خبرگزاری هرانا
امروز پنج‌شنبه 28 آوریل 2011, 20th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2011/04/28 ساعت 9:27:44

    خانه  > اقلیت های ملی  >  محاکمه ۱۷ تن از فعالین سیاسی و مدنی آذربایجان برگزار شد

محاکمه ۱۷ تن از فعالین سیاسی و مدنی آذربایجان برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ششم اردیبهشت پنج تن از فعالین مدنی آذربایجان که در تجمع ۱۳ فروردین در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه از طرف نیروهای امنیتی دستگیر شده بودند برگزار شد.

به گزارش تارنمای دانشجویان آذربایجان، این محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل بر با حضور پنج نفر به نامهای: حجت مختار‌زاده، جلیل علمدار میلانی، حبیب پورولی، علی سلیمی، سعید صباهی و وکیل پرونده جناب آقای موسی برزین خلیفه لو به صورت غیر علنی بر گزار شد.

اتهام این پنج نفر اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت و اخلال در نظم و امنیت نام گذاری گردیده است. در این جلسه فعالان محیط زیست با رد اتهامات به دفاع از خود پرداخته و وکیل آن‌ها اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه را حق ملت آذربایجان دانسته و موکلین خود را بی‌گناه خواند.

خاطر نشان می‌شود که پنج تن از فعالان مدنی آذربایجان در تجمع میدان آذربایجان تبریز در اعتراض به عملکرد دولت در خشکاندن دریاچه ارومیه دستگیر شده و گس از ۱۱ روز بازجویی و آزار و اذیت در اداره اطلاعات پرونده از طرف قاضی شعبه ۴ بازپرس هاشمزاده به دادگاه انقلاب فرستاده شد که در این راستا، خانواده مته‌مان چندین بار به شعبه مربوط و قاضی هاشمزاده مراجعه کرده‌اند که از طرف وی نه تنها جوابی داده نشده بلکه مورد پرخاش قرار گرفته‌اند. رای نهایی دادگاه طی چند روز آینده اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر دومین جلسه محاکمه ۱۲ تن از فعالین سیاسی و مدنی آذربایجان که به اتهام مشارکت در فعالیت‌های تبلیغی علیه نطام و به نفع گروههای غیر قانونی قوم گرایانه، مشارکت در اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، عضویت در گروه غیر قانونی گاموح به قصد بر هم زدن امنیت کشور و معاونت در ارتباط با بیگانگان بازداشت شده بودند، پس از آنکه جلسه ۲۸ دی ماه سال گذشته بنا به دلایل نامشخص بی‌نتیجه مانده بود، مجددا روز چهارشنبه ۷ اردیبهشت برگزار شد.

به گزارش دانشجونیوز، دومین جلسه دادگاه ۱۱ نفر از فعالین مدنی-سیاسی آذربایجان بنام‌های محمود فضلی، اکبر آزاد، شهرام رادمهر، بهبود قلی‌زاده، یونس سلیمانی، حیدر کریمی، نعیم احمدی، کبری فرج‌زاده، علیرضا عبدللهی، حسن رحیمی و شکرالله قهرمانی فرد صبح دیروز در دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد.

بر اساس این گزارش، آیدین خواجه‌ای، فعال دانشجویی آذربایجان نیز به دلیل عدم دریافت ابلاغیه در دادگاه حضور نداشت.

بر اساس این گزارش، همزمان با برگزاری دادگاه این فعالین، جمع کثیری از فعالین سیاسی تبریز نیز در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تبریز حضور داشته و ضمن اعتراض به محاکمه این فعالین، حمایت خود را از آنان اعلام نمودند.

این گزارشات می‌افزاید، دادگاه این فعالین که قانونا می‌بایست از ساعت ۹ صبح آغاز گردد با چند ساعت تاخیر برگزار شد و به جز وکلای این فعالین، به هیچکدام از اعضای خانوادهٔ آنان نیز اجازهٔ ورود به دادگاه داده نشد..

با وجود آنکه در اولین جلسهٔ دادگاه که در ۲۸ دی ماه سال ۸۹ برگزار شده بود، به دلایل نامعلوم با عدم حضور قاضی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز آقای دولت آبادی، دادرس شعبه دو دادگاه انقلاب شهرستان تبریز آقای علی محمدی ریاست دادگاه را برعهده داشت این بار دولت آبادی راس ساعت ۱۰. ۳۰ آغاز دادرسی را اعلام نمود.

بر پایه این گزارش جلسهٔ اول به دلیل کمبود وقت نیمه کاره اعلام و ادامهٔ بررسی اتهامات وارده به جلسات آتی موکول گردیده بود، در کمال تعجب ریاست دادگاه در دومین جلسه با پخش برگه‌هایی در میان متهمین! از آنان خواست آخرین دفاعیات خود را بر روی آن‌ها بنویسند!. این اقدام عجیب با اعتراض فعالین آذربایجانی و وکلایشان آقایان محمدرضا فقیهی، عباس جمالی، موسی برزین و دستمالچی روبرو گردید اما ریاست دادگاه به رغم این موضوع بر اخذ آخرین دفاع تاکید نمود.

به این ترتیب دومین جلسهٔ رسیدگی به اتهامات این ۱۱ فعال سیاسی پس از اخذ آخرین دفاعیه‌ها درعرض تنها ۴۰ دقیقه! به پایان رسید اما در ادامه در اثر اعتراض شدید این فعالین نسبت به روند غیرقانونی دادگاه و تاکید مجدد بر شکنجه‌های متعدد وارده بر آنان در دوران بازداشت در بازداشتگاه وزارت اطلاعات، رئیس شعبهٔ دوم دادگاه انقلاب تبریز اعلام نمود سومین جلسهٔ رسیدگی به اتهامات این فعالین ۵ روز بعد، روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ جهت اخذ آخرین دفاعیات برگزار خواهد گردید.

گفتنی است، که دادگاه خانم زهرا فرج‌زاده و آقایان یوروش مهرعلی بیگلو، دکترلطیف حسنی از دیگر بازداشت شدگان این پرونده که بیش از دویست و بیست و پنج روز بازداشت انفرادی را تحمل کرده‌اند، در تاریخ ۱ خرداد برگزار خواهد شد.

در دو ماه اخیر روند بازداشت و برخوردهای قضایی با فعالین سیاسی و مدنی آذری رشد بسیار چشمگیری داشته است.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید