خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۰, 21st of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۱۵ ساعت ۱۷:۵۰:۵۷

    خانه  > اقلیت های ملی  >  زخمی شدن سه شهروند کرد بر اثر انفجار مین

زخمی شدن سه شهروند کرد بر اثر انفجار مین

خبرگزاری هرانا –  روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه بر اثر انفجار مین در اطراف شهرهای مریوان و دیواندره از توابع استان کردستان سه شهروند کولبر کرد زخمی شدند.

به گزارش زمانه، عطا و کمال محمدی دو تن از کولبران و افراد کاسب، هنگام عبور از منطقه مرزی قولقوله مریوان بر اثر انفجاری مین زخمی شدند.

گفته می‌شود در این رویداد عطا محمدی یکی از پاهای خود را از دست داده و کمال محمدی به علت شدت جراحات وارده، روانه یکی از بیمارستان‌های سنندج گردیده است.

“کول‌بر” اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از “کول” خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند.

افراد کاسب کالاهایی که توسط کول‌بران در نزدیک‌ترین روستا به نقطه مرزی جمع‌آوری شده است، با استفاده از وسایل نقلیه به شهرها منتقل می‌کنند.

هم‌زمان در رویدادی مشابه، محمد مرادی شهروند کرد در روستای ابراهیم‌آباد از توابع شهرستان دیواندره بر اثر انفجار مین یکی از پاهای خود را از دست داد.

بنا به آمارهای رسمی، ایران با داشتن ۱۶ میلیون مین ضد نفر پس از کشور مصر بیشترین مین‌های ضد نفر را دارد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، بیشتر مین‌های ضد نفر در پنج استان خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، ایلام و کرمانشاه کار گذاشته شده که کاشت بخش عمده آن به هشت سال جنگ ایران و عراق و جنگ‌های کردستان باز می‌گردد.

بر پایه آمار، در چهار استان کردستان، آذربایجان غربی، ایلام و کرمانشاه بیش از ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار مین کار گذاشته شده که با احتساب آمار ساکنین این استان‌ها برای هر یک شهروند بیش از یک مین آماده انفجار وجود دارد.

بر اساس پیمان اتاوا دولت‌ها موظف‌اند پس از گذشت ۱۰ سال از پایان جنگ کلیه کشتزارها و مزارع را از مین‌ها پاک‌سازی کنند.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون از پذیرش عضویت در پیمان اتاوا که به پیمان جهانی ممنوعیت استفاده از مین‌های زمینی شناخته شده، خودداری کرده است.

پیمان اتاوا هم‌اکنون توسط ۱۵۸ کشور جهان امضا شده است.

از بین همسایگان ایران کشورهای عراق، افغانستان و کویت عضو پیمان اتاوا هستند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید