خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۸۹, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۱۹ ساعت ۷:۰۲:۴۸

    خانه  > اندیشه و بیان  >  ابراهیم یزدی ۲۲ اسفند محاکمه می‌شود

ابراهیم یزدی ۲۲ اسفند محاکمه می‌شود

خبرگزاری هرانا – ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران یکشنبه ۲۲ اسفند محاکمه می‌شود.

به گزارش زمانه، این زندانی سیاسی ۲۲ اسفند جاری به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و بنیانگذاری نهضت آزادی” محاکمه خواهد شد.

محمدعلی دادخواه وکیل ایراهیم یزدی در گفت‌وگو با العربیه ابراز امیدواری کرده که “دادگاه عادلانه و منصفانه برگزار شود.”

ابراهیم یزدی روز نهم مهرماه ٨٩ به همراه گروهی از اعضای رهبری نهضت آزادی ایران به اتهام شرکت در مراسم ختم و “نماز جمعه غیرقانونی” در اصفهان بازداشت شد.

همه بازداشت‌شدگان در روزهای بعدی آزاد شدند اما ابراهیم یزدی همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد.

ابراهیم یزدی در حال حاضر سالمندترین زندانی سیاسی ایران به شمار می‌رود.

خلیل یزدی فرزند ابراهیم یزدی نیز در گفت‌وگو با العربیه گفت: “بنا بر اخباری که در دست داریم وضعیت عمومی ایشان خوب است و از روحیه بالایی برخوردار هستند.”

بنا بر این گزارش، وی درباره محل نگهداری این زندانی سیاسی گفت: ‌”او حدود یک ماه پیش به خانه امن تحت نظر نهادهای امنیتی انتقال داده شد، اما پس از آن در پی وخامت وضعیت جسمی در بیمارستان بستری گردید و سپس وی را به همان محل بازگرداندند.”

خلیل یزدی درباره وضعیت جسمانی و سلامت پدرش ابراز نگرانی کرده و گفته است: “تحمل این شرایط برای انسان سالم دشوار است چه برسد برای مردی بالای ۸۰ سال سن که به تازگی عمل جراحی قلب باز کرده و از سرطان پروستات نیز رنج می‌برد.”

سوم اسفند جاری جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ایران با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خواهان “آزادی فوری رهبر نهضت آزادی” شدند.

آن‌ها در نامه خود به صادق لاریجانی، با یادآوری این‌که ابراهیم یزدی “یکی از دیرپاترین و پرسابقه‌ترین مبارزان سیاسی ایران” است، نوشته‌اند: “فشارهای ناموجه نظیر محبوس‌ ساختن بی‌دلیل یا انتقال ایشان به مکان نامعلوم، معنایی جز ادامه و استمرار نامحدود دوران برای دکتر ابراهیم یزدی به عنوان دبیرکل نهضت آزادی ایران، ندارد.”

این فعالان ضمن محکوم کردن فشار بر نهضت آزادی ایران، به‌عنوان حزبی که “در پیروزی انقلاب سهم غیرقابل انکاری داشته است” تأسف خود را از “برخوردهای غیرموجه و خلاف قانون” با این زندانی سیاسی ۸۰ ساله و “استمرار بی‌دلیل دستگیری، و زندانی نمودن ایشان بدون رسیدگی در دادگاه صالحه” ابراز داشته‌اند.

امضاکنندگان این نامه به نیروهای ملی ـ مذهبی تعلق دارند و در میان آنان چهره‌هایی چون طاهر احمدزاده، عزت‌الله سحابی، عبدالعلی بازرگان، حبیب‌الله پیمان، محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، احمد منتظری، حسن یوسفی اشکوری و اعظم طالقانی دیده می‌شوند؛ از رئیس قوه قضائیه درخواست کرده‌اند که “برحسب وظایف و تکالیف شرعی و قانونی” خود، هر چه زودتر اقدامات لازم را برای آزادی ابراهیم یزدی انجام دهد.

دو ماه پیش نیز بیش از ۱۳۰ نفر از استادن دانشگاه و روشنفکران سراسر جهان با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواهان آزادی ابراهیم یزدی و همه زندانیان سیاسی شده بودند.

ریچارد فالک، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر، نوام چامسکی، یورگن هابرماس، ارنستو لاکلو، چانتال مافو، جان اسپوزیتو و سارا روی از جمله امضاکنندگان این نامه بودند.

نویسندگان این نامه از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته بودند تا به “نادیده گرفته شدن اصول حقوق بشر که در نهایت باعث از بین رفتن اعتماد بین دولت و ملت ایران و مسدود شدن گفتمان ملی و اصلاح” می‌شود، پایان دهد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید