خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  تحلیل فضای سیاسی داخلی/ حشمت الله طبرزدی

تحلیل فضای سیاسی داخلی/ حشمت الله طبرزدی

خبرگزاری هرانا – حشمت الله طبرزدی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به نگارش نامه‌ای با زمینه سیاسی و تحلیل وضعیت داخلی کشور مبادرت نموده است که هر چند ارتباط متنی با موضوع حقوق بشر ندارد ولی خبرگزاری هرانا حسب رسالت خود و جهت ایجاد زمینه آزادی اندیشه و بیان برای زندانیان عقیدتی محبوس اقدام به درج آن می‌کند. بدیهی است هرانا مسئولیتی در قبال دیدگاه‌ها یا آرای زندانیان ندارد.
متن این نامه که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است به شرح ذیل است: درگیری اخیر بین جناح احمدی‌نژاد – مشایی با جناح افراطی و تمامیت خواه، یک درگیری جدی و جدید است.
جناح افراطی خواهان این است که احمدی‌نژاد، مشایی را برکنار کرده و عملا اطاعت خود از ولی فقیه و اطرافیان او را ابراز دارد تا زمانی که تن به چنین خواسته‌ای ندهد، شکاف درون حاکمیت پا برجا خواهد بود و اگر تن بدهد خود را چون مهره‌ای اسیر تمامیت خواهان کرده است.
احمدی‌نژاد این حقیقت را دریافته است و به همین دلیل در موضع خود ایستادگی می‌کند، او فهمیده است که دعوای جناح افراطی مقابل، برای احقاق حقوق مردم نیست برای قدرت و تمامیت خواهی است. احمدی‌نژاد – مشایی این واقعیت را نیز دریافته‌اند که به جای اینکه به قدرت طلب‌ها بهانه بدهند باید با همه تدبیر و توان تلاش کنند تا مناسب قدرت را حفظ کنند و بویژه برای مجلس اینده برنامه ریزی کرده و نگذارند اکثریت مجلس در دست تمامیت خواه‌ها بیفتد.
در عین حال احمدی‌نژاد باید سعی کند در بین مردم حضور بیشتری داشته باشد از این برگه برنده در مقابل رقیب، بموقع استفاده کند مشایی نیز باید به نحوی حرکت کند که نیروهای دگر اندیش را جذب برنامه‌های ضد تمامیت خواهی کند اگر چه اختلاف اپوزیسیون وسیله‌های ناراضی با جناح مشایی – احمدی زیاد است، اما به دلیل موقعیت حساس این جناح ارزش این را دارد که دگر اندیشان از شکاف موجود بهره برده و در برنامه‌های ضد تمامیت خواهی، جناح دولت را تقویت کند.
واقعیت این است که رای تمامیت خواهان در مقایسه با رای احمدی‌نژاد – مشایی اندک است.
از دیگر سو زمان به نفع جناح دولت است به همین دلیل تمامیت خواهان افراطی و خشونت طلب، تلاش می‌کنند با راه اندازی جنجال‌های سیاسی، دولت را با بحران روبرو کرده و اجازه ندهند، تیم مشایی برای مجلس برنامه ریزی کند. مشایی و یارانش باید شرایط فعلی را قدر دانسته و به راحتی تسلیم توطئه‌ها و جنجال‌های قدرت طلبان غیر پاسخگو نشوند باید از سرنوشت دولت اصلاحات بیاموزند و به راحتی قدرت را واگذار نکنند. احمدی‌نژاد نیز می‌داند طبقه تهی دست و فقرا، قدر تلاشهای او را می‌دانند با اقدامهای درست، خواهد توانست نظر طبقه متوسط را جلب کند.
حشمت الله طبرزدی ۱۸ اردیبهشت

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید