خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۰, 19th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ ساعت ۸:۳۹:۱۹

    خانه  > سایر گروهها  >  نامه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به سازمان جهانی کار

نامه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به سازمان جهانی کار

خبرگزاری هرانا – سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، جهت تکذیب ادعای نماینده دولت ایران مبنی بر اشتغال به کار کارگران اخراجی نیشکر هفت تپه و اعتراض به اخراج و تعقیب قضایی این کارگران نامه ای را به سازمان جهانی کار نگاشته است.

به گزارش اشتراک متن این نامه به شرح زیر است:

اخیرا شنیده‌ایم که نماینده­ ایران در اجلاس سازمان جهانی کار (آقای حبیب توکل­زاده مدیر امور بین الملل وزارت کار ایران) ادعا نموده است که کارگران اخراجی نیشکر هفت تپه و اعضای سندیکای کارگران این شرکت هیچ گونه مشکلی ندارند و مشغول به کارشده­اند.

کارگران اخراجی نیشکر هفت تپه تاکنون علاوه بر تحمل حبس و تحمل فشارهای امنیتی و روانی و اقتصادی بسیار از حدود دو سال پیش تاکنون از کار اخراج شده­اند. برخلاف ادعای نماینده­ی ایران در اجلاس آن سازمان ،تاکنون تمامی مراحل قانونی را برای اعتراض به اخراجمان طی کرده­ایم، طی دو مرحله به اداره­ی کار (نماینده­ی وزارت کار در شهرستان شوش) شکایت برده­ایم. حتی به دیوان عدالت اداری نیز شکایتی تسلیم شده است که عینا همان حکم اخراج غیر قانونی، ضد کارگری و غیر انسانی اخراج ما را تایید نموده است.

جدیدا بعد از اینکه فهمیده ­اند ما از نظر اقتصادی و دریافت نکردن حقوق به مدت حدود ۲ سال تحت فشار فراوان بوده­ایم و خانواده­هایمان زیر شدیدترین فشارهای معیشتی به زندگی دشوار خود ادامه می­دهند و برای سو استفاده از این وضعیت ما نامه­ای به ما ابلاغ کرده­اند که به شرکت نیشکر هفت تپه مراجعه نموده و تسویه حساب کامل کنیم و بعد از آن ممکن است در قالب قرارداد موقت کاری و مانند یک کارگر بدون سابقه قبلی و تازه وارد با ما انعقاد قرارداد کنند. مستحضرید که این ترفند به هدف قطع رابطه کاری ما با نیشکر هفت تپه و منتفی کردن هر گونه ادعای ما در قبال سابقه کار و رابطه کاری­مان در آن شرکت است. بدینوسیله می­خواهند ما به دست خودمان رابطه کاریمان را با شرکت نیشکر هفت تپه قطع کنیم و پس از آن نتوانیم هیچگونه ارتباط، ادعا و یا حق نمایندگی و یا فعالیت کارگری داشته باشیم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن اینکه قویا ادعای نماینده دولت ایران را رد می­کند، خواستار بازگشت به کار نمایندگان اخراجی کارگران نیشکر هفت تپه در سندیکای آنان (آقایان علی نجاتی، فریدون نیکوفرد، قربان علیپور، محمد حیدری مهر، جلیل احمدی و رضا رخشان که همگی اعضای هیئت مدیره سندیکای هستند) و نیز دیگر کارگر اخراجی بهروز نیکوفرد می­باشد. این سندیکا از تمامی مقامات مسئول در سازمان جهانی کار، نهادهای کارگری و حقوق بشری و رسانه­ها درخواست می­کند نسبت به اطلاع­رسانی، هر اقدام ممکن برای اعتراض و فشار به دولت ایران برای بازگشت به کار کارگران نامبرده و پایان دادن به اخراج، تعقیب قضایی و حبس تمامی کارگران و فعالین کارگری و به رسمیت شناختن حق آزادی تشکلهای خودساخته کارگری اقدام نماید. ما تنها به دلیل استفاده از حق اولیه­مان، ایجاد تشکل مستقل کارگری، تحت فشار، اخراج و حبس قرار می­گیریم و لازم است دولت ایران هر چه زودتر به این اقدامات خود پایان دهد.
با احترام

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۲۸  فروردین ماه ۱۳۹۰
رونوشت:
نهادها و تشکلهای کارگری، رسانه ها و نهادهای حقوق بشری

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید