خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  دادگاه بهاره هدایت و مجید توکلی با حضور وکلای مدافع برگزار شد

دادگاه بهاره هدایت و مجید توکلی با حضور وکلای مدافع برگزار شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه بهاره هدایت و مجید توکلی دو فعال سر‌شناس دانشجویی به علت انتشار نامه به مناسبت روز دانشجو، امروز شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد.

به گزارش دانشجو نیوز، در پی افزایش فشار‌ها بر دانشجویان زندانی برای تکذیب نوشته‌ها و بیانیه‌های منتشر شده از سوی ایشان، صبح امروز مجید توکلی و بهاره هدایت با حضور وکلای مدافعشان باردیگر به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه فراخوانده شدند.

قاضی مقیسه که به همکاری با نیروهای امنیتی و عدم رعایت استقلال قضائی شهرت دارد، پیش از این و در دادگاه‌های قبلی با حمله به دانشجویان از آنان خواسته بود که با تکذیب بیانیه‌های منتشر شده و نوشته‌هایی که به بیرون از زندان درج شده است، از سایت‌ها و عاملان انتشار این مطالب نیز اعلام شکایت کنند. وی اعلام کرده بود که در صورت پذیرش خواست مسئولان امنیتی تمامی اتهامات جاری این دانشجویان پایان یافته و پرونده در همین جلسه دادگاه مختومه خواهد شد. اما با عدم پذیرش خواست مسولین امنیتی بار دیگر این دانشجویان زندانی با اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاه امروز محاکمه شدند.

به گزارش دانشجو نیوز، افزایش فشار بر دانشجویان زندانی برای تکذیب اظهارات و بیانیه‌های خود و اعلام انزجار از جنبش سبز و اعتراضات سالهای اخیر، در حالی افزایش می‌یابد که قطع تمامی ملاقات‌ها و تلفن‌های ایشان در بازه‌های زمانی مختلف در کنار برگزاری دادگاه‌های فرمایشی، احضار و بازجویی از خانواده‌های ایشان و اخذ تعهد از خانواده‌های زندانیان سیاسی مبنی بر عدم مصاحبه با رسانه‌ها، تا کنون با مقاومت دانشجویان و رد درخواست‌های غیرقانونی بی‌اثر مانده است.

بهاره هدایت، مجید توکلی و مهدیه گلرو پیش از این نیز در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال گذشته بدون حضور وکلای مدافعشان به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب فراخوانده شده بودند که در آن جلسه دادگاه، دانشجویان بار دیگر ضمن رد خواسته قاضی مقیسه اعلام کردند که در دادگاهی که تنها با حضور وکیل برگزار شود از اتهامات خود دفاع خواهند کرد. این ٣ فعال دانشجویی همچنین به روند برگزاری آن دادگاه و اظهارات قاضی مقیسه به شدت اعتراض کردند. در پی این اعتراض‌ها، قاضی مقیسه با کار بردن الفاظی توهین آمیز مجید توکلی را از دادگاه اخراج کرد.

قبل از دادگاه نیمه تمام این دانشجویان در بهمن ماه، بهاره هدایت و مجید توکلی در ۶ دی ماه در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای اوین مورد بازجویی قرار گرفته بودند. در این دادگاه‌ها از این دانشجویان خواسته شده بود تا با موضع گیری علیه رهبران جنبش سبز و سایت‌های منتشر کننده نوشته‌های دانشجویان، از خود رفع اتهام نمایند که این موضوع با واکنش شدید آن‌ها روبه رو شده بود.

بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت از تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به حکم سنگین ۹ سال و نیم زندان محکوم شده است.
مجید توکلی عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر نیز به ۸ سال زندان و تبعید به زندان رجایی شهر کرج محکوم شده است. این احکام از جمله سنگین‌تر احکام حبس صادر شده برای فعالین دانشجویی است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید