خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۰, 21st of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۰۸ ساعت ۹:۴۸:۱۱

    خانه  > سایر گروهها  >  ابراز نگرانی جدی سازمان عفو بین الملل از افزایش اعدام های خیابانی در ایران

ابراز نگرانی جدی سازمان عفو بین الملل از افزایش اعدام های خیابانی در ایران

خبرگزاری هرانا – در واکنش به تداوم اعدام‌ها در ایران و آغاز مجدد اجرای این حکم در ملاء عام و انظار عمومی، سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که جمهوری اسلامی در چهار ماه گذشته، ۱۳ نفر را در ملاء عام اعدام کرده ‌است که تقریباً برابر با کل موارد سال ۲۰۱۰ میلادی است.

به گزارش جرس به نقل از تارنمای این سازمان بین المللی، هشت نفر از اعدام شدگان در ملاء عام، در اواسط ماه آوریل (فروردین) اعدام شده‌اند که دو نفر از آن‌ها به اتهام تجاوز و قتل در زمانی که ۱۷ ساله بوده‌اند، به دار آویخته شدند.

حسیبه حاج صحرایی، از مسئولان سازمان عفو بین الملل گفته است: «بسیار آزاردهنده است که مقام‌های جمهوری اسلامی بار دیگر در صدد ارعاب مردم با چنین مناظری برآمده ‌اند که نه تنها از فرد قربانی چهره ‌ای غیر انسانی می‌‌سازد بلکه کسانی را که شاهد چنین صحنه‌‌هایی هستند ستمگر و بی‌رحم می‌‌کند.»

این سازمان می‌ گوید که جمهوری اسلامی در سال گذشته دستکم ۲۵۲ تن را عدام کرده است که ۱۴ تن از آن‌ها در ملاءعام اعدام شدند.

گفتنی است ایران کماکان از سوی سازمان‌ها و گروه‌های حقوق بشری بعنوان یکی از کشورهای رتبه اول در اجرای حکم اعدام در جهان معرفی شده است.

موج اعدام‌ها در ایران از ابتدای سال جاری میلادی به شدت افزایش یافته است و بر اساس گزارش رسانه‌های خبری ایران تنها در ماه ژانویه (۱۰دی ماه تا ۱۰ بهمن ماه سال پیش) حدود ۶۶ نفر اعدام شده‌اند. این در حالی است که به گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر، شمار اعدام‌شدگان در ایران در ۲۴ روز نخست ماه ژانویه سال جاری میلادی دست‌کم ۷۳ نفر بوده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر چندی پیش پیش بینی کرده بود که «با ادامه روند جاری مقام‌های ایران بیش از ۱۰۰۰ زندانی را تا پیش از پایان سال ۲۰۱۱ اعدام خواهند کرد.»

رشد فزاینده میزان اعدام‌ها در ایران با واکنش گسترده بین المللی روبرو شده و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل بار‌ها از این روند ابراز نگرانی کرده است.


ایران پس از چین، بالاترین رقم اجرای حکم اعدام در جهان را از آن خود کرده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید