خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  دو تن از فعالان عرب اهوازی بازداشت شدند

دو تن از فعالان عرب اهوازی بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – “علی بدری” و “رمضان خالدی”، دو تن از فعالین عرب اهوازی طی روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

ماموران وزات اطلاعات روز دوشنبه ۲۲ فروردین ماه، علی بدری از فعالان عرب اهوازی را درمحل کار وی بازداشت کردند.

بر اساس گزارش اهوازنیوز علی بدری (۳۰ ساله) پس از مراجعه ماموران به ادارهٔ اوقاف اهواز به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شد.

آقای بدری از اهالی شهر خلف آباد در شرق اهواز و متاهل و داری یک فرزند است و طی سال‌های گذشته در مناسبت‌های سیاسی و انتخاباتی شهر و برگزاری مراسم فرهنگی فعالیت می‌کرد.

پیش از این ۸ تن از فعالان سیاسی سر‌شناس این شهر از جمله رئیس شورای شهرسابق خلف آباد در دوره اصلاحات بازداشت شده بودند.
این بازداشت‌ها همزمان با صدور فراخوان‌های گسترده برای برگزاری تظاهرات اعتراضی در مناطق عرب نشین خوزستان شدت گرفته است.

تظاهرات اعتراضی قرار است به مناسبت ۱۵ آوریل سالگرد قیام مردمی سال ۲۰۰۵ علیه سیاست‌های نژادپرستانه دولت علیه مردم عرب خوزستان برگزار شود.
ماموران امنیتی تاکنون بیش از ۲۶۰ نفر از فعالان سیاسی و حقوق بشری عرب را بازداشت کردند.

اغلب بازداشت‌ها با یورش شبانه و مسلحانه ماموران امنیتی همراه بوده است و خانواده‌های این افراد تاکید می‌کنند از سرنوشت فرزندان خود پس از دستگیری اطلاع ندارند.

هم چنین بر اساس گزارشی دیگر از منبع خبری مذکور، طی روزهای گذشته یک فعال اجتماعی عرب اهوازی به نام رمضان خالدی فرزند کریم، ۳۶ ساله، از ساکنان روستای “رمیص” واقع در جاده میان اهواز- معشور توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

وی به علت اعتراض به آلودگی روستایشان از دوده‌های برخاسته از چاه‌های نفتی و نیز عدم استخدام جوانان این روستا توسط شرکت نفت دستگیر شده است. در این روستای عرب نشین ده‌ها نفر از مردم به علت تنفس دود بر آمده از چاه‌های نفتی به بیماری‌های خطرناک تنفسی وریوی مبتلا شده‌اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید