خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۰, 22nd of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۱/۲۷ ساعت ۱۵:۵۵:۴۳

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  مرحله عملی تفکیک جنسیتی در دانشگاه تهران آغاز شد

مرحله عملی تفکیک جنسیتی در دانشگاه تهران آغاز شد

خبرگزاری هرانا – صبح امروز شنبه ۲۷ فروردین ‌ماه “قانون تفکیک جنسیتی” در سرویس‌های ایاب و ذهاب کوی دانشگاه تهران اجرایی شد.

خبرگزاری “فارس” با انتشار این خبر مدعی شده است که در پی درخواست‌های مکرر دانشجویان، “قانون تفکیک جنسیتی” در سرویس‌های ایاب و ذهاب کوی دانشگاه تهران آغاز شده است.

مسئولان کوی دانشگاه تهران با کمک شورای صنفی کوی دانشگاه اقدام به اجرای این قانون کرده‌اند و دانشجویان دختر و پسر هنگام استفاده از سرویس‌های ایاب و ذهاب کوی دانشگاه تهران همانند اتوبو‌س‌های شرکت واحد از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند.

به گزارش دانشجو نیوز، بحث تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها در سال های اخیر از سوی مسولین وزارت علوم به صورت جدی دنبال شده است بطوریکه اواخر سال گذشته کامران دانشجو در یکی از صریح‌ترین اظهارات و در جمع اعضاء هیات علمی دانشگاه های استان گیلان گفته بود که هیچ دانشگاهی حق برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی در دانشگاهها را ندارد و باید این اردوها جدا برگزار شود.  

پیش از این آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز در دیدارهای خصوصی با مسئولان دولتی، از لزوم جداسازی دختران و پسران دانشجو در ایران صحبت کرده بود.

از جمله در ویدیویی که از صحبت های او در جمع هیات دولت محمد خاتمی در اینترنت منتشر شده است این طور می گوید: “اسلامی شدن دانشگاه ها این است؟ یک اردوی مختلط. من خیلی تعجب کردم. اردوی مختلط دانشجویی؟ دختر و پسر در اردوی مختلط . خوب! نفس اردوی مختلط بد است. بسیار کار بی‌قاعده.”

آیت‌الله سبحانی، از مراجع تقلید در ایران نیز درباره اختلاط دانشجویان دختر و پسر در دانشگاه ها گفته است: “اختلاط دانشجویان دختر و پسر ضرر دارد و مایه عقب گردد دانشجو و دانشگاه می‌شود.”  

وزیر علوم نیز در این باره گفته است: “بحث اصلی از نگاه اسلامی این است که اختلاط دانشجویان مناسب نیست. اختلاط در دانشگاه ها یعنی مناسبات با الگوی غربی، مورد پسند هیچ یک ازآحاد ملت، خانواده ها و دانشجویان نیست.”

تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها که از زیر مجموعه های اسلامی کردن دانشگاه ها می باشد، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد با جدیت دنبال شده است. به اعتقاد برخی از فعالین دانشجویی این اقدامات در راستای افزایش فشار بر دانشجویان و هرچه بیشتر مسدود کردن ارتباط آنها با یکدیگر در محیط دانشگاه می باشد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید