خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  حمایت رئیس جمهور سابق برزیل از اعزام گزارشگر حقوق بشر به ایران

حمایت رئیس جمهور سابق برزیل از اعزام گزارشگر حقوق بشر به ایران

خبرگزاری هرانا – لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا رئیس جمهور سابق برزیل از رای اخیر کشورش در حمایت از اعزام یک گزارشگر ویژه برای تحقیق درباره مساله حقوق بشر در ایران دفاع کرده است.

به گزارش بی بی سی، آقای لولا که در شهر لیسبون پرتغال به سر می برد به بخش برزیلی بی بی سی گفت: “من از داشتن یک گزارشگر حمایت می کنم. به نظرم رای درستی بود که برزیل داد. باید محققی برای تحقیق در ایران باشد. این گزارشگر موظف نیست با اتهاماتی که سایر کشورها وارد کرده اند موافقت کند، اما نمی توان مانع تحقیق درباره این مساله شد که آیا فجایع حقوق بشر در جایی اتفاق می افتد یا نه.”

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو روز پنجشنبه گذشته (۲۴ مارس) با صدور قطعنامه ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی داد و برزیل نیز از حمایت کنندگان آن بود.

اقدام برزیل در دادن رای مثبت به آن قطعنامه، تغییری در نگرش دولت برزیل نسبت به دوره ریاست جمهوری آقای لولا به حساب می آید که در این موارد اغلب رای ممتنع می داد.

ایران تصمیم اخیرا شورای حقوق بشر سازمان ملل را محکوم کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارتخارجه ایران آن قطعنامه را “ضد ایرانی” و “اقدامی غیرمنصفانه، ناموجه و کاملا سیاسی” خوانده است.

برزیل در دوران آقای لولا روابط خوبی با ایران داشت. او از جمله سعی کرده بود که در مورد مناقشه مربوط به برنامه اتمی ایران میانجیگری کند.

این اولین موضع گیری آقای لولا در مورد مساله حقوق بشر در ایران نیست.

او در ماه ژوئیه سال گذشته ابراز آمادگی کرده بود به سکینه محمدی آشتیانی که در ایران به سنگسار محکوم شده پناهندگی بدهد. ایران آن پیشنهاد را رد کرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید