خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۸۹, 21st of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۲۸ ساعت ۲۳:۰۳:۲۱

    خانه  > دسته‌بندی نشده  >  هرانا؛ محبوبه‌های زندانی زندانی‌های محبوب/ محمد حسن یوسف پورسیفی

هرانا؛ محبوبه‌های زندانی زندانی‌های محبوب/ محمد حسن یوسف پورسیفی

خبرگزاری هرانا – در آستانه نوروز، محمد حسن یوسف پورسیفی، فعال حقوق بشر نامه ای را نگاشته که در آن اشاره ای به شرایط سخت بازداشت محبوبه کرمی، دیگر فعال حقوق بشر، در سال گذشته نموده و هم چنین اشاره ای کرده به زندانیانی که نوروز امسال را در زندان سپری می کنند؛ متن این نامه به شرح ذیل است:

محبوبه‌های زندانی زندانی‌های محبوب
تقدیم به دوستان در بندم که حتی نامشان را هم نمی‌دانم

ویادی از دوست عزیزم محبوبه کرمی

دوسال پیش بود. شماره مهدی را که روی موبایلم دیدم، فهمیدم باید اتفاقی افتاده باشد. مهدی آنور خط بود با صدایی محزون.

– چه شده مهدی جان؟

– مادر محبوبه کرمی به رحمت خدا رفت.

با میلاد، مهدی و بچه‌های دیگر منزل محبوبه قرار گذاشتیم. برای عرض تسلیت. شلوغ بود. هرکدام از بچه‌ها را که فکرش را می‌کردی می‌توانستی آنجا ببینی. پدر پیر محبوبه گویی با این اتفاق شکسته‌تر شده بود. کسانی که با محبوبه کرمی برخورد نزدیک داشته‌اند می‌دانند که چقدر آرام و درونگرا بود. حال محبوبه با پدر پیر و برادرش محسن زندگی می‌کرد. باید برای رفتن سر کار یک نفرشان منزل می‌ماند تا از پدر نگهداری کند. دیگر خبر خاصی از محبوبه نداشتم تا اینکه برای احوالپرسی با او تماس گرفتم. او همچنان فعال بود و مشکلات خانوادگی مانعی برای فعالیت‌هایش بوجود نیاورده بود. محبوبه چهار بار، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی دستگیر شده بود. محبوبه مجدد بازداشت و زندانی شد. محبوبه تیتر شد در خبرهای مربوط به زنان زندانی در ایران

محبوبه کرمی در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد. وی در تاریخ ۱۹ اسفند ماه با خانواده خود تماس گرفت. پس از ۱۸ روز بازداشت، کرمی همچنان بدون تفهیم اتهام در اوین بسر می‌برد. در تاریخ ششم فروردین ماه شرایط جسمی وی به دلیل ابتلا به بیماری آنفولانزا و عدم رسیدگی پزشکی در زندان اوین نامناسب گزارش شد.

در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۸۹ محبوبه کرمی درطی ملاقات ۴۵ دقیقه‌ای با برادر خود، از اتمام بازجویی‌ها و انتقالش به سلول دونفره خبرداده است. وی طی تماسی تلفنی با منزل در تاریخ ۹ اردییهشت از تفهیم اتهام خود و نیز انجام مصاحبه تصویری در یک جلسه جمعی تحت فشار زیاد خبر داد

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه گزارش شد حدود ۱۰ روز است که خانواده محبوبه کرمی نسبت به وضعیت او در بند ۲-الف زندان اوین، در بی‌خبری به سر می‌برند. در تاریخ ششم خرداد ماه گزارش شد شمارى از فعالان کمپین یک میلیون امضا در نامه اى سرگشاده به صادق آملى لاریجانى، خواستار پایان دادن به وضعیت بلاتکلیف فعالان حقوق زن شدند. دادگاه رسیدگی به پرونده محبوبه کرمی هفتم تیرماه در شعبه ۲۶ برگزار خواهد شد. پس از گذشت نزدیک به ۱۲۰ روز از بازداشت محبوبه کرمی، دادگاه وی که قرار بود هفتم تیرماه برگزار شود، به علت عدم حضور قاضی، به تاریخ ۱۸ مردادماه موکول شد.

در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۸۸ محسن کرمی برادر وی خبر داد که وضعیت جسمی و روحی خواهرش در زندان خوب نیست و مسئولین قضایی با تقاضای وثیقه برای وی مخالفت کرده‌اند. محبوبه کرمی در تاریخ ۲۶ تیرماه برای عمل جراحی جهت رفع انحراف بینی از زندان اوین به بیمارستان طالقانی منتقل ‏شد، اما به دلیل شرایط زندان از این عمل خودداری کرد.

محبوبه کرمی ۲۷ مرداد پس از ۱۷۰ روز بازداشت به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

نمی‌دانم محبوبه که زندان رفت چه کسی از پدر پیرش پرستاری کرد.

حال نوروز ۱۳۹۰ در راه است. محبوبه‌ها هنوز در زندان هستند. برادران محبوبه‌ها. پدران محبوبه‌ها. مادران محبوبه‌ها که غمزده و دل گرفته عزیزانند.

این مطلب را قلمی کردم تا به خودم گوشزد کنم تا از یادشان نبریم. کسانی که حتی اسمشان را هم نمی‌دانیم.
و اصلا نمی‌دانیم کجا زندانی هستند.

محبوبه‌های زندانی

زندانی‌های محبوب

از یادتان نخواهیم برد

اسمتان همیشه جاودانه خواهد ماند

دکتر محمد حسن یوسف پورسیفی
اسفند ۱۳۸۹
تهران

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید