خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۰, 14th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۱/۲۲ ساعت ۷:۲۶:۲۴

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی اسفند ۸۹

هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی اسفند ۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می‌شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در آبان ماه است. متن این گزارش به قرار زیر است:

۱ اسفند: طی روزهای گذشته (۲۷ بهمن) یک شهروند بهایی ساکن سلمان شهر (متل قو سابق) از توابع شهرستان تنکابن به نام «بدیع الله لهراسب» پس از تفتیش منزل توسط ماموران امنیتی بازداشت و به ساری منتقل شد.

۳ اسفند: «بهزاد ذبیحی» شهروند بهایی ساکن ساری پس از احضار به اداره اطلاعات بازداشت شد (نامبرده پس از چهار روز بازداشت به قید وثیقه آزاد گردید)

۷ اسفند: «پیام اغصانی» شهروند بهایی ساکن تهران طبق حکم دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد. قابل ذکر است نامبرده در زمستان ۸۴ حدود دو ماه بازداشت بود که حکم مزبور مربوط به همین پرونده می‌باشد.
– «فرهاد سنائی» شهروند بهایی ساکن قائم شهر پس از ۲۱ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد گردید.

۸ اسفند: «افشین صفائیان» شهروند بهایی ساکن نسیم شهر حومه ساوه پس از احضار به اداره اطلاعات رباط کریم بازداشت و پس از یک هفته آزاد شد. محل کسب نامبرده نیز تعطیل گردید.

۹ اسفند: «فرهود اشتیاق» شهروند بهایی ساکن اصفهان پس از احضار به اداره اطلاعات بازداشت شد.

۱۱ اسفند: یک شهروند بهایی ساکن کرمان به نام «سامان استوار» پس از تفتیش منزل و ضبط کتب و سی دی‌های مذهبی بازداشت شد. در همین روز یک شهروند بهایی دیگر اهل کرمان به نام «سحر بیرام آبادی» هنگام خروج از شهر بم در فرودگاه توسط ماموران امنیتی دستگیر شد. (نامبردگان متهم به فعالیت تبلیغی در پوشش کمک به کودکان مصیبت زده بم می‌باشند)

۱۳ اسفند: ماموران امنیتی شهر اصفهان به یک منزل که جلسه مذهبی بهاییان شهر مذکور در آن برگزار شده بود مراجعه کرده و پس از تفتیش منزل سه نفر از شهروندان بهایی حاضر در جلسه مذکور را به نام‌های رومینا احراری، پیمان پناه و ثمن گلشنی را بازداشت نمودند. این سه شهروند بهایی پس از چهار روز آزاد شدند.

۱۴ اسفند: یک شهروند بهایی اهل کرمان به نام «نهاله شهیدی» هنگام تدریس و سواد آموزی به کودکان روستایی نزدیک شهرستان بم توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
– «سامان ثابتی» شهروند بهایی ساکن قائم شهر که در حال گذراندن محکومیت ۶ ماهه در زندان شهر مذکور بود پس از ۴ ماه و نیم از زندان آزاد شد.

۱۵ اسفند: «شهرام مستوری» به دلیل اداره مهدکودکی در شهر بم به اداره اطلاعات احضار که پس از سه روز بازداشت در ۱۸ اسفند ماه به قید وثیقه آزاد شد.
۱۶ اسفند: طبق حکم دادگاه انقلاب خوزستان «افسانه سیادت» شهروند بهایی ساکن خرمشهر به یک سال حبس تعزیری محکوم شد نامبرده در تابستان ۱۳۸۹ مدتی بازداشت و به قید وثیقه آزاد بود.
– سه شهروند بهایی ساکن کاشان به نام‌های «مونا حقیقی»، «وحید حقیقی» و «سینا حقیقی» به اتهام ترویج بهائیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام هر کدام به پرداخت ۱۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

۱۷ اسفند: «میثاق محمد علیپور» شهروند بهایی ساکن اصفهان پس از ۲۲ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.

۲۰ اسفند: دادگاه تجدید نظر تهران حکم ۲ سال حبس تعزیری «لواء خانجانی» را تائید کرد. (نامبرده در ۱۰ اسفند ماه ۸۸ پس از ۲ ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شده بود.)
– مراسم تشییع جنازه مرحومه اشرف سبحانی همسر «جمال الدین خانجانی» یکی از مدیران سابق جامعه بهایی ایران با حضور بیش از ۷۰۰۰ تشییع کننده و نظارت نیروهای امنیتی برگزار شد مسئولین زندان رجایی شهر اجازه مرخصی و حضور آقای خانجانی را در مراسم تشییع همسرش ندادند.
– یک کافی نت متعلق به «افشین احسنی‌نژاد» شهروند بهایی ساکن ملارد کرج به دلیل بهایی بودن تعطیل گردید.
– چهار دانش آموز بهایی ساکن اصفهان که به دلیل آئین بهایی از مدرسه اخراج شده بودند پس از امضا تعهد نامه اجازه حضور در مدرسه را یافتند. اسامی این دانش آموزان عبارتست از: نگین رحمانی، آوا سلیمانی، بهار روحانی و آراد اشتیاق.

۲۱ اسفند: ماموران امنیتی به منزل هشت شهروند بهایی ساکن سمنان و سنگسرمراجعه کرده که پس از تفتیش منازل مزبور و ضبط بعضی وسایل شخصی و مذهبی، چهار نفرازایشان را نیز بازداشت و به اداره اطلاعات منتقل نمودند. اسامی چهار شهروند بهایی مذکور عبارتست از: ترانه احسانی، زهره نیک آئین، پویا تبیانیان و الهام متعارفی (روزبهی). قابل ذکر است یکی از منازلی که مورد تفتیش قرار گرفت متعلق به سیامک ایقانی شهروند بهایی ساکن سمنان می‌باشد که در حال گذراندن دوره محکومیت ۳ ساله در زندان شهر مزبور می‌باشد.

۲۲ اسفند: ماموران اداره اطلاعات به محل کسب یک شهروند بهایی ساکن آمل به نام «هوشنگ فنائیان» مراجعه کرده که پس از تفتیش محل مزبور و ضبط بعضی وسایل، نامبرده را نیز دستگیر و به اداره اطلاعات ساری منتقل نمودند.
– سه شهروند بهایی ساکن کرمان به نام‌های «نیوشا بدیعی ثابت»، «شمیس نورانی» و «سولماز قاسمی» بازداشت که پس از دو روز به قید وثیقه آزاد شدند.
– بدیع الله لهراسب شهروند بهایی ساکن سلمان شهر (متل قو) پس از ۲۶ روز بازداشت به قید وثیقه (جواز کسب) آزاد شد.
– «میثاق افشار» دانشجوی بهایی اخراج شده از دانشگاه شهید بهشتی پس از نزدیک به یک ماه بازداشت به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

۲۳ اسفند: «ژینوس نورانی» شهروند بهایی ساکن سمنان توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل گردید.

۲۴اسفند: – «بهادر متعارفی» شهروند بهایی ساکن سمنان دستگیر و پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد.

۲۶ اسفند: یک شهروند بهایی ساکن سمنان به نام «نادر کسایی» توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
– «مسعود عطائیان» شهروند بهایی زندان قائم شهر پس از گذراندن بیش از نیمی از محکومیت با عفو مشروط آزاد شد.
– طی روزهای اخیر «سارا حاج بهرامی» و «علی دیوان سالار» دو فعال حقوق کودک در کرمان به اتهام همکاری با بهاییان بازداشت شدند.

۲۷ اسفند: «مصباح منقطع» شهروند بهایی ساکن تهران در منزل مسکونی‌اش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
– هر یک از هفت مدیر سابق جامعه بهایی ایران طبق رای حکم دادگاه تجدید نظر به ۲۰ سال زندان محکوم شدند این حکم بصورت کتبی در زندان رجایی شهر به ایشان ابلاغ شد اسامی این شهروندان بهایی عبارتست از: مهوش ثابت، فریبا کمال آبادی، سعید رضایی، جمال الدین خانجانی، وحید تیزفهم، عفیف نعیمی و بهروز توکلی.
– «دیدار رئوفی» شهروند بهایی ساکن تهران به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد نامبرده در دی ماه ۸۷ دستگیر و پس از دو ماه به قید وثیقه آزاد شد ه بود.

۲۸ اسفند: یکی از مدیران سابق جامعه بهایی ایران به نام «عفیف نعیمی» که در حال گذراندن محکومیت در زندان رجایی شهر می‌باشد بنا به دلایل نامعلوم به دفترحفاظت زندان احضار شد.
– کلیه کارمندان بهایی شاغل در شرکت «اچیلان در» با دستور محرمانه اداره اطلاعات از کار اخراج شدند.

۲۹ اسفند: «فائز تشکر» دانشجوی بهایی رشته فیزیک دانشگاه زابل به دلیل اعتقادش به آئین بهایی از داشگاه مزبور اخراج گردید.
– در طی روزهای گذشته ماموران امنیتی سه کارمند یک کتابفروشی به نام «پاییزان» در شهر کرمانشاه را به اتهام فروش کتب اقلیت مذهبی بهایی بازداشت که پس از چند روز بازجویی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید