خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  خواهرمهدیه گلرو: علی رغم فشارها مهدیه محکم و مقاوم ایستاده است

خواهرمهدیه گلرو: علی رغم فشارها مهدیه محکم و مقاوم ایستاده است

مهدیه گلرو، نایب دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، در آذر ٨٨ بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی به دو سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد. این فعال دانشجویی که پس از پیام ارسالی خود از اوین به مناسبت روز دانشجو به مدت سه ماه ممنوع الملاقات بود، پیش از عید در دفتر معاون دادستان با همسر خود دیدار داشته باشد این در حالی است که بعد از این دیدار وی همچنان محروم از ملاقات و تماس تلفنی در بند متادون اوین بسر می برد.

خواهر این دانشجوی زندانی با بیان اینکه ملاقات و مرخصی حق مسلم زندانیان سیاسی است، می گوید: ” این دومین عیدی است که مهدیه پیش ما نیست و در این مدت هم نه تنها نتوانسته از حق مرخصی استفاده کند بلکه ملاقات حضوری هم سه بار داشته است. همچنین الان از شش ماه هم بیشتر است که مهدیه حق تماس تلفنی ندارد. ما فکر می کردیم قبل از سال تحویل حتی به اندازه یک دقیقه هم شده بگذارند به مادرم تلفن بزند و صدای هم را بشنوند، اما متاسفانه نگذاشتند و آقایان چهره خودشان را بیشتر نشان دادند.”

لازم به یادآوری است، قاضی مقیسه با حمله به دانشجویان زندانی از آنان خواسته بود که با تکذیب بیانیه های منتشر شده و نوشته هایی که به بیرون از زندان درج شده است، از سایت ها و عاملان انتشار این مطالب نیز اعلام شکایت کنند. وی اعلام کرده است که در صورت پذیرش خواست مسئولان امنیتی تمامی اتهامات جاری این دانشجویان پایان یافته و پرونده مختومه خواهد شد اما تا کنون این خواسته ها با مقاومت دانشجویان و رد درخواست های غیرقانونی بی اثر مانده است.

به همین مناسبت با مرضیه گلرو خواهر مهدیه گلرو در خصوص لغو ملاقات و پرونده جدید وی به گفتگو پرداخته که در پی می آید:

خانم گلرو لطفا در خصوص لغو ملاقات خواهرتان و علت آن صحبت بفرمایید.

علتی را مطرح نکردند اما به دادسرای اوین که مراجعه کردیم کسی برای پاسخگویی نبود و گفتند همه رفته اند مرخصی. اما مسئله ای که به ما گفتند این بود که هنوز حکمی برای لغو ممنوع الملاقات بودن خواهرم دریافت نکرده اند. ما هم همچنان داریم پیگیری می کنیم.

علت ممنوع الملاقات بودن ایشان چه بوده است؟

دادستانی که مراجعه کردیم هیچ علتی را ذکر نکردند و بعد از پیگیری ها گفتند به خاطر پرونده جدیدی که برای ایشان تشکیل داده اند و تا حکم مشخص نشود ملاقات نمی دهند.

می توانید در خصوص این پرونده و اتهامی که به خواهرتان وارد کرده اند برایمان بگویید؟

هنوز ماهیت این پرونده جدید مشخص نیست تا بعد از تعطیلات ببینیم چه می شود. البته آقای رئیسیان وکیل ایشان پرونده را یکبار خوانده اند اما هنوز چیزی مشخص نیست.

آخرین ملاقات شما با مهدیه مربوط به چه زمانی است؟

هفته آخر اسفند رفتیم زندان که گفتند ممنوع الملاقات است، اما چهارشنبه شب از دادسرای اوین با همسر خواهرم تماس می گیرند و همسر خواهرم می تواند نیم ساعت با مهدیه ملاقات کند.

وضعیت روحی و جسمی ایشان چطور بود؟

همسرمهدیه می گفت که وضعیت روحی اش بسیار “عالی” و خیلی شاد بود اما از نظر جسمی بسیار لاغر و ضعیف شده است. ما فکر می کردیم این فشارها شاید باعث شده باشد خواهرم روحیه اش را از دست بدهد اما خدا را شکر مهدیه مثل همیشه محکم و مقاوم ایستاده است.

این دومین عیدی است که مهدیه درکنار خانواده نیست، کمی از این ایام برایمان بگویید؟

بله این دومین عیدی است که مهدیه پیش ما نیست و در این مدت هم، نه تنها نتوانسته از حق مرخصی استفاده کند بلکه ملاقات حضوری هم سه بار داشته است. حتی به مادرم نگفته ایم که با مهدیه ملاقات نداریم چون بیمار است و این مسائل را از او مخفی نگه می داریم.

در این مدت تلفنی هم نتوانسته با مادرتان صحبت کند؟

اصلا، الان از شش ماه هم بیشتر است که مهدیه حق تماس تلفنی ندارد. ما فکر می کردیم قبل از سال تحویل حتی به اندازه یک دقیقه هم شده بگذارند به مادرم تلفن بزند و صدای هم را بشنوند اما متاسفانه نگذاشتند و آقایان چهره خودشان را بیشتر نشان دادند. البته مادر من مثل مادران دیگر سعی می کند خودش را محکم نگه دارد اما خوب بی تابی ها و نگرانی های یک مادر همیشه است. همین فشارهای روحی هم باعث بیماری مادرم شد و دکترها گفتند فشار عصبی زیادی بر روی ایشان وارد شده است.

در پایان هر صحبتی که با مسئولین دارید بفرمایید.

ما حرف عطوفت و مهرورزی مسئولین را زیاد شنیده بودیم! برای سال نو امید صد در صد داشتیم که حتی اگر نمی گذارند مهدیه به مرخصی بیاید، حداقل بگذارند با خانواده تلفنی صحبت کند اما متاسفانه دیدیم که چنین نشد. این در حالی است که حق ملاقات و تلفن و مرخصی حق مسلم زندانیان سیاسی و خانواده های آنها است. اما خوشحالیم از اینکه علی رغم این فشارها و محدودیت ها مهدیه و خانواده “محکم” ایستاده اند و قطعا در آخر این ماجرا مهدیه “سربلند” آزاد می شود.

 

مصاحبه از مژگان مدرس علوم

جرس

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید