خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰, 23rd of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۲۱ ساعت ۱۵:۳۹:۱۸

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ درگیری نیروهای انتظامی و مردم شهر نوسود جهت بازداشت شهروندان

هرانا؛ درگیری نیروهای انتظامی و مردم شهر نوسود جهت بازداشت شهروندان

خبرگزاری هرانا – در پی قصد نیروهای انتظامی جهت بازداشت شهروندان مرز نشین در نوسود از توابع پاوه کرمانشاه درگیریی‌هایی بین مردم منطقه و نیروهای انتظامی رخ داد.

بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای هنگ مرزی بخش مرزی نوسود از توابع شهر پاوه استان کرمانشاه روز شنبه مورخ ۱۷ اردیبهشت ماه جهت بازداشت تعدادی از شهروندان به وسلیه یک کاروان نظامی از پاوه به نوسود مراجعه نموده و طبق دستور دادگاه اقدام به بازداشت شهروندان کرد این منطقه مرزی نمودند.

در پی این اقدامات، مردم نوسود به اعلام مخالفت به بازداشت ایشان برخواستند که در پی آن نیروهای هنگ مرزی در میدان مولوی این شهر با مردم معترض درگیر شده و با باتوم به مردم حمله ور می‌شوند.

این اقدامات خشونت آمیز موجب تحریک عموم مردم شده و در یک اقدامی تلافی جویانه مردم معترض نیز اقدام به شکستن شیشه‌های ماشین‌های این نیرو‌ها می‌کنند که به سبب حضور گسترده مردم نوسود و درگیری با نیروهای هنگ مرزی، نیروهای انتظامی موفق به بازداشت این افراد نمی‌شوند.

لازم به ذکر است، روز ۲ فروردین ماه به علت درگیری لفظی کولبران و نیروهای انتظامی به سبب ضبط کالایشان چند تن از کولبران مورد ضرب و شتم نیروهای انتظامی قرار می‌گیرند که در پی بالا گرفتن این درگیری‌ها یکی از کادرهای نیروهای هنگ مرزی در میدان معلم این شهر اقدام به تیراندازی به سمت مردم می‌کند که بر اثر این تیراندازی یک جوان کرد به نام “پورمند مدحت نیا” که تنها فرزند خانواده بود کشته می‌شود وسه نفر به نامهای لقمان آذری فرزند محمود، هیوا محمدی فرزند توفیق و شوان سلامتیان زخمی می‌شوند

این جنایت غیر انسانی نیروهای انتظامی در نوسود و ماندن جنازه این جوان ۱۷ ساله در خیابان سبب اعتراض شدید مردم می‌شود و شعارهای علیه نیروهای انتظامی سر داده می‌شود، در پی این اعتراضات مردم خواستار بازداشت و محاکمه این کادر نیروهای هنگ مرزی می‌شوند.

علی رغم قول مساعد امام جمعه شهر پاوه و مسولین ذیربط جهت محاکمه قاتل این جوان کرد اما بعد از چند روز دادگاه شهر پاوه اقدام به احضار نزدیک به ۵۰ شهروند کرد نوسودی می‌کند و در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۵ نفر از این شهروندان به نامهای انصار شاویسی، افشین رئوفی، مختار خندانی، آرش عثمانی و شاهرخ خندانی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات هنگ مرزی پاوه انتقال داده می‌شوند.

نیروهای اطلاعاتی هنگ مرزی پاوه در یک عمل غیر انسانی اقدام به تراشیدن سر دو نفر از بازداشت شدگان نموده و سپس  آن‌ها در سطح شهر تحت نام شرور و اراذل و اوباش نمایش می دهند.

در راستای محاکمه چند تن دیگر از شهروندان نیروهای انتظامی جهت بازداشت ایشان اقدام می‌کنند که این امر موجب درگیری‌های در ۱۹ اردی بهشت ماه در این شهر می‌شود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید