خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۸۹, 16th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۲۸ ساعت ۱۱:۴۷:۴۱

    خانه  > اندیشه و بیان  >  احضار گسترده فعالان سیاسی به دادستانی در دو هفته پایانی سال

احضار گسترده فعالان سیاسی به دادستانی در دو هفته پایانی سال

خبرگزاری هرانا – خبر‌ها حاکی از آن است که جمع کثیری از فعالان سیاسی در دو هفته آخر سال به دادستانی دادگاه انقلاب بویژه شعبه مستقر در زندان اوین احضار شده‌اند.

گفته می‌شود این احضار‌ها از دو طریق صورت گرفته است احضاریه کتبی و غالبا تلفنی برای پاره‌ای مذاکرات و هر یک از افراد احضار شده در مراجعه به شعبه دادستانی ساعت‌ها معطل نگاه داشته شده تا نوبتش برسد چرا که تعداد افراد احضارشده برای هر ساعت بسیار بیشتر از ظرفیت بازجویان بوده است.

به گزارش جرس، احضار شدگان شامل دو دسته بوده‌اند: دسته اول کلیه کسانی که پس از انتخابات خرداد ۸۸ بازداشت شده بودند و سپس به قید وثیقه آزاد شده‌اند، یا دادگاه‌شان تشکیل نشده است، یا به زندان تعلیقی محکوم شده‌اند. دسته دوم کلیه فعالان سیاسی که در بیست و یک ماه اخیر فعالیتی ولو اندک داشته‌اند.

از کلیه احضارشدگان خواسته شده که به نگارش توبه نامه و یا امضای تعهدنامه مبنی بر عدم فعالیت سیاسی بپردازند. هم چنین بازجو‌ها احضارشدگان را تهدید کرده که در صورت عدم همکاری بازداشت می‌شوند. اما عملا افراد معدودی بازداشت شده‌اند.

بر پایه این گزارش، این احضار‌ها صرفا برای ارعاب و وحشت و حاکمیت جو پلیسی بوده است. اگر احضارشده با بازجو وارد مشاجره می‌شده و بر مواضع قانونی خود استقامت می‌کرده و آمادگی خود را برای رفتن به زندان اعلام می‌کرده بازجویان عقب نشینی می‌کرده‌اند. اما اگر احضارشده از خود ضعف نشان داده بدون امضای توبه نامه یا تعهدنامه‌‌ رها نشده است.

گویا افراد احضار شده در تهران حتی بیش از هزار نفر بوده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید