خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۰, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۱/۲۹ ساعت ۷:۰۳:۴۱

    خانه  > اندیشه و بیان  >  واکنش وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی به تحریم مقامات ایرانی

واکنش وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی به تحریم مقامات ایرانی

خبرگزاری هرانا – رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امورخارجۀ جمهوری اسلامی، ضمن انتقاد از اتحادیۀ اروپا و متهم کردن این اتحادیه به دنباله روی و تقلید از آمریکا مدعی شد که آمریکا و اتحادیۀ اروپا برای انحراف افکار عمومی از نقض حقوق بشر در کشورهای اروپائی و آمریکا و نیز کشورهای دیگری چون افغانستان و عراق دست به این گونه اقدامات علیه ایران و مقامات این کشور می زنند.

به گزارش رادیو فرانسه، رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امورخارجۀ جمهوری اسلامی، دیشب (شنبه شب) در واکنش به اقدام اخیر اتحادیۀ اروپا مبنی بر انتشار فهرست نام های ٣٢ تن از مقامات بلندپایۀ جمهوری اسلامی ایران به عنوان “ناقضان حقوق بشر” گفت این اقدام اتحادیۀ اروپا به تقلید از سیاست و رویکرد ایالات متحدۀ آمریکا صورت گرفته است.

رامین مهمان پرست مدعی شد که آمریکا و اروپا در تلاش برای انحراف افکار عمومی از نقض فاحش حقوق بشر در کشورهای اروپائی و آمریکا دست به چنین اقداماتی می زنند. سخنگوی وزارت امورخارجۀ جمهوری اسلامی ایران در عین حال آمریکا و اروپا را به نقض حقوق بشر در کشورهای افغانستان و عراق نیز متهم کرد.

باید یادآوری کنیم که علاوه بر اتحادیۀ اروپا که ٣٢ تن از مقامات ایرانی را به عنوان ناقضان حقوق بشر مشمول تحریم کرده است، چهار سناتور آمریکائی نیز در نامه ای به هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجۀ این کشور، خواستار آن شده اند که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، و ٢۵ تن دیگر از مقامات این کشور، شامل مقامات نظامی و قضائی، “ناقض حقوق بشر” اعلام شده و مورد تحریم قرار گیرند. چهار سناتور آمریکائی پس از اتحادیۀ اروپا اقدام به ارسال این نامه کرده اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به سخنان دیشب رامین مهمان پرست اختصاص داده است یادآور می شود که جمهوری اسلامی از سال ها پیش به خاطر فعالیت های هسته ای این کشور مشمول چند سری تحریم ها و مجازات های اقتصادی است. تحریم هائی که علاوه بر شخصیت های حقوقی، شخصیت های حقیقی (مقامات ایرانی) را نیز در بر می گیرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید