خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۹, 25th of June 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۲۳ ساعت ۸:۱۹:۳۸

    خانه  > اندیشه و بیان  >  برگزاری شانزدهمین نشست شورای حقوق بشر در ژنو

برگزاری شانزدهمین نشست شورای حقوق بشر در ژنو

خبرگزاری هرانا – از روز دوشنبه ۲۸فوریه (۹ اسفند) شانزدهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، که همزمان با اعلام سه شنبه های اعتراض توسط مردم ایران است، در شهر ژنو آغاز شده که تا ۲۵ مارس ۲۰۱۱ (۹ اسفند ۱۳۸۹ تا ۵ فروردین ۱۳۹۰) ادامه خواهد یافت.

بر اساس قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد نقض حقوق بشر در ایران گزارش مقطعی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در باره  موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در این نشست در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۱ (۹ اسفند ۱۳۸۹) ارائه و در همین روز مستند “دلم را به خاک مسپار” ساخته “صبا واصفی” نمایش داده خواهد شد. این مستند که پیش از این در جشنواره بین المللی فیلم مستند کپنهاگ نمایش داده شده بود به موضوع اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در ایران پرداخته است.

در این فیلم نخست قسمت هایی از زندگی “علی مهین ترابی” به نمایش در آمده است؛ نوجوانی که پس از ۷ سال حبس سرانجام از اعدام رهایی یافت. “سینا پای مرد” نیز دومین سوژۀ فیلم نوجوانی است که چندین بار پای چوبه دار رفت و عاقبت با پرداخت دیه ۱۵۰ میلیونی از حلقۀ دار نجات یافت، اما سرانجام بر اثر فشارهای روانی جان باخت.

اجلاس های جانبی در شورای حقوق بشر در فاصله روزهای ۱۰ تا ۱۶ مارس (۱۹ تا ۲۵ اسفند) برگزار خواهند شد. همچنین تجمع هایی در روزهای ۸، ۱۲، ۱۴ و ۱۵ مارس ۲۰۱۱ (۷۱، ۲۱، ۲۳ و ۲۴ اسفند ۱۳۸۹) در برابر مقر سازمان ملل متحد در شهر ژنو، تدارک دیده شده است.

موضوعات در نظر گرفته شده برای اجلاس های جانبی:
پنجشنبه ۱۰ مارس ۲۰۱۱: نقض حقوق افراد متعلق به اقلیت های مذهبی، مدافعان حقوق بشر و اقلیت های جنسی در ایران
جمعه ۱۱ مارس ۲۰۱۱: عاجل ترین موارد نقض حقوق بشر در ایران
دوشنبه ۱۴ مارس ۲۰۱۱: عاجل ترین موارد نقض حقوق بشر دز ایران
سه شنبه ۱۵ مارس ۲۰۱۱: نقض حقوق افراد متعلق به گروه های اتنیک در ایران
چهارشنبه ۱۶ مارس ۲۰۱۱: نقض حقوق زنان ایران

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید