خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه 2 می 2011, 20th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2011/05/02 ساعت 15:58:37

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  اجرای تفکیک جنسیتی دانشجویان دانشگاه مازندران توسط نیروهای لباس‌شخصی و بسیج

اجرای تفکیک جنسیتی دانشجویان دانشگاه مازندران توسط نیروهای لباس‌شخصی و بسیج

خبرگزاری هرانا – طرح «تفکیک جنسیتی» دانشجویان با حضور نیروهای لباس‌شخصی و بسیج در دانشگاه مازندران به مرحله اجرا درآمد.

به گزارش بامدادخبر و به نقل از منابع دانشجویی در مازندران، در روز یکشنبه یازدهم اردیبهشت گروهی از نیروهای لباس شخصی که برای اولین بار در سطح دانشگاه دیده می‌شدند به همراه اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه مازندران اقدام به جداسازی و ضبط کارت‌های دانشجویی دانشجویان دختر و پسر کردند.

در این گزارش به نقل از یکی از دانشجویان دانشگاه مازندران که دقایقی به بحث با این افراد پرداخته چنین آمده است: «من و چند تن از همکلاسی‌هایم در دانشکده نشسته بودیم که ناگهان چند فرد لباس شخصی که ظاهر مشخصی داشتند به سمت ما آمدند و کارت دانشجویی چند نفر از دانشجویان را ضبط کردند. آن‌ها می‌گفتند که از طرف نیروی انتظامی و با هماهنگی حراست دانشگاه به این عمل می‌پردازند و من هرچه از نیت و دلیل کارشان پرسیدم پاسخ مناسبی دریافت نکردم. این اتفاق برای چند تن از دوستانم در دانشکده‌های مختلف پیش آمده هنوز کارت‌های دانشجویی‌مان را به ما پس نداده‌اند. فقط به ما گفتند برای دریافت کارت دانشجویی به اتاق ریاست حراست دانشگاه مازندران در سازمان مرکزی مراجعه کنیم.»

در سال‌های اخیر ده‌ها دانشجوی دانشگاه مازندران به دلایل مختلف در این اتاق توسط رئیس حراست دانشگاه و گاهی نیز توسط نیروهای امنیتی، ساعت‌ها مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

دانشگاه مازندران در ماه‌های گذشته یکی از دانشگاه‌های فعال در زمینه‌ی اطلاع‌رسانی و آگاهی‌رسانی بوده است. چندی پیش نیز منشور جنبش سبز به صورت گسترده در این دانشگاه پخش گردید که پس از این عمل دانشجویان، چندین روز فضایی امنیتی بر این دانشگاه حاکم شد به‌‌ طوری‌‌ که موتورهای حراست شب‌ها نیز در خوابگاه‌های دانشگاه مشغول به گشت‌زنی هستند و در طی روز نیز در دانشکده‌ها به بهانه‌های مختلف به جدل با دانشجویان می‌پردازند.

گفتنی است در هفته‌ی گذشته اعلامیه‌ای تک برگی بصورت وسیع در دانشکده‌ها و خوابگاه‌های این دانشگاه پخش شد که در بخشی از آن آمده بود: «فشارها، محدودیت‌ها، بازداشت‌ها و احضارهای گسترده دانشجویان که عمری به درازی دوام دیکتاتوری در ایران دارد در این دو سال با کم‌نظیرترین حجم‌اش استمرار پیدا کرده و در آخرین هزینه‌هایی که بر پیکر بی‌دفاع دانشگاه مازندران وارد نمود باعث مهاجرت تحمیلی چهار تن از نخبگان و قدیمی‌ترین فعالان دانشجویی دانشگاه مازندران از کشور گردیده است. اتفاقی ناخوشایند که بیم آن می‌رود با ادامه و تشدید سرکوب‌ها برای دیگر نخبگان جامعه تکرار شود. فعالان دانشگاه مازندران به کسانی که نه تنها قانون را ابزار اعمال خشونت و هجمه بر نهاد دانشگاه قرار داده‌اند بلکه از فشارهای غیر قانونی نیز دریغ نمی‌ورزند، هشدار می‌دهند که با توجه به هزینه‌هایی که علی‌الخصوص در این دو سال بر دانشجویان این دانشگاه وارد شده دیگر تاب تحمل این سرکوب‌ها را نداشته پاسخ در خور به آن خواهند داد.»

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید