ولی دیدم که چند روز پیش محمد جواد لاریجانی به طور ضمنی پذیرفته بود که گزارشگر حقوق بشر می‌تونه به ایران بیاد بنا بر این من فکر می‌کنم که فشار‌های بین المللی زیاد شده است و اگر هم گزارشگر ویژه را به ایران ندهند می‌دونم که گزارشگر ویژه ناگذیر هست در سپتامبر آینده گزارشی به مجمع عمومی بدهد و می‌دانند که مجمع عمومی تنها مرجعی است که می‌تواند پرونده نقض حقوق بشر ایران را به شورای امنیت بفرسته شاید طی هفته‌های آینده ناگذیر بشوند که یک مقدار حتی به صورت مزورانه در این سیاست تجدید نظر بکنند و حداقل مجوز ورود به گزارشگر ویژه بدهند هر چند که اطمینان دارم در آنجا همه گونه اشکال تراشی خواهیم کرد که گزارشگر ویژه نتواند یک گزارش جامع از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران و از جمله وضعیت نا‌بسامان وزارت دادگستری در ایران به مجمع عمومی سازمان ملل تقدیم کند.

به عنوان آخرین پرسش اگر می‌توانید بفرمائید در مورد وکلایی که در زندان هستند اطلاعات خاصی که بتوانید مطرح کنید در خدمتان هستیم.

اطلاعاتی که می‌تونم خدمتان ارائه دهم این است که خانم نسرین ستوده محکوم به ۱۱ سال حبس شده است و محل نگهداری را نیز پیش‌تر گفته‌ام همکارمان جناب سیف‌زاده وضعیتش معلوم نیست به خاطر اینکه ایشان برای انجام تحقیقات به ارومیه سفر کرده بود و ایشان را بازداشت کردند و متهم کردند به اینکه قصد خروج از مرز را داشته در صورتی که این قصد در هیچ قانونی از جمله قوانین جمهوری اسلامی جرم نیست آقای شعله سعدی را می‌دانیم که در اوین هست ولی هنوز وضعیت پرونده ایشان مشخص نشده است.

رادیو فرانسه

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید