خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۰, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۱۵ ساعت ۱۹:۰۱:۴۸

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  ورود نیروی انتظامی به دانشگاه مازندران به بهانهٔ اجرای طرح تفکیک جنسیتی

ورود نیروی انتظامی به دانشگاه مازندران به بهانهٔ اجرای طرح تفکیک جنسیتی

خبرگزاری هرانا – در ادامه فشار‌ها و اِعمال محدودیت‌های ویژه جهت سرکوب و کنترل فضای دانشگاههای کشور، گزارش منابع دانشجویی از دانشگاه مازندران حاکیست نیروی انتظامی و ماموران امنیتی، در اقدامی بی‌سابقه به بهانه اجرای طرح تفکیک جنسیتی وارد این دانشگاه شده و با برخی از دانشجویان برخورد نموده است.

روز یکشنبه یازدهم اردیبهشت، جمعی از نیروهای لباس شخصی که تابحال در این دانشگاه رویت نشده بودند، به همراه افراد بسیج دانشجویی اقدام به تفکیک جنسیتی و ضبط کارت‌های دانشجویی دانشجویان دختر و پسر نمودند.

به گزارش جرس، یکی از دانشجویان دانشگاه مازندران که دقایقی به بحث با این افراد پرداخت می‌گوید:
“من و چند تن از همکلاسی‌هایم در دانشکده نشسته بودیم که ناگهان چند فرد لباس شخصی که ظاهر مشخصی داشتند به سمت ما آمده و کارت دانشجویی چند نفر از دانشجویان را ضبط نمودند، آن‌ها می‌گفتند که از طرف نیروی انتظامی آمده‌اند و با هماهنگی حراست دانشگاه به این عمل می‌پردازند و من هرچه از نیت و دلیل کارشان پرسیدم پاسخ مناسبی دریافت نکردم. این اتفاق برای چند تن از دوستانم در دانشکده‌های مختلف پیش آمده و هنوز کارت‌های دانشجوییمان را به ما پس نداده‌اند.» وی می‌افزاید «فقط به ما گفتند برای دریافت کارت دانشجویی به اتاق ریاست حراست دانشگاه مازندران در سازمان مرکزی رجوع کنیم.”

قابل ذکر است در سال‌های اخیر ده‌ها دانشجو به دلایل مختلف در اتاق مذکور، توسط رئیس حراست دانشگاه و گاهی نیز توسط نیروهای امنیتی، ساعت‌ها مورد بازجویی قرار گرفتند.

در ماه‌های گذشته دانشگاه مازندران یکی از دانشگاه‌های فعال در زمینهٔ اطلاع رسانی و آگاهی رسانی بوده، چندی پیش منشور جنبش سبز بصورت گسترده در این دانشگاه پخش شده بود که پس از این عمل دانشجویان، چندین روز فضایی امنیتی بر این دانشگاه سیطره یافته بود، همچنین هفتهٔ گذشته نیز اعلامیه‌ای تک برگی بصورت وسیع در دانشکده‌ها و خوابگاه‌های این دانشگاه پخش شد که در بخشی از آن آمده بود:
“… فشار‌ها، محدودیت‌ها، بازداشت‌ها و احضارهای گسترده دانشجویان که عمری به درازی دوام دیکتاتوری در ایران دارد در این دو سال با کم نظیر‌ترین حجمش استمرار پیدا کرده و در آخرین هزینه‌هایی که بر پیکر بی‌دفاع دانشگاه مازندران وارد نمود باعث مهاجرت تحمیلی چهار تن از نخبگان و قدیمی‌ترین فعالین دانشجویی دانشگاه مازندران از کشور گردیده است. اتفاقی نا‌خوشایند که بیم آن می‌رود با ادامه و تشدید سرکوب‌ها برای دیگر نخبگان جامعه تکرار شود. فعالین دانشگاه مازندران به کسانی که نه تنها قانون را ابزار اعمال خشونت و هجمه بر نهاد دانشگاه قرار داده‌اند بلکه از فشارهای غیر قانونی نیز دریغ نمی‌ورزند، هشدار می‌دهند با توجه به هزینه‌هایی که علی الخصوص در این دو سال بر دانشجویان این دانشگاه وارد شده دیگر تاب تحمل این سرکوب‌ها را نداشته و پاسخ در خور به آن خواهند داد.”

بنظر می‌رسد این رویداد‌ها باعث سردرگمی مسوولین دانشگاه و نیروهای امنیتی استان گشته، بطوری که موتورهای حراست از شب تا صبح در خوابگاه‌های دانشگاه گشت می‌زنند و در طی روز نیز پیوسته در دانشکده‌ها به انواع و اقسام بهانه‌ها به جدل با دانشجویان می‌پردازند.

گفتنی است مسولین امنیتی استان مازندران بار‌ها و بار‌ها در صحبت‌های حضوری و تلفنی‌ای که با فعالین این دانشگاه داشته‌اند، جنبش دانشجویی مازندران را “پایان یافته” اعلام کرده و دستاورد سرکوب‌های گسترده‌ای که در سال ۸۸ و ۸۹ به بیشترین حدش رسیده بود را آغاز سکوت قبرستانی در این دانشگاه می‌انگاشتند.

شایان ذکر است که در روزهای گذشته دو بیانیه توسط انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی و دانشجویان سبز دانشگاه پلی تکنیک صادر شده است و در هر دو بیانیه از دانشجویان خواسته شده تا در روز ۲۵ اردیبهشت ماه در اعتراض به فضای اطلاعاتی – امنیتی ایجاد شده در این دو دانشگاه در سر کلاس‌های درسی خود حاضر نشوند. علاوه بر این در بیانیه دانشجویان پلی تکنیک از دیگر دانشگاههای کشور خواسته شده است که این اعتراض را سراسری نمایند. در همین راستا جمعی از فعالین دانشجویی اقدام به تاسیس صفحه‌ای در فیس بوک به عنوان صفحه بیست و پنج اردیبهشت نموده‌اند که قصد دارند با این صفحه اعتراض ۲۵ اردیبهشت ماه را سراسری نمایند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید