خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۲۱ ساعت ۲۳:۱۳:۲۸

    خانه  > کارگران  >  تعطیلی زودهنگام کارخانه‌ای که قرار بود بیکاری را ریشه کن کند

تعطیلی زودهنگام کارخانه‌ای که قرار بود بیکاری را ریشه کن کند

خبرگزاری هرانا – کارخانه معظمی که به گفته محمود احمدی‌نژاد؛ قرار بود در کنار دیگر واحدهای تولید در نهضت صنایع پایین دستی پتروشیمی، بیکاری را ریشه‌کن کند، خود به علت کمبود خوراک تعطیل شد تا فعالیتش از زمان افتتاح حتی به سه ماه هم نرسد.

به نوشته تجارت نیوز، محمود احمدی‌نژاد در حالی واحد پلی اتیلن سبک شرکت پتروشیمی امیرکبیر را در پنج‌شنبه ۲۸ بهمن ماه ۸۹ افتتاح کرد که از آغاز نهضت ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی برای ریشه‌کنی بیکاری در کشور سخن گفت و افتتاح و راه‌اندازی این واحد را با وجود کارشکنی و سنگ‌اندازی مخالفان پیشرفت ملت ایران و با تکیه بر دستان توانمند متخصصان داخلی اعلام کرده بود. اما فعالیت‌های این واحد که در حدود ۴۰۰۰ میلیارد ریال برای افتتاح و راه‌اندازی‌اش هزینه شده بود در کمتر از سه ماه فعالیت، به خاطر کمبود خوراک تعطیل و متوقف شد.

واحد پلی اتیلن سبم (LDPE) در شرکت پتروشیمی امیرکبیر در ماهشهر در حالی به تعطیلی کشانده شده که قرار بود سالانه بالغ بر ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک تولید و به کشورهایی نظیر چین، ترکیه و کره جنوبی صادر کند.

از طرفی “عادل‌نژاد سلیم” که از دی ماه ۸۹ به مدیرعاملی پتروشیمی امیرکبیر منصوب شده بود نیز در سخنانی در فروردین ماه با اعلام رسیدن تولید این واحد به ۳۰ هزار تن از فعالیت کامل این واحد خبر داده بود.‌نژاد سلیم گفته بود که واحد پلی اتیلن سبک با ۱۰۰درصد ظرفیت خود در حال فعالیت است و سالانه ۴۲۰ میلیون دلار نیز ارزش تولیدات سالانه آن خواهد بود.

واحد پلی اتیلن سبک پتروشیمی امیرکبیر قرار بود طبق برنامه ۳۰۰ هزار تن خوراک مورد نیاز خود را از دو واحد پتروشیمی امیرکبیر و مارون به مقدار ۸۰ و ۲۲۰ هزار تن به ترتیب فراهم کند. اما در حال حاضر هر دوی این مجتمع‌های عظیم ملی، خود دچار کمبود خوراک هستند و نمی‌توانند خوراک لازم برای این واحد را در اختیار قرار دهند.

خط تولید این واحد در حالی متوقف شده است که واحدهای پتروشیمی دیگری نظیر “آریا ساسول” و “پتروشیمی جم” در عسلویه، اتیلن مازاد بر نیاز خود را به صورت خام صادر می‌کنند. این موضوع سهامداران پتروشیمی امیرکبیر را برآن داشت تا طی نامه‌ای از آقای احمدی‌نژاد بخواهند تا برای رفع این مشکل و کمک به پتروشیمی امیرکبیر که قریب به ۲۳۰۰ نفر نیروی انسانی و ۳۳۰۰ سهام دار دارد، وارد عمل شود.

احمدی‌نژاد در بهمن ماه گذشته و در مراسم افتتاح این واحد و ۷ واحد پتروشیمی دیگر در بندر ماهشهر با تاکید بر ضرورت توسعه واحدهای پایین دستی صنعت پتروشیمی با هدف ایجاد ارزش افزوده بیشتر و اشتغال، وزارت نفت را مامور کرده بود تا یک ستاد عملیاتی برای پشتیبانی صنعت پتروشیمی ایجاد کند. اما اکنون نه تنها این ستاد ایجاد نشده که یکی از واحدهایی که قرار بود در ریشه کنی بیکاری و ایجاد ارزش افزوده نقش‌آفرینی کند، خود به محاق تعطیلی رفته است.

تعطیلی خط تولید این کارخانه بزرگ که باید آن را یکی از افتخارات دولت آقای احمدی‌نژاد دانست، ازا ین جهت نگران کننده است که دولت تصمیم دارد وزارت نفت را در وزارت نیرو ادغام کند و هنوز مشخص نیست چه آینده‌ای در انتظار واحدهایی نظیر پتروشیمی امیرکبیر قرار دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید