خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۰, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۳/۰۱ ساعت ۱۴:۳۷:۲۳

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ ایجاد فضای امنیتی در مناطق ترک نشین ایران / بازداشت شهروندان

هرانا؛ ایجاد فضای امنیتی در مناطق ترک نشین ایران / بازداشت شهروندان

خبرگزاری هرانا – در پنجمین سالگرد اعتراضات مردم آذربایجان شهر‌های ترک نشین شاهد حضور نیروهای امنیتی در خیابان‌ها و میادین اصلی شهر‌ها بود.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران فضای امنیتی در شهرهای تبریز، اهر، مرند، مراغه بسیار مشهود بوده است و شاهدان عینی از حضور یگان‌های ویژه و نیروهای انتظامی و امنیتی در سطح شهر خبر دادند.

می‌ادین و خیابان‌های راسته کوچه، تربیت، یاری یول (نصف راه)، ابوریحان، میدان ساعت، آبرسانی، دانشگاه شاهد از جمله مناطقی بوده است که نیروهای امنیتی در آن حضور چشمگیری داشته‌اند.

در آستانه یکم خرداد، دستگاه‌های اطلاعاتی و قضایی به صورت سیستماتیک اقدام به بازداشت و صدور حکم برعلیه فعالین سیاسی و مدنی آذربایجان نمودند.

در همین راستا، ۱۱ تن از فعالین سیاسی که در خرداد ماه سال گذشته بازداشت شده بودند به بیش از پنج سال حبس تعزیری محکوم شده و احکام دو فعال سر‌شناس به نامهای علیرضا فرشی و سیما دیدار به اجرا در آمد.

در این بین ده‌ها تن از فعالین بازداشت و احضار شدند که از جمله بازداشت شدگان می‌توان به ابراهیم نوری، سیامک کوشی، سعید نعیمی، ایوب شیری، سیما و مهدی درخشان، اکبر آزاد، سیما دیدار، علیرضا فرشی، هادی حمیدی شفیق و… اشاره کرد.

هم چنین نیروهای امنیتی در آستانه پنجمین سالگرد اعتراضات مردم آذربایجان اقدام به جمع آوری دیش‌های ماهواره در برخی از شهر‌ها نموده و از صبح امروز نیز دسترسی به شبکه جهانی اینترنت نیز با اختلال همراه است.

شاهدان عینی به هرانا گفتند امروز در شهر تبریز درگیری‌های پراکنده‌ای در اطراف دانشگاه تبریز و راسته کوچه مشاهده شده است که بر این اساس برخی از شهروندان نیز بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش یک شاهد عینی ماموران امنیتی در هر ۱۰۰ متر و به تعداد دست کم ۴ نفر به حالت آماده باش حضور داشتند، حضور مردم نیز تا لحظه تنظیم گزارش ادامه داشته است.

گفتنی است در هفتهٔ اول خرداد ۱۳۸۵ شهرهای مختلف آذربایجان در پی توهین روزنامهٔ ایران به شهروندان ترک زبان صحنهٔ درگیری و تظاهرات گسترده گردید که به موجب آن ده‌ها تن کشته و صد‌ها نفر بازداشت شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید