خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۰, 20th of August 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۳/۰۱ ساعت ۱۰:۱۷:۰۸

    خانه  > اصناف  >  ۱۵۰ استاد دانشگاه در معرض اخراج و بازنشستگی

۱۵۰ استاد دانشگاه در معرض اخراج و بازنشستگی

خبرگزاری هرانا – در ادامه حذف و تسویه استادان منتقد سیاستهای جاری، طرح اخراج و بازنشستگی حدود صد و پنجاه استاد رشته علوم انسانی کلید خورده است.

به گزارش  کلمه،  صدرالدین شریعتی با نزدیک شدن به پایان سال تحصیلی ۱۳۹۰-۱۳۸۹ و آغاز تعطیلی تابستانی دانشگاهها،پرونده نزدیک به ۱۵۰ استاد علوم انسانی که برخی از آنها از استادان برجسته و عالی رتبه در رشته های مدیریت، جامعه شناسی، ارتباطات، اقتصاد، حقوق و علوم سیاسی هستند را برای اخراج یا بازنشستگی اجباری آماده کرده است تا با شروع تعطیلات و در غیبت استادان و دانشجویان کار این دانشگاه را تمام و مقدمات ادغام آن در موسسه آموزشی مصباح یزدی در قم را فراهم کند. تعداد زیادی از این استادان با محاسبه سنوات خدمتی و حتی مرخصی های ذخیره شده در۳۰ سالگی و حتی عده ای در ۲۵ سالگی خدمت خود بازنشسته خواهند شد. در این گروه اسامی کسانی چون دکتر فرقانی، دکترپیران، دکتر زاهدی اصل، دکتر پناهی، دکتر خانیکی، دکتر باباجانی، دکتر شاکری، دکترشریف، دکتر مشیری، دکتر تقوی، دکتر موذن زادگان و…را می توان نام برد. درگروهی دیگر نزدیک به ۵۰ نفر از استادان به بهانه تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی یا از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی و یا از پژوهشی به آموزشی و… مجددا مورد گزینش قرار گرفته اند و رد صلاحیت آنان قطعی شده است. در این گروه نیز اسامی استادانی چون دکتر ابوالفضل دلاوری، دکتر گل محمدی، دکتر سلامی، دکتر عبدالهی، دکتر افخمی، دکتر محمد شیخی، دکتر احمد نیا، دکتر فرشاد مومنی، دکتر میرزائی، دکتر جهانگرد به چشم می خورد. عده ای دیگر نیز با پرونده سازی های اداری و اخلاقی تحت فشار بسیار شدیدی برای استعفا از دانشگاه قرار گرفته اند.

صدرالدین شریعتی که همزمان با استانداری احمدی نژاد در اردبیل و مدیرکلی مشائی در وزارت کشور، معاون وزیر کشور بود و ازحمایت گسترده مقامات حکومتی از جمله شخص احمدی نژاد و مشائی و وزیر علوم برخوردار است، با اعمال خشونتی بی سابقه و بی توجه به همه نقدها و اعتراضات استادان و دانشجویان، تاکنون دهها استاد برجسته علوم انسانی را طی ۶ سال گذشته اخراج یا بازنشسته کرده است، تعداد زیادی از رشته های منحصر بفرد را در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تعطیل کرده و چندین گروه آموزشی را هم منحل کرده است. در همین دوره وی دهها نفر از دانشجویان نزدیک به خود را که عمدتا در شبکه «خبر رسانی» به وی فعال بوده اند، با بورسیه تحصیلی روانه دانشگاههای خارجی از روسیه تا اروپای غربی و کانادا  نموده است.

در دور دوم ریاست احمدی نژاد بر هیات دولت، اخراج و بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه در راستای اسلامی کردن دانشگاهها شدت بیشتری گرفته است.

این روند اخراج اساتید از دانشگاه از زمانی شدت گرفت که کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اسفندماه سال ۱۳۸۸، اعلام کرده بود پرسنل علمی که “با نظام همسو نیستند” و “التزام عملی به ولایت فقیه ندارند”، اخراج خواهند شد. دانشجو با اعلام این سیاست جدید وزارت علوم، گفته بود:”ما به دانشگاهیانی که تمایلات و فعالیت هایشان با نظام جمهوری اسلامی همسو نیست نیازی نداریم.”

در پی این اعلام موضوع از سال گذشته تا کنون، اساتید مجرب و پرسابقه ی بسیاری از دانشگاه اخراج شده اند که از جمله می توان به دکتر مرتضی مردیها، استاد فلسفه در دانشگاه علامه طباطبایی، سید علی اصغر بهشتی شیرازی؛ استاد برجسته ارتباطات و باسابقه در دانشگاه علم و صنعت، پرفسور محمد شهری، استاد سابق مهندسی الکترونیک، پرفسور تورج محمدی؛ اشاره کرد. در ادامه اجرای سیاست اعمال فشار و سرکوب دانشگاهیان، در سال گذشته، بیش از ۵۰ استاد برجسته به صورت اجباری بازنشسته یا اخراج شدند که در میان این گروه نیز نام اساتید برجسته ای همچون امیر ناصر کاتوزیان، کریم مجتهدی، علی شیخ الاسلام، حسین بشیریه، محمد عرفانی، ابولقاسم گرجی، محمد آشوری، جمشید ممتاز، محمد رضا شفیعی کدکنی، رضا داوری، محمدشریف به چشم می خورد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید