خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۰, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۰۶ ساعت ۲۳:۳۶:۳۳

    خانه  > سایر گروهها  >  وکیل سیف زاده: ایراداتی هم به اتهام وارده و هم نگهداری موکلم وارد است

وکیل سیف زاده: ایراداتی هم به اتهام وارده و هم نگهداری موکلم وارد است

خبرگزاری هرانا – محمدسیف‌زاده، حقوقدان و عضو هیات موسس کانون مدافعان حقوق بشر بیش از دو هفته در اداره اطلاعات ارومیه در بازداشت بسر می‌برد و در این مدت تنها فرزند وی به مدت دو دقیقه توانسته با او ملاقات کند که در این دیدار شرایط جسمانی آقای سیف‌زاده مناسب نبوده است. این در حالی است که از آن زمان تاکنون هیچ اطلاعی از شرایط نگهداری وی در دست نیست. وکیل آقای سیف‌زاده نیز تاکنون موفق به ملاقات با وی نشده و از روند رسیدگی به پرونده موکل خود بی‌خبر است.

مرضیه نیک آرا با بیان بی‌خبری از وضعیت موکل خود می‌گوید: «از روز شنبه که از ارومیه برگشتم نه خبری از وضعیت آقای سیف‌زاده دارم و نه در آن روز توانستم ملاقاتی با ایشان داشته باشم. اما با توجه به اینکه اداره اطلاعات امنیت هنوز دلیلی به دادگاه ارائه نداده است و بازپرس پرونده با توجه به امنیتی بودن پرونده، موکلم را با قرار بازداشت موقت نگه داشته است، ایراداتی هم به اتهام وارده و هم نگهداری ایشان وارد است.»

‏گفتنی است، محمد سیف‌زاده از سال ۱۹۹۷ تاکنون، وکالت بیش از ۳۰۰ پرونده حقوق بشری را بر عهده داشته و وکیل روزنامه‌های توقیف شده طوس، نشاط و شرکت جامعه روز بوده است. طی ماه‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری محمدسیف‌زاده عملا از به عهده گرفتن وکالت پرونده‌های سیاسی به دلیل فشار مقامات قضایی و اطلاعاتی محروم بوده است. وی تا کنون شش بار بازداشت و بازجویی شده است. این وکیل دادگستری در آبان ماه سال گذشته از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب حکم ۹ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت را دریافت کرد و پروندهٔ او هم‌اکنون در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر در حال بررسی است. اتهامات وی در این پرونده، «تبانی و اجتماع به قصد برهم زدن امنیت داخلی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و نیز «تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر» عنوان شده است.

متن گفتگوی «جرس» با خانم مرضیه نیک آرا وکیل محمد سیف‌زاده در پی می‌آید:

خانم نیک آرا، از زمان بازداشت، آیا تاکنون موفق به ملاقات با آقای سیف‌زاده شده‌اید؟

نخیر، از زمانیکه از ارومیه برگشتم نه خبری از وضعیت آقای سیف‌زاده دارم و نه در روز شنبه توانستم ملاقاتی با ایشان داشته باشم.

آیا دسترسی به پرونده آقای سیف‌زاده دارید و موفق به مطالعه آن شده‌اید؟

نخیر، من اعلام وکالت کردم و چون پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است، اجازه مطالعه پرونده را به من نداده‌اند.

اتهامی که به ایشان وارده کرده‌اند چیست؟

اقدام علیه امنیت ملی از طریق خروج غیرقانونی.

با توجه به اینکه خود آقای سیف‌زاده هم این اتهام را قبول ندارند و مجرمیت ایشان به اثبات نرسیده است، آیا نگهداری ایشان با قرار بازداشت موقت، قانونی است؟

با توجه به اینکه اداره اطلاعات امنیت هنوز دلیلی به دادگاه ارائه نداده است و بازپرس پرونده با توجه به امنیتی بودن پرونده ایشان را با قرار بازداشت موقت نگه داشته است، ایراداتی هم به اتهام وارده و هم نگهداری ایشان وارد است.

از محل و شرایط آقای سیف‌زاده اطلاع دارید؟

نخیر، هیچ اطلاعی نداریم و تاکنون خانواده ایشان فقط دو دقیقه با وی ملاقات داشته‌اند.

اساسا بی‌اطلاعی از وضعیت آقای سیف‌زاده به مدت دو هفته و تداوم بی‌خبری از محل و شرایط نگهداری ایشان با موازین قانونی مطابقت دارد؟

از این حیث که بازداشت موکلم با توجه به قرار بازداشت موقتی که صادر شده است، نمی‌توان ایرادی گرفت اما ایرادات شکلی به این پرونده وارد است. اگر فرض را بر این بگیریم که که آقای سیف‌زاده قصد خروج داشتند (که اصلا چنین چیزی صحت ندارد و ایشان پروژه تحقیقاتی در ارومیه داشتند و هیچ دلیلی هم وجود ندارد که ایشان چنین قصدی داشته‌اند) نوع اتهام امنیتی نیست که بخواهد به این صورت برخورد شود. اما در خصوص دو هفته بی‌خبری از وضعیت آقای سیف‌زاده، من در ملاقاتی که با بازپرس پرونده داشتم، ایشان اعلام کردند که روز بیست و دوم فروردین ماه که آقای سیف‌زاده بازجویی داشتند من اعلام کردم که ایشان با خانواده‌اش تماس داشته باشد اما آقای سیف‌زاده روز یکم اردیبهشت ماه با خانواده تماس گرفتند و ما نمی‌دانیم به چه علت به آقای سیف‌زاده اجازه تماس با خانواده داده نشده است؟

خانم نیک آرا به زندانیان سیاسی و خانواده‌های آن‌ها فشار وارد آورده می‌شود که هیچگونه اطلاع رسانی و مصاحبه‌ای در خصوص وضعیت و شرایط نامناسب نگهداری زندانیان سیاسی و ممنوعیت تلفن و مرخصی و ملاقات حضوری که از حقوق اولیه زندانی سیاسی است، صورت نگیرد. آیا خانواده‌ها زمانیکه در مقابل عدم پاسخگویی مقامات قضایی قرار می‌گیرند، از نظر قانونی حق اطلاع رسانی در این زمینه را دارند؟

ما ماده قانونی در قانون مجازات داریم که اگر فردی با گروه‌های مخالف نظام گفتگویی مبنی بر تبلیغ علیه نظام داشته باشد با وی برخورد می‌شود. اما مطابق با قانون، زندانی حقوقی دارد که باید رعایت شود و زمانیکه خانواده زندانی سیاسی نتواند از طریق مراجع قضایی به مطالبات و حقوق خود برسد قاعدتا از طریق مراجع دیگر پیگیری می‌کند. اگر مراجع قضایی پاسخگوی خانواده‌های زندانیان سیاسی باشند و حقوق اولیه زندانیان را رعایت کنند دیگر خانواده‌ها لزومی به مصاحبه نمی‌بیند.

با توجه به اینکه شما وکالت آقای سیف‌زاده را دارید و همانطور که اشاره کردید تاکنون موفق به مطالعه پرونده موکل خود و ملاقات با ایشان نشده‌اید، وضعیت و شرایط وکلا را در ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در خصوص وکلایی که در خصوص پرونده‌های سیاسی فعالیت می‌کنند، فشارهایی به آن‌ها وارد می‌شود. به هرجهت با توجه به شرایطی که الان بر جامعه ایران حاکم است، باید یک «دوراندیشی» صورت گیرد و فشار‌ها کمتر شود.

آیا ناگفته‌ای در خصوص پرونده آقای سیف‌زاده مانده است؟

ما امیدوارم با درایتی که چه دستگاه قضایی و چه دستگاه اطلاعاتی بکار خواهند گرفت این سوء تعبیری که در پرونده آقای سیف‌زاده پیش آمده است، رفع شود. زیرا موکل من هیچ قصدی برای خروج از کشور نداشته است، و ایشان در سفرهایی که به خارج از کشور داشته می‌توانسته است به ایران بازنگردد. به همین جهت امیدوارم این سوء تعبیر هر چه زود‌تر رفع گردد و قرار آقای سیف‌زاده فک شود.

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید