خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  دو هفته است که خبری از محمد سیف زاده نداریم

دو هفته است که خبری از محمد سیف زاده نداریم

گزارش ها حاکیست که محمد سیف زاده، وکیل مدافع حقوق بشر و عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر، از دو هفته پیش ناپدید شده است و هیچ اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

آقای سیف ‌زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به خاطر تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر به ۹ سال زندان و۱۰ سال محرومیت از شغل وکالت محکوم شده بود.

کانون مدافعان حقوق بشر ایران توسط تعدادی از وکلا و مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۱ تأسیس شد که ریاست آن را شیرین عبادی بر عهده دارد.

مرضیه نیک آرا، وکیل مدافع محمد سیف زاده، در مورد گزارش های انتشار یافته در مورد او به رادیو فردا می گوید:

تقریبا دو هفته می شود که ما از آقای سیف زاده خبری نداریم. خانواده ایشان فکر می کردند احتمال دارد حکم قطعی شده باشد و برای اجرای حکم برده باشند. اما تحقیق کردیم و متوجه شدیم این طور نیست و حکم هنوز قطعی نشده است.

 

اتهام آقای سیف زاده چه بود و حکم صادر شده برای ایشان چیست؟

آقای سیف زاده دو اتهام داشت؛ اول، تشکیل گروهک غیرقانونی که مربوط به بحث کانون مدافعان حقوق بشر است و دوم، تبلیغ علیه نظام که به مصاحبه های ایشان با رادیوهای خارجی ارتباط دارد.

 

نظر شما به عنوان وکیل آقای سیف زاده درباره اتهام ایشان و حکم صادر شده چیست؟

این حکم کاملا غیرقانونی صادر شده است. البته من با رئیس دادگستری ملاقاتی داشتم و پرونده را به شعبه تجدید نظر ارجاع دادم. به شعبه تجدید نظر هم رفته ام و از آنها تقاضا کرده ام، اما به هیچکدام از دلایل ما رسیدگی نکردند.

اتهام اصلی آقای سیف زاده، تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر است. تقاضای تاسیس این کانون از ماده ۱۰ قانون احزاب انجام شده بود و مراحل رسیدگی به تقاضا طی شده و اساسنامه و مرامنامه آن تایید شده بود. فقط زمانی که می خواستند پروانه را صادر کنند وزیر عوض می شود و این پرونده مسکوت می ماند.
در واقع، تاسیس کانون مدافعان کاملا قانونی بوده و شهودی در این رابطه وجود دارد و حتی وزیر وقت هم هست. ما از دادگاه تقاضا کردیم شهود را احضار کند و شهادت آنها را بشنود، ولی متاسفانه در دادگاه بدوی به هیچکدام از این موارد رسیدگی نشد.

 

به طور مشخص، درمورد موکل خود چه خواسته ای دارید؟

اگر آقای سیف زاده در ایران هستند که البته این مطلب هنوز تایید نشده است، باید وضعیت ایشان را به طور مشخص اعلام کنند. آقای سیف زاده ۶۳ ساله است و از نظر جسمی وضعیت مناسبی ندارد و ما نگران وضعیت جسمی ایشان هستیم.

ما هیچ خبری از وضعیت آقای سیف زاده نداریم و نمی دانیم کجا هستند و این باعث نگرانی خانواده ایشان است و مستاصل شده ایم که کجا دنبال ایشان بگردیم.

 

بهروز کارونی

رادیو فردا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید