خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  قوه قضائیه نسبت به محدودیت های اعمال شده پاسخگو باشد

قوه قضائیه نسبت به محدودیت های اعمال شده پاسخگو باشد

خبرگزاری هرانا – در پی انتشار اخبار چندی پیش برخی رسانه‌ها مبنی بر «سکته قلبی مهدی کروبی»، پسر وی، محمد تقی کروبی، طی یادداشتی در وبگاه خود، به دستگاه قضایی کشور هشدار داد تا در مورد اِعمال محدودیت‌های پیش آمده، باید پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه در این کشور سابقه حصر خانگی یزرگانی نظیر مرحوم مدرس، مرحوم دکتر مصدق و مرحوم آیت الله منتظری اعمال گردیده است و در تمامی موارد با حفظشان آن عزیزان تنها ارتباط آنان با جامعه از طرق مختلف محدود شده، پرسیده است: اتهام آنان چه بوده تا بدین وسیله بتواند وسایل دفاع مناسب را تهیه نماید؟ براستی در کدام محکمه صالحه به جرایم آنان رسیدگی شده و سپس حکم محکومیت و محرومیت از حقوق اولیه صادر شده است؟

متن یادداشت این استاد دانشگاه به نقل از وب‌گاه شخصی‌اش به شرح زیر است:

«… در یکی از سایت‌های وابسته به جریان حاکم خبری مبنی بر سکته قلبی پدرم منتشر شد. انتشار این خبر موجب نگرانی خانواده و مردم شریف و بزرگوار ایران نسبت به وضعیت سلامت ایشان شد. بعد از پیگیری موضوع مقامات امنیتی به خانواده اطمینان دادند که خبر مذکور کذب محض است و ایشان در صحت و سلامتی کامل به سر می‌برند. با وجود آنکه از وضعیت جسمی ایشان مطمئن هستیم اما برای اطمینان منتظر دیدار و یا حداقل یک تماس کوتاه تلفنی پدر با یکی از افراد خانواده‌ایم.

صرف نظر از ظالمانه و یا عادلانه بودن شرائط تحمیل شده موجود، وظائف قانونی مقامات قضائی را مطابق اصل ۱۵۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی که قوه قضاییه را قوه‌ای مستقل، پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسؤول تحقق بخشیدن به عدالت می‌داند را یکبار دیگر یاد آور می‌شوم. حمایت از حق دادخواهی، استقلال قضایی، عدالت کیفری، محاکمه عادلانه و … در اصول مختلف قانون اساسی تضمین شده است.

از مقامات قضایی می‌پرسم کدام یک از موارد فوق در قبال این بزرگواران تاکنون رعایت گردیده است؟ از ابتدا تاکنون مقامات امنیتی همواره بر حصر خانگی تاکید می‌کنند اما براستی این حصر است یا زندان؟ در این کشور سابقه حصر خانگی یزرگانی نظیر مرحوم مدرس، مرحوم دکتر مصدق و مرحوم آیت الله منتظری اعمال گردیده است و در تمامی موارد با حفظشان آن عزیزان تنها ارتباط آنان با جامعه از طرق مختلف محدود شده است.

مطلبی جامع و تطبیقی در باب حصر خانگی در نظام‌های حقوقی معاصر نگاشته‌ام که ان شالله در آینده نزدیک منتشر خواهم کرد. اما در این نوشتار کوتاه صرفا می‌خواهم بدانم مستند قانونی بازداشت خانگی این عزیزان چیست؟

اتهام آنان چه بوده تا بدین وسیله بتواند وسایل دفاع مناسب را تهیه نماید؟ براستی در کدام محکمه صالحه به جرایم آنان رسیدگی شده و سپس حکم محکومیت و محرومیت از حقوق اولیه صادر شده است؟

بسیاری از دوستان و اعضای خانواده بعد ازسپری شدن سه ماه امیدوارند قوه قضائیه مطابقشان و وظیفه قانونی خود نسبت به محدودیت‌های اعمال شده بطور ماهوی و شکلی پاسخگو باشد.»

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید