خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۸۹, 27th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۲۲ ساعت ۱۰:۱۵:۵۰

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ ۲۶۰۰ شهروند معتاد در ۱۰ ماه گذشته

مرگ ۲۶۰۰ شهروند معتاد در ۱۰ ماه گذشته

خبرگزاری هرانا – یک آسیب‌شناس و متخصص علوم رفتاری گفت: براساس آمار منتشره از سوی پزشکی قانونی کشور در ۱۰ ماه امسال دو هزار و ۶۳۳ نفر بر اثر سوء‌مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۱۲۹ نفر زن هستند.

به گزارش مهر، دکتر مجید ابهری افزود: بر اساس این آمار استانهای تهران و فارس در صدر قرار داشتند.

به گفته وی، با توجه به ساماندهی مناسب کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها، خوشبختانه امسال در سرمای شدید، سرمازدگی و یخ‌زدگی این افراد به حداقل رسید.

این آسیب‌شناس به ناخالصی‌های موجود در مواد مخدر اعم از سنتی و صنعتی اشاره و تاکید کرد: مخلوط کردن انواع مواد مخدر از مدفوع انسان تا خون حیوانات در تریاک و انواع قرص‌های روان گردان درهروئین، همچنین استفاده از اسیدهایی مانند لوله‌بازکن‌ها در تولید شیشه و تریاک باعث مرگ بیشتر معتادان شده است.

ابهری گفت: عفونت‌های ناشی از تزریق از یکسو و اقلام تقلبی از سوی دیگر و بیماری‌های ریوی و گوارشی و خونی و همچنین ابتلا به ویروس HIV مثبت دلایل اصلی مرگ این معتادان بوده است.

این متخصص علوم رفتاری افزود: از آنجا که بسیاری از این افراد دارای فرزند و همسر بوده مرگ آن‌ها باعث بروز لطمات عاطفی در والدین و خانواده آن‌ها می‌شود.

به گفته وی، اطلاع‌رسانی در مورد خطرات اعتیاد و ایجاد امکانات ارزان می‌تواند علاوه برجلوگیری از مرگ تعداد بیشتری از معتادان، باعث ساماندهی بازار آشفته ترک اعتیاد شود.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید