خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور ۴۰ حکم اعدام، ۲۰ تن در انتظار اجرای حکم

صدور ۴۰ حکم اعدام، ۲۰ تن در انتظار اجرای حکم

خبرگزاری هرانا – دادستان قزوین با اشاره به اعدام ۲۰ قاچاقچی مواد مخدر در این استان گفت: بیش از ۴۰ پرونده کیفرخواست اعدام در استان قزوین صادر شده که ۲۰ مورد به اجرای احکام واصل شده است.

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: با توجه به رویکرد برخورد قاطع با توزیع کنندگان و فروشندگان مواد مخدر، یکی از اقداماتی که می‌تواند در کنترل جرائم موثر باشد اجرای احکام صادره از سوی محاکم انقلاب است.

وی ادامه داد: ما در سال ۸۹ توانستیم با تلاش همکارانمان در مجموعه اجرای احکام و معاونان و کارکنان اداری و قضایی و حرکت خوب نیروی انتظامی در زمینه مواد مخدر ۹ هزار و ۷۲۹ پرونده را اجرا کنیم.

دادستان قزوین اضافه کرد: این در حالیست که اجرای احکام در سال ۱۳۸۸ تعداد ۴ هزار و ۲۵۹ پرونده بوده است که بیش از دو برابر رشد را در سال ۸۹ شاهد هستیم که نشان از اهتمام جدی در برخورد با پدیده شوم مواد مخدر دارد.

وی افزود: رویکرد مجموعه دستگاه قضایی استان برخورد با توزیع‌کنندگان کلان و قاچاقچیان مواد مخدر است و سعی کردیم نیروی انتظامی را نیز با سیاست‌های خود همراه کنیم و از مشغول شدن مقامات قضایی و پلیس به مباحث اندک از قبیل اعتیاد و حمل و نگهداری مقدار کم مواد مخدر پرهیز شده و مأموریت‌های نیروی انتظامی در برخورد با پرونده‌های سنگین قاچاق و توزیع‌کننده‌ها تعریف شود.

صادقی نیازکی اعلام کرد: در این زمینه در سال ۸۹ بیش از ۴۰ پرونده کیفرخواست اعدام را صادر کردیم که از این تعداد ۷۰ تا ۸۰ درصد در محاکم انقلاب منتهی به صدور رأی شده است که همین عدد نشان می‌دهد رویکرد ما در خصوص برخورد قاطع با پرونده‌های مواد مخدر به سمت توزیع‌کننده‌ها و پرونده‌های مهم است.

وی تأکید کرد: صدور بیش از ۴۰ فقره کیفرخواست اعدام نسبت به سال‌های قبل کاری کم‌نظیر است و از دستگیری خرده‌فروشان و معتادان به سمت برخورد قاطع با عوامل اصلی توزیع مواد مخدر رفتیم و این رویکرد در شهرستان‌های استان نیز وجود داد و امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت خود در مقابله و مبارزه با این پدیده شوم باشیم.

دادستان قزوین اعلام کرد: از میان کیفرخواست‌های صادر شده، ۲۰ مورد به اجرای احکام واصل شده است که نشان‌دهنده سرعت عمل در برخورد قاطع است که حدود ۲۰ پرونده اعدام در اجرای احکام انقلاب داریم که به مرور زمان کارهای آن انجام می‌شود.

وی توضیح داد: برابر آیین دادرسی، پرونده‌های مواد مخدر در دادسرا رسیدگی و تحقیقات مقدماتی انجام و کیفرخواست صادر می‌شود و در دادگاه انقلاب رأی صادر می‌شود که آرای دادگاه انقلاب قطعی است جز در موارد اعدام که قابلیت تجدید نظرخواهی در دادستانی کل کشور وجود دارد.

صادقی ادامه داد: در خصوص ۲۰ پرونده مذکور، رأی اولیه صادر شده و دادستانی کل کشور تایید کرده و پرونده به اجرای احکام برگشته و مرحله کمیسیون عفو و تایید رئیس قوه باقی مانده است که اتهام در این پرونده‌ها توزیع، فروش و قاچاق مواد مخدر است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید