خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  کشف قسمتی از بدن معدنچیان هجدک بعد از ۱۰۷ روز

کشف قسمتی از بدن معدنچیان هجدک بعد از ۱۰۷ روز

خبرگزاری هرانا – در حالیکه ۱۰۷ روز از حادثه معدن هجدک می‌گذرد امدادگران موفق شدند قسمتی از بدن یکی از معدنچیان را در کارگاه محل حادثه پیدا کنند.

پس از گذشت ماه‌ها از حادثه ریزش معدن هجدک کرمان و مدفون شدن ۴ کارگر این معدن در اعماق زمین در ‌‌نهایت طرح خروج اجساد ۳ کارگر باقیمانده در عمق ۶۰۰ متری معدن هجدک به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود.

به گزارش مهر، یعقوب فضلی، مدیر روابط عمومی شرکت ذغالسنگ استان کرمان اظهارداشت: امدادگران تونل انحرافی را که از سوی دیگر معدن به سمت کارگاه محل حادثه حفر شده است، را استحکام بخشی کرده‌اند.

وی افزود: تیم امداد در محل حادثه ریزش معدن هجدک حضور دارند و درحال جستجوی اجساد قربانیان حادثه هستند. ده‌ها امدادگر از زمان بروز حادثه در حال تلاش برای خارج کردن قربانیان هستند اما به دلیل ساختار خاص زمین و رانش‌های مکرر زمان امداد طولانی شده است.

مدیر روابط عمومی شرکت ذغالسنگ استان کرمان تصریح کرد: امداد گران از سوی دیگر معدن اقدام به حفر تونلی به طول بیش از ۱۰۰ متر کرده‌اند و در روزهای ابتدایی رسیدن به محل حادثه با ریزش شدید در محل کارگاه مواجه شدند. طرح خروج اجساد معدنچیان مدفون در معدن باید به‌گونه‌ای انجام شود که برای امداد خطر جانی نداشته باشد و میزان تلفات در این معدن افزایش نیابد.

این درحالی است که به گفته مسئولان طی روزهای گذشته قطعاتی از بدن یکی از معدنچیان در محل حادثه کشف شده است و در محل جستجوی امدادگران بوی نامطبوع استشمام می‌شود.

وجود این بو در معدن نشان از نزدیک شدن امدادگران به محل اجساد است که به دلیل طولانی شدن زمان امداد، بوی نامطبوع از اجساد استشمام می‌شود.

جواد کمالی، معاون استاندار کرمان با اشاره به اینکه طرح نجات در حال اتمام است گفت: ریزش‌های متوالی معدن یکی از مهم‌ترین دلایل طولانی‌تر شدن عملیات است اما گروه‌های فعال در منطقه با خارج کردن صد‌ها واگن سنگ و خاک از اعماق معدن خود را به محل حادثه رسانده‌اند. هم اکنون جستجو برای کشف اجساد سه معدنچی باقیمانده در معدن ادامه دارد.

معاون استاندار کرمان ابراز امیدواری کرد که طی ساعات آینده شاهد خروج اجساد از معدن باشیم.

کمالی افزود: قسمت پیدا شده از بدن معدنچیان مربوط به بالا تنه یکی از این افراد است و هم اکنون نیز به پزشکی قانونی انتقال یافته است.

معاون استاندار کرمان با تاکید بر لزوم افزایش ایمنی معادن ذغالسنگ کرمان گفت: حادثه معدن هجدک به دلیل ریزش متوالی و رانش‌های زمین روی داده است و همین مسأله موجب بروز حادثه بوده است.

معادن ذغالسنگ کرمان بار‌ها طی سال‌های اخیر شاهد بروز سوانح دلخراش برای کارگران معادن بوده است و این درحالی است که این افراد یکی از محروم‌ترین اقشار استان کرمان محسوب می‌شوند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید