خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۰, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۲۲ ساعت ۱۶:۱۱:۲۹

    خانه  > کارگران  >  ۱۰۰ کارخانهٔ تولید آب‌ معدنی در آستانهٔ تعطیلی قرار گرفته‌اند

۱۰۰ کارخانهٔ تولید آب‌ معدنی در آستانهٔ تعطیلی قرار گرفته‌اند

خبرگزاری هرانا –  به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، بیش از ۱۰۰ کارخانه تولید آب‌معدنی کشور، به دلیل عدم دسترسی به بطری‌های پلاستیکی در آستانه تعطیل قرار گرفته‌اند که در صورت تعطیلی این کارخانه‌ها، ۵۰ هزار نفر بیکار می‌شوند.

به گزارش خبر آنلاین، محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران، در نامه‌ای به مهدی غضنفری و علی‌اکبر محرابیان وزیران بازرگانی و صنایع و معادن، هشدار داده که بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی آب معدنی کشور، در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند. دلیل این بحران، عدم تامین مواد اولیه بطری‌های پلاستیکی (PET) برای کارخانه‌ها اعلام شده ‌است.

به گفته رئیس‌اتاق بازرگانی، با از کار افتادن واحدهای تولید آب معدنی، ۵۰ هزار کارگر و کارمند این واحدها بیکار می‌شوند.

بیش از ۱۰۰ کارخانه تولید آب معدنی در شرق تهران قرار دارند. نهاوندیان در نامه هشدار‌آمیز خود، اعلام کرده که قیمت ماده‌خام PET  در بازار آزاد به دو برابر رسیده و این ماده  در بازار آزاد هم رو به پایان است.

رئیس اتاق بازرگانی، وزارت بازرگانی و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را مسئول بحران کارخانه‌های تولید آب معدنی دانسته و نوشته است: “فشار  به شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران و کارخانه‌های تولیدکننده آب معدنی، برای جلوگیری از افزایش قیمت، این واحدهای صنعتی را در آستانه توقف تولید قرار داده است.”

مواد PET در کارخانجات پتروشیمی تولید می‌شود. زمانی که دولت برای مقابله مصنوعی با تحریم‌های بین‌المللی این کارخانه‌ها را مامور تولید بنزین داخلی کرد، بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که این کار باعث کاهش تولید مواد و مصنوعات پتروشیمی می‌شود و بحران دیگری می‌آفریند. اما احمدی‌نژاد به این هشدارها توجه نکرد.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید