خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۰, 19th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ ساعت ۱۲:۱۷:۱۶

    خانه  > کارگران  >  ۵۵۰ نفر از کارگران معدن و کارخانهٔ طلای آق دره از کار بیکار شدند

۵۵۰ نفر از کارگران معدن و کارخانهٔ طلای آق دره از کار بیکار شدند

خبرگزاری هرانا – با توقف فعالیت معدن طلای آق دره تکاب و بلاتکلیفی کارگران فصلی این معدن بیش از ۳۵۰ نفر ازکارگران شاغل در بخش معدن این شهرستان شغل خود را از دست داده‌اند که با احتساب کارگران بیکار ناشی از توقف و تعطیلی کارخانه طلای آق دره این میزان به ۵۵۰ نفر کارگر بیکار می‌رسد.

کارخانه استحصال طلای پویا زرکان آق دره تکاب در جنوب آذربایجان غربی تعطیل و فعالیت آن متوقف شد و ۲۰۰ نفر از کارکنان و کارگران آن شغل خود را از دست دادند.

مدیر عامل این کارخانه با تایید خبر تعطیلی به خبرنگار مهر گفت، فعالیت بخش‌های عمده‌ای از کارخانه استحصال طلای معدن آق دره تکاب متوقف شد و تا چند ماه تعطیل خواهد بود.

عباس احمدی نیری علت این تعطیلی را شکستگی یکی از قطعات اصلی کارخانه طلا اعلام تصریح کرد: بر اثر شکستگی و نقص فنی یکی از چرخ دنده‌های بزرگ آسیاب کارخانه، عملیات استحصال و فرآوری طلای معدن آق دره نیز متوقف شده است.

وی ادامه داد: این آسیاب بزرگ بعنوان قلب کارخانه طلا عمل می‌کند و آسیب دیدن آن کل فعالیت کارخانه را تحت تاثیر قرار داده است.

احمدی با اشاره به ضرورت تعمیر اساسی و یا خرید قطعه جدید خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی و به علت وجود برخی تحریم‌ها و نیاز به خرید قطعه آسیب دیده از کشورهای خارجی فعالیت کارخانه حداقل بمدت چهار ماه متوقف خواهد شد.

وی همچنین از تعطیلی بخش‌هایی از کارخانه طلا و بیکاری موقت تنها ۳۰ درصد از کارگران خبر داد در حالی که به گفته کارگران این کارخانه بیش از ۹۵ درصد کارگران و کارکنان این کارخانه شغل خود را از دست داده‌اند و فعالیت کارخانه طلای اق دره تکاب بکلی متوقف شده است.

یکی از کارگران شاغل در این کارخانه نیز به خبرنگار مهر گفت: مسئولان کارخانه طلای پویا زرکان آق دره تکاب به کلیه کارکنان و کارگران اعلام کرده‌اند تا زمان تعمیر قطعی و تجهیز مجدد کارخانه در سر کار خود حاضر نشوند.

وی افزود: مسئولان این کارخانه زمان دقیق بازگشت به کار کارگران را اعلام نکرده‌اند در حالی که تعطیلی کارخانه را موقتی اعلام کرده‌اند.

گفتنی است با توقف فعالیت کارخانه استحصال و فرآوری طلای پویا زرکان آق دره تکاب بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران و کارکنان آن شغل خود را از دست داده‌اند و این میزان ۹۵ در صد کارکنان فعلی کارخانه را شامل می‌شود در حالی که مسئولان کارخانه از بیکاری ۳۰ درصدی کارگران خبر داده‌اند.

در حال حاضر فقط تعداد محدودی از کارکنان بخش‌های نگهبانی و حراست کارخانه طلای آق دره تکاب در سر کار خود مانده‌اند.

هم چنین، در حالی که نقص فنی و شکستگی یکی از قطعات اصلی آسیاب بزرگ کارخانه فرآوری طلای پویا زرکان آق دره تکاب علت تعطیلی این کارخانه عنوان شده اما همزمان با آن فعالیت معدن طلای آق دره نیز به دلایل نا‌معلوم و نا‌مشخص متوقف شده است.

فعالیت استخراج از معدن طلا جدا از عملیات استحصال و فرآوری در کارخانه طلا است که توقف فعالیت معدن طلا و بیکاری کارگران این معدن نیز موجب نگرانی آن‌ها شده است.

به گفته کارگران معدن طلای آق دره فعالیت این معدن نیز همزمان با کارخانه متوقف شده است و ماشین آلات مستقر در این معدن از کار باز ایستاده‌اند.

نکته قابل ذکر اینکه آذر ماه سال گذشته و به علت بارش برف فعالیت معدن آق دره تا حدودی تحت الشعاع وضعیت آب و هوایی قرار گرفته و تعدادی از کارگران آن اخراج شدند.

مسئولان کارخانه طلا اخراج کارگران معدن طلای آق دره تکاب را فصلی عنوان کرده بودند که می‌بایست با آغاز فصل بهار این کارگران مجددا بکار کیری شوند.

یکی از کارگران معدن طلای آق دره در این زمینه گفت: هر ساله در فصل زمستان تعدادی از کار گران معدن طلای آق دره تکاب بمدت چند ماه بیکار شده ولی در نیمه فروردین ماه سال بعد جهت فعالیت در معدن طلا به کار فراخوانده می‌شدند.

وی با اشاره به اینکه امسال نه تنها کارگران فصلی پس از پایان فصل زمستان در ۱۵ فروردین ماه بکار گرفته نشدند بلکه سایر کارگران شاغل در این معدن نیز با توقف فعالیت معدن و کارخانه طلای آق دره بیکار شده‌اند.

گفتنی ست بیکاری گسترده کارکنان و کارگران معدن و کارخانه طلای آق دره شهرستان تکاب موجب نگرانی آن‌ها و خانواده‌هایشان شده و سرگردانی کارگران را در پی داشته است.

نماینده کارگران شاغل در کارخانه طلای پویا زرکان آق دره تکاب در این خصوص می گوید: بیکاری کارگران به مدت نا‌محدود اعلام شده است و تا زمان رفع و تعمیرات اساسی قطعات آسیب دیده کارخانه طلا بازگشت کارگران به کارخانه و از سر گیری فعالیت آنان امکان پذیر نخواهد بود.

حسن قربانی افزود: مسئولان کارخانه طلای آق دره تکاب هنگام تعطیلی این کارخانه به کارگران قول بازگشت به کار داده‌اند و این امر را منوط به رفع نقص فنی آسیاب بزرگ کارخانه داشته‌اند.

وی تاکید کرد: با وجود اعلام مسئولان کارخانه طلای آق دره تکاب مبنی بر بازگشت قطعی کارگران به این کارخانه، کارگران و کارکنان نگران وضعیت شغلی خود بوده و در بلا تکلیفی بسر می‌برند.

وی با اشاره به دغدغه‌های کارگران بیکار شده از کارخانه طلای آق دره تکاب نسبت به آینده شغلی و اوضاع معشیتی خود بیان داشت: در مدت تعطیلی کارخانه طلا، کارگران این کارخانه می‌توانند طبق ضوابط و محدوده زمانی مشخص و با شرایطی از مزایا بیمه بیکاری بهره‌مند شوند.

معدن طلای آق دره در ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب و ۱۵ کیلومتری مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و بعد ازمعدن موته اصفهان بعنوان دومین معدن طلای کشور و یکی از معادن بزرگ طلای خاورمیانه محسوب می‌گردد.

این کارخانه برای فعالیت بیش از ۳۰ تن ذخیره قطعی طلا فعالیت می‌کند.

پروانه بهره برداری از این معدن در سال ۱۳۷۸ به مدت ۱۵ سال صادر شده است در حالی فعالیت معدن طلای آق دره متوقف شده که بمدت سه سال دیگر و تا سال ۱۳۹۳ اجازه بهره برداری و استخراج از این معدن وجود دارد.

فعالیت کارخانه استحصال و فرآوری طلای پویا زرکان در جوار معدن طلای آق دره از سال۱۳۸۳ با سرمایه‌ای بالغ بر بیست میلیون دلار و با بکار گیری ۷۵۰ نفر از کار‌شناسان، متخصصان حوزه استخراج و استحصال طلا و کارگران و کارکنان دیگر در شهرستان تکاب آغاز گردید.

این کارخانه سالانه ۲. ۲ تن طلا با عیار ۳ گرد در تن تولید می‌نماید.

علاوه بر معدن طلای آق دره، معدن طلای زره شوران تکاب با ذخیره هفت میلیون تن کانسنگ طلا با عیار ۵. ۸ گرم در تن بعنوان بزرگ‌ترین معدن طلای خاورمیانه در شهرستان تکاب در انتظار بهره برداری است.

در معدن طلای زره شوران تکاب با سابقه باستانی، شناسایی، حفاری زیاد و با اهمیت و عیار قابل ملاحضه نسبت به معدن طلای آق دره تا کنون عملیات استخراج و استحصال طلا با گذشت سالیان متمادی صورت نگرفته است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید